Դատարանը պնդում է՝ Ծառուկյանն ու փաստաբանները տեղյակ են եղել նիստի մասին, բայց չեն ներկայացել 09/23/2020 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի Կենտրոն նստավայրում այսօր, ժամը 11։00-ին սկսված Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչի միջնորդության քննությունը հետաձգվել է: Նիստը վարող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հաջորդ դատական նիստը նշանակել է սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 10:00-ին: Այս մասին հայտնում են Դատական իշխանության Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
Նիստի հետաձգման պատճառը մեղադրյալ Գ. Ծառուկյանի և նրա պաշտպանների չներկայանալն է հանդիսացել, չնայած այն հանդամանքին, որ սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին դատարանը ծանուցումներ է ուղարկել Գ. Ծառուկյանին և նրա փաստաբաններին, էլեկտրոնային փոստով ծանուցում է ուղարկել պարոն Ծառուկյանի ԱԺ պատգամավորի պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին, բացի այդ հեռախոսային կապի միջոցող հավելյալ տեղեկացրել է նիստի օրի, ժամի մասին, ինչպես նաև վայբեր ծրագրի միջոցով փոխանցել տեղեկատվությունը, որով ուղարկված տեղեկատվության ստանալը ծրագիրը հաստատել է: Սեպտեմբերի 22-ին դատարանի աշխատակազմը, փոստաբանի հետ հեռախոսազրուցի ընթացքում, հիշեցրել է այսօրվա նիստի մասին:
Այսօր՝ 11:00-ին մեկնարկած նիստի ընթացքում, դատարան ներկայացած դատավարության մասնակիցները միջնորդել են դատարանին քննությունն իրականացնել մեղադրյալի և պաշտպանների բացակայությամբ, սակայն, դատարանը հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը, որոշում է կայացրել միջնորդության քննությունը հետաձգել սեպտեմբերի 25-ին, ևս մեկ անգամ պաշտպանության կողմին ծանուցելու համար:

Рассмотрение ходатайства об аресте Гагика Царукяна перенесли на 25 сентября 09/23/2020   14:14  |  Судебный репортаж
Рассмотрение ходатайства об избрании меры пресечения в отношении лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна отложено. Сегодняшнее заседание должно было состояться в центральной резиденции суда общей юрисдикции Еревана в 11:00. Судья Мнацакан Мартиросян, которые вел заседание, назначил слушания на 10:00 25 сентября. Об этом сообщили в пресс-службе судебной власти.
Причиной переноса заседания стала неявка Царукяна и его адвокатов, несмотря на то, что 17-го и 18-го сентября суд оповестил их по электронной почте. Кроме того, сообщается, что Царукян был дополнительно проинформирован о дате и времени заседания по телефону. Информация также была передана посредством вайбера, и программа подтвердила ее получение. 22 сентября аппарат суда в ходе телефонного разговора с адвокатом напомнил о сегодняшнем заседании.
Отмечается, что в ходе начавшегося сегодня в 11:00 заседания присутствовавшие в суде участники судебного процесса ходатайствовали провести расследование в связи с отсутствием обвиняемого и адвокатов, однако суд, учитывая важность вопроса, принял решение отложить рассмотрение ходатайства до 25 сентября, чтобы еще раз оповестить сторону защиты.