«Ադրբեջանցիների կողմից սահմանի ապօրինի հատումն ու զինծառայողի առևանգումն իր մեջ ահազանգող այլ սպառնալիքներ է նաև պարունակում» 09/17/2020   14:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ՀԿ ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
«ՀՀ դատախազությունից տեղեկանում ենք, որ Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայող Գուրգեն Ալավերդյանի՝ Ադրբեջանում հայտնվելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ կետի 1-ին մասով (մարդուն առեւանգելը մի խումբ անձանց կողմից՝ նախնական համաձայնությամբ): Հարուցված քրեական գործն ուղարկվել է Քննչական կոմիտե:
Ստացվում է, որ զինծառայողի Ադրբեջանում հայտնվելու հիմնական վարկածը ադրբեջանցիների կողմից նրա առևանգումն է։
Առիթ ունեցել եմ տարբեր տեսանկյունից ներկայացնելու դիտարկումներս զինծառայողի Ադրբեջանում հայտնվելու, նրա կարգավիճակի, միջազգային իրավունքի, անվտանգության, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության մասին, սակայն այս դեպքում կփորձեմ թեմային այլ դիտանկյունից անդրադառնալ։
Ադրբեջանցիների կողմից սահմանի ապօրինի հատումն ու զինծառայողի առևանգումն իր մեջ ահազանգող այլ սպառնալիքներ է նաև պարունակում, հատկապես եթե նկատի ունենանք, որ մի քանի ամիս առաջ էլ, ադրբեջանցիների կողմից սահմանի հատման և դեպի մեր երկրի խորք ներթափանցելու մեկ դեպք էլ Արեգունի գյուղի ուղղությամբ էր արձանագրել։
Այդ ժամանակ խոսվում էր, որ նմանօրինակ մի դեպք էլ այդ ժամանակահատվածում տեղի էր ունեցել Արեգունու հարևան համայնքներից մեկի ուղղությամբ, որի մասին պաշտոնական պարզաբանում այդպես էլ չեղավ, այսպես ասեմ՝ չհերքվեց կամ չհաստատվեց։
Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում արձանագրված այս դեպքերը պետք է սթափեցնող ահազանգ լինեն։ Անվտանգային համակարգը սահմանային հատվածներում, բնակավայրերում պետք է առավել ուժեղացնել, ադրբեջական հետախուզությանը հակազդելու, մեր անվտանգությանը սպառնացող վտանգները չեզոքացնելու ուղղությամբ աշխատանքները պետք է բարձր մակարդակի հասցնել»։
17:16 16/09/2020  |  Մեկնաբանություն«ՀՀ հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանը սադրանքի է դիմել, ինչի արդյունքում, ցավոք, զոհ ունենք». Տիգրան Աբրահամյան
09:44 12/09/2020  |  ՄեկնաբանությունԿԽՄԿ ներկայացուցիչները չեն հանդիպել Գուրգեն Ալավերդյանին և անհրաժեշտ աջակցություն չեն ցուցաբերել. Աբրահամյան
13:14 09/09/2020  |  ՄեկնաբանությունԹուրք-ադրբեջանական նախաձեռնությունը ահռելի ճակատ է բացում Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի համար. Տիգրան Աբրահամյան
14:37 07/09/2020  |  ՄեկնաբանությունՏիգրան Աբրահամյան. Հետտավուշյան փուլում թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունները տրանսֆորմացիայի մեջ են
19:59 01/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ոչ պաշտոնական մակարդակում խոսվում է Նախիջևանում և Բաքվի մերձակայքում թուրքական ռազմաբազաների տեղակայման մասին». Տիգրան Աբրահամյան
14:02 31/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՊահեստազորի մարտունակության բարձրացումն ուղիղ կապ ունի զինված ուժերի մարտուակության վրա. Տիգրան Աբրահամյան
18:09 28/08/2020  |  Մեկնաբանություն«Ապրիլյան պատերազմն ու Տավուշում ծավալված մարտական գործողությունները մեզ ստիպում են պատրաստ լինելու տարբեր ճակատներով, տարբեր մասշտաբների ռազմական գործողությունների». Տիգրան Աբրահամյան
14:13 25/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՎերոնշյալ հարցազրույցում մեծ թվով խնդրահարույց և մեր զինված ուժերի հեղինակության դեմ ուղղված այլ հայտարարություններ հնչեցվեց. Աբրահամյան
18:09 24/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայ սպայի գերեվարման հետ կապված միջադեպը կարող է առիթ հանդիսանալ, որպեսզի Ադրբեջանը քարոզչական նոր ալիք սկսի». Տիգրան Աբրահամյան

Пересечение азербайджанцами границы и похищение военнослужащего содержат в себе и другие угрозы – Тигран Абрамян 09/17/2020 15:20 | Лента новостей
Незаконное пересечение азербайджанцами границы и похищение военнослужащего содержат в себе и другие угрозы, пишет учредитель и глава аналитического центра “Точка опоры”, бывший советник президента Республики Арцах Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook.
“Прокуратура РА ранее сообщила, что по факту инцидента, связанного с оказавшимся на территории Азербайджана военнослужащим ВС Армении Гургеном Алавердяном, возбуждено уголовное дело по п.1 ч.2 ст. 131 (похищение человека, совершенное группой лиц по предварительному сговору) УК РА. Возбужденное дело направлено в Следственный комитет РА. Получается, что основная версия, почему военнослужащий оказался в Азербайджане, –похищение его азербайджанцами”, - пишет Абрамян.
Абрамян отметил, что у него был повод с разных точек зрения представить свои наблюдения о том, как военнослужащий оказался в Азербайджане, о его статусе, международном праве, безопасности, миссии Международного комитета Красного Креста, однако в данном случае он пытается коснуться темы с другой точки зрения.
“Незаконное пересечение азербайджанцами границы и похищение военнослужащего содержат в себе и другие угрозы, в частности, если учесть, что несколько месяцев назад был зафиксирован случай пересечения азербайджанцами границы и проникновения вглубь нашей страны – в направлении села Арегуни. Тогда говорилось, что еще один подобный случай произошел в тот период в направлении одной из соседних с Арегуни общин. Официальных разъяснений относительно этого так и не последовало, скажем так, информация не была опровергнута или подтверждена”, - написал Тигран Абраамян.
Он отметил, что эти зафиксированные за последние несколько месяцев случаи должны стать отрезвляющим сигналом.
“Систему безопасности на пограничных участках, в населенных пунктах нужно еще более усилить, работы по противодействию азербайджанской разведке, нейтрализации угроз нашей безопасности должны быть доведены до высокого уровня”, - написал Тигран Абрамян.