«Կա՛մ այս հակամարտությունը կլուծվի երեք ժողովուրդների համար ընդունելի տարբերակով, կա՛մ չի լուծվի». Ռուբինյան 09/22/2020   12:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կարծում եմ՝ առավել քան ակնհայտ է, թե որ կողմն է ապակառուցողական և ռազմատենչ լեզու կիրառում, որ կողմն է հարձակվում մյուսի վրա և որ կողմն է տապալում կամ փորձում տապալել բանակցային գործընթացը»,- այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով Ալիևի հայտարարություններին:
«Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել կառուցողական դիրքորոշումներով և հայտարարություններով՝ միտված խաղաղ գործընթացի ամրապնդմանը»։
Պատգամավորը նշեց, որ ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչները մշտապես անում են կատեգորիկ հայտարարություններ խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ, և Հայաստանի դիրքորոշումը տրամաբանական է՝ անհնար է առարկայական բանակցություններ վարել այնպիսի պայմաններում, երբ կողմերից մեկն անընդհատ սպառնում է ուժի կիրառմամբ:
«Երկրորդ՝ երբ կողմերից մեկը նախապես պայմաններ է դնում, օրինակ՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայտարարում է, որ հակամարտության հանգուցալուծումը հնարավոր է միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում, սա ապակառուցողական, կատեգորիկ հայտարարություն է, որն անհնար է դարձնում առարկայական քննարկումները»,- ասաց Ռուբինյանը:
Պատգամավորը նաև ընդգծեց, որ ցանկացած հակամարտություն աշխարհում պետք է լուծվի բոլոր կողմերի ժողովուրդների համաձայնությամբ:
«Կա՛մ այս հակամարտությունը կլուծվի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար ընդունելի տարբերակով, կա՛մ այս հակամարտությունը չի լուծվի»,- ասաց Ռուբինյանը:

Армения всегда выступала с конструктивными предложениями и заявлениями по карабахскому урегулированию - Рубинян 09/22/2020   13:04  |  Карабахский конфликт
Более чем очевидно, какая из сторон прибегает к деструктивной и воинственной риторике, какая из сторон нападает на другую и какая из сторон проваливает или пытается провалить переговорный процесс по карабахскому урегулированию. Об этом заявил в ходе брифинга в парламенте Армении депутат от фракции “Мой шаг” Рубен Рубинян, комментируя заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Он подчеркнул, что Армения всегда выступала с конструктивными предложениями и заявлениями, нацеленными на укрепление переговорного процесса.
Депутат отметил, что представители азербайджанской стороны постоянно выступает с категоричными заявлениями относительно мирного процесса, а позиция Армении логична: невозможно вести предметны переговоры в условиях, когда одна из сторон постоянно грозит применением силы.
“В-третьих, когда одна из сторон заранее выдвигает условия, например, руководство Азербайджана заявляет, что развязка конфликта возможно лишь в рамках территориальной целостности Азербайджана, то это деструктивное, категоричное заявление, которое делает невозможным предметные переговоры”, - сказал Рубинян.
Депутат также подчеркнул, что любой конфликт в мире должен решаться по согласию народов всех сторон.
“Либо этот конфликт будет решен по приемлемому для народов Армении, Арцаха и Азербайджана варианту, либо этот конфликт не будет решен”, - сказал Рубинян.