Վճռական պահին մենք միասնաբար, պատվով ենք կատարելու մեր մարտական խնդիրը՝ դաս տալով միայն ուժի լեզուն հասկացող թշնամուն. Դավիթ Տոնոյան 09/27/2020 12:51 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Վստահ եմ, որ այս վճռական պահին մենք միասնաբար, պատվով ենք կատարելու մեր մարտական խնդիրը՝ դաս տալով միայն ուժի լեզուն հասկացող թշնամուն։ Այս մասին նշված է ՀՀ ՊՆ նախարար Դավիթ Տոնոյանի ուղերձում։
«Այսօր վաղ առավոտյան, կոպտագույնս խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի գործող նորմերն ու հակամարտության լուծման խաղաղ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, ադրբեջանական զինված ուժերը հրթիռահրետանային և ավիացիոն միջոցների կիրառմամբ հարձակման են անցել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերն ու Արցախի խաղաղ բնակավայրերը: Այդպիսով, մարտական գործողությունների հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Այս պահին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը վճռական հակահարվածներով կասեցնում է թշնամու առաջխաղացման բոլոր փորձերը՝ թշնամում պատճառելով ծանր կորուստներ:
Հանդիսանալով Արցախի անվտանգության երաշխավորը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը պատրաստ են ցուցաբերելու ցանկացած աջակցություն՝ ապահովելու Արցախի բնակչության անվտանգությունը:
Արդեն իսկ ակներև է, որ դասեր չքաղելով նախկինում ունեցած անփառունակ պարտություններից՝ Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին գերագնահատել են ունեցած կարողությունները, ինչի համար, վստահ եմ, խստագույնս կպատժվեն:
Այս արկածախնդրությունը ծանր հետևանքներ է ունենալու թշնամու համար: Մեր պատասխանը լինելու է կոշտ ինչպես երբեք: Հայկական բանակը տիրապետում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցներին՝ հերթական անգամ ջախջախելու մեր Հայրենիքի նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնող թշնամուն:
Հարգելի հայրենակիցներ, զինակից ընկերներ,
Միասնության շնորհիվ են կերտվել մեր պատմության բոլոր հաղթանակները: Վստահ եմ, որ այս վճռական պահին մենք միասնաբար, պատվով ենք կատարելու մեր մարտական խնդիրը՝ դաս տալով միայն ուժի լեզուն հասկացող թշնամուն»,֊ նշված է ՊՆ նախարարի ուղերձում:

Министр обороны Армении: мы преподадим урок врагу, понимающему только язык силы 09/27/2020   13:13  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Уверен, что в этот решающий момент мы сообща и с честью выполним боевую задачу, преподав урок врагу, понимающему только язык силы. Об этом заявил министр обороны Армении Давид Тоноян.
“Сегодня с раннего утра, грубо нарушив действующие нормы международного гуманитарного права и логику мирного процесса урегулирования конфликта, азербайджанские вооруженные силы с применением артиллерии и авиации перешли в наступление по всей протяженности линии соприкосновения арцахо-азербайджанских сил, взяв на прицел боевые позиции и мирные населенные пункты. Таким образом, вся ответственность  за последствия боевых действий несет военно-политическое руководство Азербайджана”, - отметил Тоноян.
Он сообщил, что в эти минуты Армия обороны Республики Арцах наносит решительный контрудар всем попыткам врага продвинуться, нанося ему тяжкие потери. Являясь гарантом безопасности Республики Арцах, ВС Республики Армения готовы оказать любую помощь для обеспечения безопасности населения Арцаха.
Уже очевидно, что власти Азербайджана, не сумев так и извлечь уроки от ранее понесенных бесславных поражений, вновь переоценили свои возможности, за что, уверен, будут строжайше наказаны.
“Эта авантюра возымеет тяжкие последствия для врага. Наш ответ будет жестким, как никогда. Армянская армия владеет всеми необходимыми средствами, чтобы в очередной раз разгромить врага, посягающего на нашу Родину”, - подчеркнул Тоноян.
“Дорогие соотечественники, боевые товарищи, благодаря сплоченности мы ковали все победы нашей истории. Уверен, что в этот решающий момент мы сообща, с честью выполним нашу боевую задачу, преподав урок врачу, который понимает только язык силы”, - отмечается в заявлении министра обороны Армении.