Ծանրամարտիկ Արմեն Ղազարյանին ոստիկանության ծառայողների կողմից խոշտանգելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 09/17/2020   17:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նշենք, որ խոսքը գնում է ենթադրյալ խոշտանգման դեպքի մասին, մասնավորապես, ծանրամարտիկն օրերս հայտնել էր, որ սեպտեմբերի 6-ին գտնվել է Նոր Նորք վարչական շրջանի բակերից մեկում իր ծանոթի հետ, որտեղից առևանգվել է նույն շրջանի ոստիկանության ծառայողների կողմից՝ միայն այն բանի համար, որ ներկա է գտնվել և բացատրություն պահանջել այդ պահին մեկ այլ քաղաքացու առևանգման համար։
«Սրան էլ ջարդեք, ծալեք» հրահանգից հետո քաղաքացիական հագուստով ոստիկանները բռնի ուժով՝ ուղեկցված հայհոյախառն արտահայտություններով, առևանգել են նաև ինձ և իրենց անձնական օգտագործման ավտոմեքենայով տեղափոխել են Նոր Նորքի ոստիկանության բաժանմունք։ Հետագայում պարզ դարձավ, որ երկրորդ քաղաքացու առևանգումը տեղի էր ունենում ոստիկանության աշխատակիցներից մեկի անձնական շարժառիթներով»,- հայտնել էր ծանրամարտի միջազգային կարգի սպորտի վարպետը՝ նշելով, որ բաժանմունքի 3-րդ հարկում, կիսամութ ինչ-որ սենյակում տևական ժամանակ ենթարկվել եմ խմբակային ծեծի։ Նա ազատ է արձակվել մոտավորապես 3 ժամ անց՝ պայմանով, որ կստորագրի ինչ-որ փաստաթուղթ, որի բովանդակությանը ծանոթ չի։ Նա պատմել է նաև, որ հաջորդ օրը դիմել է «Էրեբունի» ԲԿ՝ հետազոտման, որտեղ ստացել է ախտորոշում՝ կրծքավանդակի փակ վնասվածք,թոքերի սալջարդ, կրծքավանդակի աջ կեսի փափուկ հյուսվածքների սալջարդ։
ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց, որ ՀՔԾ-ում ստացված հաղորդումների առթիվ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա 2020 թվականի սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով հարուցվել է քրեական գործ` ոստիկանության մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում երկու անձանց խոշտանգելու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ:

Уголовное дело возбуждено по факту избиения тяжелоатлета Армена Казаряна в полицейском отделе 09/17/2020   17:54  |  Лента новостей
Уголовное дело возбуждено по факту предполагаемого применения полицейскими пыток в отношении мастера спорта международного класса, тяжелоатлета Армена Казаряна.
На днях тяжелоатлет сообщил, что 6 сентября находился в одном из дворов в ереванском районе Нор Норк вместе со своим знакомым, откуда их похитили сотрудники Полиции того же района только за то, что он присутствовал и требовал объяснений за похищение другого гражданина.
Он рассказал, что полицейские в гражданской форме, нецензурно выражаясь, силой похитили и его и на своем личном автомобиле доставили в полицейское отделение Нор Норка.
“Впоследствии стало ясно, что похищение второго гражданина происходило по личным мотивам одного из сотрудников Полиции”, - сообщил мастер спорта международного класса, отметив, что на третьем этаже отделения, в какой-то полутемной комнате  его подвергли групповому избиению. Он был отпущен спустя три часа с условием, что подпишет какой-то документ, с содержанием которого не знаком.
Спортсмен также рассказал, что на следующий день обратился в медцентр “Эребуни” для прохождения обследования, где ему поставили диагноз: закрытый перелом грудной клетки, ушиб легких, ушиб, мягких тканей правой половины грудной клетки.
Как сообщила в ответ на запрос “ФактИнфо” пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян, на основании материалов, подготовленных в связи с поступившими в ССС заявлениями, 17 сентября 2020 года было возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 309.1 УК РА в связи с предполагаемым применением группой должностных лиц Полиции  пыток в отношении двух лиц в отделе Полиции Нор Норка.