Ինձ վրա չեն կարող ազդել. Երվանդ Խունդկարյան 09/23/2020   10:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահի դրությամբ ո՛չ ՍԴ նախագահի պաշտոնում առաջադրման, ո՛չ չառաջադրման մասին որոշում չունեմ։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահի պաշտոնում իր հնարավոր առաջադրմանը։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանն այսօր ընտրելու է ՍԴ նախագահ։
Հարցին՝ որևէ քննարկում չի՞ եղել, Երվանդ Խունդկարյանը բացասական պատասխան տվեց՝ նշելով, որ քննարկումը կլինի աշխատակարգային նիստում։
Դիտարկմանը, եթե Հրայր Թովմասյանի թեկնածությունն առաջադրվի, կշարունակի՞ ՍԴ-ում ճգնաժամ լինել, Երվանդ Խունդկարյանը նկատեց՝ այն անձը, ով կընտրվի աշխատակարգային նիստում փակ, գաղտնի քվեարկությամբ, լուծումը կլինի օրենքի պահանջներին համապատասխան։
Անդրադառնալով շրջանառվող լուրերին, որ Վճռաբեկ դատարանի նախագահի պաշտոնը թողել է և ՍԴ է եկել այն երաշխիքով, որ պետք է դառնա ՍԴ նախագահ, Երվանդ Խունդկարյանն ասաց. «Չի կարող երբևէ նման երաշխիքներ լինել և նման քննարկում չի եղել, որպեսզի դատական ատյանի որևէ դատավոր ՍԴ դատավոր դառնա, նախ պետք է Դատավորների ընդհանուր ժողովն ընտրեր, պետք է ԱԺ-ն ընտրեր և պետք է ՍԴ դատավորներն ընտրեին։ Որևէ մեկը նման երաշխիք չէր կարող տալ և որևէ մեկը որևէ երաշխիք չի էլ տվել»,-ասաց Երվանդ Խունդկարյանը՝ ընդգծելով, որ իր համար ավելի արժեքավոր է դատավորի դատական գործառույթ իրականացնելը։
Դիտարկմանը՝ տարիներ շարունակ աշխատել է նախորդ իշխանության օրոք, այժմ որևէ գործի շրջանակում չե՞ն կարող ազդել նրանք, Երվանդ Խունդկարյանն նշեց. «Ցանկացած անձի կարող են ցանկացած իշխանության հետ կապել։ Ես ՀՀ գերագույն դատարան աշխատանքի եմ անցել Հանրապետության առաջին նախագահի օրոք։ Աշխատանքս փոխել եմ և տնտեսական դատարանում եմ աշխատել Հանրապետության երկրորդ նախագահի օրոք։ Վճռաբեկ դատարան թե՛ դատավոր, թե՛ պալատի նախագահ նշանակվել եմ Հանրապետության երկրորդ նախագահի օրոք, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ ընտրվել եմ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո, երբ որևէ մեկ կուսակցության դոմինանտ կարծիք չէր կարող ազդել ընտրության վրա։ Ընտրվել եմ ՍԴ անդամ արդեն 2020 թ.-ին։ Խնդրում եմ հայտնեք, ես ո՞ր իշխանության մարդն եմ։ Ինձ վրա չեն կարող ազդել»,-հավելեց Երվանդ Խունդկարյանը։

Новый судья КС Армении Ерванд Хундкарян заявил, что на него повлиять не могут 09/23/2020   11:38  |  Лента новостей
К этому моменту у меня нет решения по поводу выдвижения или невыдвижения своей кандидатуры на пост председателя Конституционного суда. Об этом заявил судья КС Армении Ерванд Хундкарян в беседе с журналистами, комментируя возможное выдвижение свой кандидатуры на должность главы Конституционного суда.
Напомним, сегодня Конституционный суд Армении изберет председателя КС.
На вопрос, проходило ли по этому вопросу обсуждение, Хундкарян ответил отрицательно, указав, что оно состоится на рабочем заседании.
На замечание о возможно продолжении кризиса в КС в случае выдвижения кандидатуры Грайра Товмасяна, Ерванд Хундкарян отметил, что решение относительно главы КС, которого изберут на рабочем заседании по итогам закрытого тайного голосования, будет соответствовать требованиям закона.
Коснувшись муссируемых сведений о том, что он оставил должность главы Кассационного суда Армении в пользу судьи Конституционного с той гарантией, что займет пост председателя КС, Ерванд Хундкарян заявил: “Не может быть таких гарантий когда-либо, и подобных дискуссий не проводилось. Сперва должно было выбрать Общее собрание судей, после чего Национальное собрание должно было избрать судей КС. Никто не мог дать таких гарантий, и никто каких-либо гарантий не давал”.
Он подчеркнул, что для него гораздо ценным представляется реализация функций судьи.
Что касается возможного влияния на него с учетом его ноголетней деятельности при прежних властях, Хундкарян отметил, что любого человека могут связать с любой властью.
“Я перешел на работу в Верховный суд при первом президенте республики. Затем я сменил работу и работал в Экономическом суде при втором президента республики. Как судьей, так и председателем палаты Кассационного суда я был назначен при втором президенте. Я был избран председателем Кассационного суда после революции 2018 года, когда  доминантное мнение какой-либо партии не могло повлиять на выбор. Я был избран членом КС уже в 2020 году”, - заявил он, попросив указать, с кем из вышеупомянутых властей связывать его.