ԱԱԾ աշխատակիցը տարբեր քաղաքացիներից կաշառքի պատրվակով գումար է հափշտակել 09/24/2020 12:41 | Քրեական խրոնիկոն
Ազգային անվտանգության ծառայությունում բացահայտվել է ազգային անվտանգության մարմինների կրտսեր պաշտոն զբաղեցնող ծառայողի կողմից խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու դեպք,- ասված է ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ԱԱԾ աշխատակից, ավագ ենթասպա Ա.Թ.-ն, օգտագործելով իր՝ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայող լինելու հանգամանքը, ներազդելով 6 քաղաքացիների վրա, վերջիններիս մոլորության մեջ գցելով, հավաստիացրել է, որ կարող է ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության ծառայության հաշվառման-քննական ստորաբաժանումներում առանց խոչընդոտների կազմակերպել նրանց կողմից տեսական ու գործնական քննությունները դրական հանձնելու և այդպիսով՝ վարորդական վկայական ստանալու գործընթացը:
Ավելին, տեղյակ լինելով վերոնշյալ քաղաքացիներից մեկի՝ ոչ սթափ վարելու և սահմանված արագությունը գերազանցելու համար ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության ծառայողների կողմից տուգանվելու արդյունքում մեկ տարով տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից զրկված լինելու կարգավիճակի մասին՝ նա հավաստիացրել է, որ կարող է երկամսյա ժամկետում կազմակերպել վերջինիս կողմից տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքի զրկման որոշման չեղարկումը։
Սակայն, ի սկզբանե չունենալով նման նպատակ, կաշառք ստանալու պատրվակով 2020 թվականի մարտ ամսվա ընթացքում վերոնշյալ քաղաքացիներից, մեկ միասնական դիտավորությամբ, խարդախությամբ հափշտակել է խոշոր չափերի՝ 1.295.000 ՀՀ դրամ, ինչի պատճառով նշված անձինք իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով չեն կարողացել ավարտին հասցնել ճանապարհային ոստիկանության իրավասու պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու հանցագործության կատարումը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները և տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են ազգային անվտանգության մարմինների կրտսեր պաշտոն զբաղեցնող ծառայողի նույնաբնույթ այլ գործողությունների արդյունքում, հայտնել իրավապահ մարմիններին:

Сотрудника СНБ Армении уличили в крупных хищениях 09/24/2020   13:19  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщает о раскрытии случая хищения крупных сумм служащим младшей группы должностей в органах нацбезопасности. Об этом сообщает пресс-центр СНБ.
Сообщается, что получены фактические данные о том, что сотрудник СНБ, старший прапорщик А.Т., воспользовавшись своим служебным положением в органах нацбезопасности, заверил, что может организовать без препятствий процесс успешной сдачи теоретической и практической частей экзамена на получение водительских прав.
Более того, как указывается в сообщении, зная о лишении одного из граждан водительских прав сроком на год за вождение в нетрезвом состоянии и превышение установленной скорости, за что был оштрафован сотрудниками Дорожной полиции Армении, он заверил, что может в течение двух месяцев добиться отмены решения о лишении последнего права на вождение транспортного средства.
Однако, изначально не преследуя подобной цели, под предлогом получения взятки в марте 2020 года он похитил у вышеупомянутых граждан сумму в особо крупных размерах - 1.295.000 драмов, в результате чего указанные лица по не зависящим от их воли обстоятельствам не смогли довести до конца преступление -  не смогли дать взятку компетентным должностным лицам Дорожной полиции.
По факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по соответствующей статье УК РА.
“Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия для установления всех обстоятельств произошедшего и всего круга пострадавших”, - отмечается в сообщении.
СНБ Армении призывает всех граждан, которые пострадали из-за действий служащего младшей группы должностей в органах национальной безопасности, сообщить об этом правоохранительным органам.