Հայաստանում կանխատեսվում է կորոնավիրուսի արագ տարածում. Առողջապահության փոխնախարար 09/17/2020   15:36  |  Մեկնաբանություն
Ցավոք, կորոնավիրուսային վարակի տարածման ինտենսիվության կարևոր ցուցանիշներից մեկը՝ վերարտադրողականության ցուցանիշը (Rt COVID19) Հայաստանի համար ներկայում աճել է և կազմում է 1.02։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է առողջապահության փոխնախարար Լենա Մանուշյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Սույն ցուցանիշը 1-ից բարձր լինելու դեպքում կանխատեսում է վիրուսի արագ տարածման մասին. յուրաքանչյուր 1 վարակված անձ վարակելու է 1-ից ավել անձի։
Ընդամենը մի քանի օր առաջ այն ցածր էր 1-ից և վկայում էր դեպքերի նվազման մասին։
Անհրաժեշտ է շարունակել պահել բոլոր կանոնները՝ կրել դիմակ, հաճախակի լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը, պահպանել հեռավորություն միմյանցից։
Հակառակ դեպքում մենք կունենանք դեպքերի կտրուկ աճ, ինչին իհարկե նպաստելու է նաև կրթական հաստատությունների գործունեությամբ պայմանավորված բնակչության շարժունակության բարձրացումը և կուտակումների առաջացումը։
Պետք է միավորել ջանքերը համավարակի հակազդման գործում։ Ցավում եմ, որ որոշ անձինք, անձնական տարբեր նկատառումներից ելնելով, ապատեղակատվություն են տարածում կովիդ19 -ի դեմ պայքարի ներկայիս հայտնի կանխարգելիչ միջոցառումների վերաբերյալ, ինչպիսիք է դիմակը։
#ԱռողջԵղեք, չկա ավելի թանկ բան, քան առողջությունն է։ Պահպանեք այն հասարակ միջոցով՝ դիմակով։ Հուսամ շուտով բժշկագիտությունը հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ այլ միջոցներ ունենալ, բայց քանի դրանք չկան, կրեք դիմակ ու փրկեք Ձեր ու Ձեր հարազատների կյանքը։

Замглавы Минздрава Армении заявила о росте коэффициента распространения коронавируса в стране 09/17/2020   16:42  |  Комментарий
В Армении вырос один важнейших показателей интенсивности распространения коронавируса.
“К сожалению, один важнейших показателей интенсивности распространения коронавируса – коэффициент репродукции(Rt COVID19)  в настоящее время в Армении вырос и составляет 1.02”, - написала заместитель министра здравоохранения Армении Лена Манушян.
Она, в частности, отметила, что данный показатель в случае превышения отметки в 1 предполагает быстрое распространение вируса: каждый инфицированный заразит более  одного человека.
"Всего несколько дней назад он был ниже одного и свидетельствовал о снижении случаев", - сообщила она.
По ее словам, необходимо продолжать соблюдать все правила: носить маски, часто мыть и дезинфицировать руки, соблюдать дистанцию.
В противном случае, как отметила, она мы столкнемся с резким ростом числа случаев заражения, чему также будут способствовать и повышение мобильности населения в связи с началом работы образовательных учреждений и скоплением людей.
"Надо объединить усилия для противодействия пандемии. К сожалению, некоторые лица, исходя из разных личных побуждений, тиражируют дезинформацию относительно таких известных профилактических мер борьбы с COVID-19, как ношение маски. Будьте здоровы. Нет ничего дороже здоровья…", - написала Нанушян.
15:55 16/09/2020  |  КоронавирусCOVID-19 не зависит от времени года - ВОЗ
11:41 16/09/2020  |  КоронавирусПарламент Армении утвердил состав следственной комиссии по изучению эффективности борьбы с COVID-19