Ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքները՝ փաստերով. Արցախի ՄԻՊ 09/27/2020 14:56 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը սկսել է փաստահավաք առաքելություն իրականացնել՝ սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սկսած լայնածավալ հարձակման հետևանքների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են Արցախի ՄԻՊ-ից:
Թարմացված տվյալներով՝ Ադրբեջանը հրետակոծել և հարվածային ԱԹՍ-ներով հարվածել է բոլոր խոշոր ու բազմաթիվ փոքր բնակավայրերի (ներառյալ՝ Ստեփանակերտ, Ասկերան, Մարտակերտ, Մարտունի, Հադրութ, Շուշի քաղաքները):
Նախնականորեն քաղաքացիական բնակչության շրջանում առկա է հաստատված 2 զոհ ու տասնյակ վիրավոր: Միայն Ստեփանակերտում 10-ից ավելի վիրավոր կա, ներառյալ՝ երեխաներ ու կանայք: Պաշտպանի ներկայացուցիչները այցելել են Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոնում ապաքինվող մի խումբ վիրավորների:
Ի թիվս բազմաթիվ ենթակառուցվածքային վնասների, վնասվել են նաև որոշ դպրոցներ:
Հավաքագրված տվյալների վերլուծությունը վկայում է այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը նպատակային ու հասցեական կերպով թիրախավորել են քաղաքացիական բնակչությանը, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Պաշտպանը կոչ է արել միջազգային հանրությանը համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական գործողություններին, այն էլ՝ ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի պայմաններում, և միջոցներ ձեռք առնել Արցախի Հանրապետության հազարավոր բնակիչների կյանքին ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների չեզոքացման ուղղությամբ:

Офис Омбудсмена Арцаха начал миссию по установлению фактов азербайджанской агрессии 09/27/2020   15:04  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Офис защитника прав человека Республики Арцах начал миссию по установлению фактов после широкомасштабного нападения, совершенного азербайджанскими вооруженными силами 27 сентября. Об этом сообщает офис омбудсмена Армении.
Согласно обновленным данным, с применением БПЛА подверглись артиллерийскому обстрелу все крупные и множество небольших населенных пунктов (в том числе города Степанакерт, Аскеран, Мартакерт, Мартуни, Гадрут, Шуши ).
Первоначально подтверждено 2 погибших и десятки раненых среди гражданского населения. Только в Степанакерте пострадало более 10 человек, в том числе дети и женщины. Представители омбудсмена посетили группу пострадавших в медицинском центре Степанакерта.
Помимо многочисленных повреждений инфраструктуры, были также повреждены некоторые школы. Анализ собранных данных показывает, что вооруженные силы Азербайджана нацелены на мирное население, что является грубым нарушением международного гуманитарного права.
Омбудсмен призывает международное сообщество дать соответствующую оценку действиям Азербайджана, особенно в условиях пандемии COVID-19, принять меры по нейтрализации угроз жизни и безопасности тысяч жителей Республики Арцах.
Офис Защитника прав человека продолжает работу по сбору фактов, и после уточнения данных мы сделаем дополнительные публикации.