Հակառակորդը շփման գծում հարձակման է անցել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ. Ջամալ Հարությունյան 09/27/2020   09:00  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական բանակը հրթիռահրետանային նախապատրաստությունից ու ԱԹՍ հարվածներից հետո հարձակման է անցել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ, հայտարարել է ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանը:
Տարածված  մարտակոչում ասվում է.
«Հայրենակիցներ,
2016 թվականի մարտական գործողություններից շուրջ չորս տարի անց հակառակորդը կրկին դիմել է զենքի ուժին՝ կարծելով, թե այդ ճանապարհով կարողանալու է հօգուտ իրեն լուծել արցախյան հիմնահարցը: Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական բանակը հրթիռահրետանային նախապատրաստությունից ու ԱԹՍ հարվածներից հետո հարձակման է անցել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ:
Այս պահին ՊԲ ստորաբաժանումները, հակառակորդին մեծաթիվ կորուստներ պատճառելով, հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը: Այդ ծրագրերը մեզ հայտնի են վաղուց, դրանց էությունը կարելի է արտահայտել մի բառակապակցությամբ՝ հայաթափել Արցախն ու Հայաստանը:
Վստահ եղեք, այս անգամ ևս հակառակորդը ձախողվելու է: Հաղթանակը հեշտ չի տրվելու: Իր բնույթին հավատարիմ՝ հակառակորդը թիրախավորելու է խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական բնակչությանը, նա տարբերություն չի դնելու զինվորի ու մանկահասակ երեխայի, հոգևորականի ու տարեց կնոջ, հասուն տղամարդու և անօգնական ծերունու միջև. նրա թիրախը բոլորս ենք: Հաղթանակը պահանջելու է ուժերի գերլարում և երկաթակուռ միասնություն: Հիմա մի կողմ պետք է դրվեն բոլոր տարակարծությունները, բոլոր տեսակետները, բոլոր կարծիքները: Մեր նպատակը մեկն է՝ ջախջախել հակառակորդին բոլոր հնարավոր միջոցներով, խորտակիչ հարվածներ հասցնել նրա զինված ավազակախմբերին, ոչնչացնել նրա ռազմական ենթակառուցվածքը, անհրաժեշտության դեպքում նաև ընդարձակել անվտանգության գոտին ու պարտադրել վերջնական խաղաղություն:
Այդ խնդիրը կատարելու համար պետք է մեկտեղվեն բոլորիս ջանքերը:
Մեր հաղթանակն այլընտրանք չունի. մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների շիրիմներն ու մեր երեխաների ապագան: Մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների հողի վրա ապրելու իրավունքը:

Армия обороны рушит планы противника, напавшего на Арцах. Азербайджан и в этот раз потерпит неудачу – министр обороны НКР 09/27/2020   09:35  |  Лента новостей
Азербайджан предпринял нападение по всей протяженности линии соприкосновения, сообщает пресс-служба Министерства обороны Арцаха.
"Спустя около четырех лет после боевых действий в апреле 2016 года противник вновь прибегнул к силе оружия, думая, что таким путем сможет решить карабахский конфликт в свою пользу. 27-го сентября с утра азербайджанская армия после ракетно-артиллерийской подготовки и ударов БПЛА предприняла нападение по всей протяженности линии соприкосновения", - заявил министр обороны Арцаха Джалал Арутюнян.
В настоящий момент подразделения Армии обороны, нанося многочисленные потери противнику, успешно рушат его планы. Эти планы нам известны давно, их суть можно передать в двух словах: освободить от армян Арцах и Армению.
"Будьте уверены, противник и в этот раз потерпит неудачу. Победа дастся нелегко. Будучи верным своей сущности, противник возьмет на прицел мирное и гражданское население, он не будет ставить различий между солдатом и малолетним ребенком, представителем духовенства и пожилой женщиной, зрелым мужчиной и беспомощным стариком: он целится в нас всех. Победа потребует сосредоточения всех сил и железного единства. Сейчас нужно отложить в сторону все разногласия, все точки зрения, все мнения. Наша цель одна – разбить противника всеми возможными способами, разгромить его вооруженные бандгрупировки, уничтожить его военные инфраструктуры, в случае необходимости расширить зону безопасности и принудить к окончательному миру", - заявил он.
Он отметил, что для выполнения этой задачи все должны объединить наши усилия.
"Наша победа не имеет альтернативы. Мы защищаем могилы наших предков и будущее наших детей. Мы защищаем право жить на земле наших предков. С нами весь армянский народ. С нами справедливость. С нами Бог. Победа будет за нами», - подчеркнул Арутюнян.