Հագուստ ներկրողները գործադուլ են անում 09/18/2020 10:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Հագուստ ներկրողները կրկին բողոքի ակցիա են իրականացնում կառավարության շենքի դիմաց։ Առևտրականներն արդեն մեկ շաբաթ է բողոքում են մաքսազերծման նոր կարգի դեմ, որով մաքսազերծման արժեքը մի քանի անգամ ավելանալու է։ Հագուստ ներկրողները պահանջում են մաքսազերծում իրականացնել մինչ այս գործող կարգով։
Առևտրականները կշարունակեն իրենց բողոքի ակցիաները, հնարավոր է նաև քայլերթով շարժվեն դեպի տոնավաճառներ` իրազեկելու մյուս առևտրականներին և գնորդներին, քանի որ ակցիա իրականացնողները նշում են, որ մաքսազերծման բարձր արժեքի դեպքում 50 և ավել տոկոսով կթանկանան նաև հագուստը։
ՊԵԿ նախագահն էլ մինչև այս հայտարարեց՝ հագուստ և կոշիկ ներկրողներին ամիսներ առաջ զգուշացվել է, որ մաքսազերծումը փոխվելու է։ Որն էլ պատճառ է հանդիսացել, որ այսօր ավելի բազմամարդ է ցույցը։

Импортеры одежды вновь вышли на акцию протеста в Ереване 09/18/2020   11:13  |  Лента новостей
Импортеры одежды вновь проводят акцию протеста перед зданием правительства Армении. Предприниматели уже неделю протестуют против внедрения новой процедуры таможенного оформления, согласно которой растаможка подорожает в несколько раз.
Импортеры одежды требуют разрешить им оформлять товар по старой процедуре.
Они заявили о намерении продолжить акции. Импортеры, возможно, направятся на ярмарки, где проведут акцию по оповещению остальных торговцев и покупателей. По словам участников акции, повышение стоимости таможенного оформления приведет к подорожанию одежды на 50% и выше.
Ранее глава комитета государственных доходов Армении заявил, что импортеров одежды и обуви предупредили об изменениях несколько месяцев назад.  Это и стало причиной сегодняшней многочисленной акции.