Իշխանությունը պետք է հեռանա. փոփոխություններ հնարավոր է միայն հանրային ճնշման միջոցով 09/17/2020 12:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ծրագրերի և ազգային նպատակների շուրջ համախմբում է պետք, որը չպետք է լինի որևէ անհատի կամ քաղաքական ուժի շուրջ, այլ՝ ծրագրային, ինչը հնարավոր է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ազգային օրակարգ» կուսակցության խորհրդի փոխնախագահ Արա Հակոբյանը։
Հակոբյանը գտնում է, որ փոփոխություն հնարավոր է միայն քաղաքական հանրային ճնշման միջոցով, այսինքն՝ բոլոր գործողությունները, որոնք իրականացվում են, պետք է միտված լինի նրան, որ դադարեցվի Հայաստանում ապազգային և ապապետական քաղաքականություն և ռազմավարություն՝ բոլոր ոլորտներում և, եթե այժմ խոսում են կրթությունից, դա դեռևս չի նշանակում, որ չունենք ճգնաժամային իրավիճակ առողջապահության, տենտեսության և սոցիալական ոլորտներում։
«Բոլոր ոլորտներում մենք ունենք համընդգրկուն ճգնաժամ և այդ ճգնաժամը լուծում է պահանջում, որը պետք է լինի արմատական։ Եղած իշխանությունը պետք է հեռանա» ,- ասաց նա։ Ինչ վերաբերում է իշխանության պնդումներին, թե նրանք ունեն ժողովրդի վստահությունը, վերջինս նշեց, որ ունեն ժողովրդի որոշ մասի վստահությունը, սակայն վստահությունն անկում է ապրում, ինչն արդեն տեսանելի է և տեսանելի է հենց կառավարության դիմաց, որտեղ ժողովուրդը բարձրաձայնում է իր խնդիրները։ Նրա խոսքով՝ իշխանափոխության համար առաջարկում են որոշակի ճանապարհային քարտեզ, մասնավորապես, երկրում առկա ճգնաժամի, տարբեր ոլորտներում և հանրության շրջանում առկա լարման պայմաններում արտահերթ ընտրությունը կարող է ավելացնել լարումը, ուստի, առաջարկում են միջանկյալ փուլ, որն իր մեջ կներառի ազգային համաձայնության իշխանության, որի նպատակը պետք է լինի ճգնաժամը և լարումը մեղմելը և արտահերթ ընտրություններին նախապատրաստելը։
Նշենք, որ Կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում «Ազգային օրակարգ» կուսակցության անդամները, որոնք իրենց դժգոհությունն են ներկայացնում՝ կապված կրթական բարեփոխումների հետ։ Կուսակցության խորհրդի նախագահ Արա Հակոբյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցմանն ի պատասխան հայտնեց, որ այսօր իրազեկման ակիցա կիրականացվի, իսկ ակցիաները շարունակական բնույթ կունենան:

Власть должна уйти: члены партии “Национальная повестка” проводят акцию проеста у здания правительства Армении 09/17/2020   14:33  |  Лента новостей
Нужна консолидация вокруг национальных программ и национальных целей. Об этом заявил председатель совета партии “Национальная повестка” Ара Акопян. По его словам, эта консолидация не должна происходить вокруг какой-либо личности или политической силы.
Акопян считает, что преобразования возможны лишь путем политического и общественного давления, то есть, все предпринимаемые действия должны быть нацелены на то, чтобы прекратить ведение антинациональной и антигосударственной политики. По его словам, сейчас дискуссия разворачивается вокруг образования, однако это не означает отсутствия кризисной ситуации в области здравоохранения, экономики и социальной сфере.
“Во всех сферах у нас возник всеобъемлющий кризис, и этот кризис нуждается в кардинальном разрешении. Нынешняя власть должна уйти”, - сказал он.
Что касается утверждений власти о доверии к ним народа, Акопян отметил, что она пользуется доверием лишь определенной части народа. Однако, как указал он, это “доверие тает, что уже заметно в ходе акций перед правительством, в ходе которых народ поднимает свои проблемы”.
Акопян заявил, что они предлагают определенную дорожную карту по смене власти в стране. По его словам, внеочередные выборы в условиях существующего в стране кризиса в различных сферах и напряженности в обществе могут обострить ситуацию. Поэтому, как отметил он, они предлагают промежуточный этап, предусматривающий формирование власти национального согласия, целью которой должны стать смягчение кризиса и напряженности и подготовка к внеочередным выборам.
Отметим, что члены партии “Национальная повестка” проводят акцию перед зданием правительства. Они выражают свое недовольство с реформами в образовательной сфере. Председатель совета партии Ара Акопян  в ответ на запрос корреспондента “ФактИнфо” заявил, что они проведут сегодня акцию оповещения, а сами акции будут носить продолжительный характер.