«Արցախը չի՛ լինելու Ադրբեջանի կազմում երբեք». ՀՀԿ Գործադիր մարմին 09/27/2020 14:33 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀԿ Գործադիր մարմինը հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
Այս առավոտ ադրբեջանական զինուժը լայնածավալ ռազմական հարձակում է սկսել Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով՝ կրակ բացելով նաև խաղաղ բնակչության վրա:
Ապրիլյան պատերազմից 4 տարի անց ՝ հերթական անգամ արձանագրելով սեփական ապակառուցողական և ագրեսոր էությունը, Ադրբեջանի իշխանությունը պատերազմ է պարտադրում Արցախի ազատատենչ ժողովրդին : Ռազմական ագրեսիայի ողջ պատասխանատվությունը կրում է պաշտոնական Բաքուն:
Այս վճռական պահին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մարմինը համերաշխության և միասնության կոչ է անում մեր բոլոր հայրենակիցներին` վերահաստատելով իր պատրաստակամությունը՝ կանգնելու հայրենիքի, պետության և հայ զինվորի կողքին:
Նենգ թշնամու կողմից պարտադրված պայքարում այլևս յուրաքանչյուրս մեր հայրենիքի պաշտպանն ենք: Մենք պարտավոր ենք սթափ գնաատել ստեղծված իրավիճակը և լինել մեր բանակի կողքին, նրա շարքերում, նաև ամուր թիկունք լինել` անկախ քաղաքական տարաձայնություններից:
Քանի որ հայրենիքն ամենաթանկն է և նրա պաշտպանությունը վեր է ամեն ինչից:
ՀՀԿ-ն ներդնում է իր ողջ ներուժը, այդ թվում՝ փորձառությունն ու դիվանագիտկան կապերը՝ սատար կանգնելու Արցախի ժողովրդի անկախության սրբազան պայքարին:

Арцах не будет в составе Азербайджана никогда - РПА 09/27/2020   15:32  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Республиканская партия Армении выступила с заявлением с вязи с очередной агрессией Азербайджана против Арцаха. В заявлении РПА, в частности, говорится:
Этим утром азербайджанские вооружённые силы начали широкомасштабную военную атаку по всей протяжённости линии соприкосновения с Арцахом, открыв огонь также по мирному населению.
Через четыре года после Апрельской войны, в очередной раз констатируя собственную деструктивную и агрессорскую сущность, власти Азербайджана навязывают войну свободолюбивому народу Арцаха. Всю ответственность за военную агрессию несёт официальный Баку.
В этот решающий момент Исполнительный орган Республиканской партии Армении выступает с призывом солидарности и единства ко всем нашим соотечественникам, подтверждая свою готовность встать рядом с Отечеством, государством и армянским солдатом.
В навязанной вероломным врагом борьбе отныне каждый из нас – защитник нашей Родины. Мы обязаны трезво оценить создавшуюся ситуацию и быть рядом с нашей армией, в её рядах, также быть прочным тылом, независимо от политических разногласий.
Поскольку Родина – самое дорогое, и её защита превыше всего.
РПА вкладывает весь свой потенциал, в том числе, опыт и дипломатические связи, чтобы стать поддержкой в священной борьбе народа Арцаха за независимость.