Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին «Մարտի 1»-ի մայր գործի նյութերը դեռևս չի տրամադրվի. Միջնորդության լուծումը հետաձգվեց 09/22/2020   16:39  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների պաշտպաններին այս փուլում չի տրամադրվի ՀՔԾ-ում նախաքննության փուլում գտնվող «Մարտի 1»-ի մայր գործի նյութերը։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, որոշեց գործի նյութերը պաշտպանական կողմին տրամադրելու միջնորդության լուծումը հետաձգել։
Դատարանն արձանագրել է, որ միջնորդության հիմքում դրվել է այն հանգամանքը, որ քրեական գործին կցվել է բացառապես մեղադրական բնույթի ապացույցներ, որոնք մեղադրանքի կողմի կարծիքով հիմնավորում են նրանց մեղավորությունը՝ մեղսագրվող արարքներում։ Մասնավորապես՝ պաշտպանության կողմը վկայակոչել է մեղադրանքի ձևակերպմամբ այնպիսի հանգամանքներ, որ 2008թ մարտի 1-2 տեղի ունեցած հավաքները կրել են խաղաղ բնույթ, ցուցարարներին փողոցներից հեռացնելու համար ոստիկանությունը և ԶՈՒ-ն կիրառել են հատուկ միջոցներ, որոնց վերաբերյալ պաշտպանական կողմը գտնում է, որ մայր գործում առկա են դրանք հերքող ապացույցներ։
Դատարանը որոշեց, որ այս փուլում հնարավոր չէ գնահատական տալ պաշտպանության կողմի միջնորդության հիմքում դրված փաստարկներին, ուստի՝ որոշում կայացրեց միջնորդության լուծումը հետաձգել՝ մինչև ապացույցների հետազոտման փուլ։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ պաշտպաններ Հովհաննես Խուդոյանը և Կարեն Մեժլումյանը միջնորդություն են ներկայացրել դատարան՝ նախաքննության փուլում գտնվող «Մարտի 1»-ի մայր գործի նյութերը պաշտպաններին տրամադրելու մասին։
16:27 22/09/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՄեղադրական եզրակացության մեջ կատարվել են պնդումներ, որոնք չեն համապատասխանում օբյեկտիվ իրականությանը. պաշտպան
15:20 22/09/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՀենց այս ապացույցներով ենք մտել քրեաիրավական վեճի մեջ. Դատախազ
13:27 22/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը
13:21 22/09/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանը դատարանի բակում հանդիպեց իր աջակիցների հետ

Суд в Ереване отложил решение по ходатайству защиты Кочаряна о предоставлении материалов основного дела “1 марта” 09/22/2020 17:09 | Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян постановил отложить разрешение ходатайства о предоставленииадвокатам второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников материалов основного дела о событиях 1 марта 2008 года, передает корреспондент "ФактИнфо".
Суд констатировал, что в основу ходатайства было положено то, что к уголовному делу были приобщены исключительно обвинительные доказательства, которые, по мнению стороны обвинения, обосновывают их вину в инкриминируемых им деяниях. В частности, сторона защиты сослалась на такие при формулировании обвинения обстоятельства, что проходившие 1-2 марта 2008 года митинги носили мирный характер, что полиция и ВС применили спецсредства для разгона демонстрантов, касательно которых сторона защита считает, что в основном деле есть опровергающие их доказательства.
Суд постановил, что на данном этапе производства невозможно дать оценку доводам защиты, лежащим в основе ее ходатайства, поэтому было принято решение отложить разрешение ходатайства до этапа исследования доказательств.
Ранее агентство сообщило, что адвокаты Ованнес Худоян и Карен Межлумян попросили суд предоставить им материалы основного дела о событиях 1 марта, находящегося на этапе предварительного следствия.
Обвиняемыми по выделенному в отдельное производство делу проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший начальник Генштаба ВС РА, экс-генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, экс-министр обороны Армении Сейран Оганян и бывший вице-премьер РА Армен Геворкян.