Դատարանը քննում է Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցը. Գագիկ Ծառուկյանը դատարանում է 09/25/2020 10:42 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, սկսվել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ սեպտեմբերի 23-ին նշանակված դատական նիստը հետաձգվել էր՝ պաշտպանական կողմի բացակայության հիմքով. պաշտպանական կողմը պնդում է, որ դատական նիստի վերաբերյալ համապատասխան ծանուցում չեն ստացել, մինչդեռ դատական դեպարտամենտը վստահեցնում էր, որ կողմերը պատշաճ ծանուցվել են։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ հունիսի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, մերժել էր Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը: Դատարանի այս որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացրեցին թե դատախազությունը, թե պաշտպանական կողմը։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը հուլիսի 8-ին մերժեց փաստաբանների բողոքը, իսկ դատախազության բողոքը մասնակի բավարարեց՝ բեկանելով դատարանի որոշումը և ուղարկելով նոր քննության։
Վերաքննիչ դատարանի այս որոշման դեմ և՛ պաշտպանները, և՛ դատախազությունը վճռաբեկ բողոքներ են ներկայացրել, սակայն Վճռաբեկ դատարանը մերժել է վարույթ ընդունել բողոքները և Վերաքննիչ դատարանի որոշումը մտել է օրինական ուժի մեջ։ Այլ կերպ ասած՝ դատարանը կքննարկի Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ նոր քննության ուղարկված գործը և Ծառուկյանին կալանավորելու նոր միջնորդություն չի ներկայացվել։

Суд в Ереване рассматривает вопрос о мере пресечения в отношении Гагика Царукяна 09/25/2020   10:52  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна приступил к рассмотрению вопроса об избрании меры пресечения в отношении лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна. Лидер ППА присутствует на судебном заседании.
Отметим, что назначенное на 23-е сентября предыдущее заседание было отложено из-за неявки стороны защиты. Защита утверждает, что она не получала соответствующего уведомления о судебном заседании. Между тем Судебный департамент заверяет, что стороны были надлежащим образом оповещены о слушаниях.
Защита и Прокуратура подали кассационные жалобы  на решение Апелляционного суда, однако Кассационный суд отказал в их принятии. Таким образом, решение Апелляционного суда вступило в силу. Иными словами, суд рассмотрит дело, отправленное по решению Апелляционного суда на новое рассмотрение; нового ходатайства по вопросу об аресте Царукяна не подано.