Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնավարումից առ այսօր բոլոր ոլորտներում ձախողումների շքերթ է. Խաժակյան 09/16/2020 15:41 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ շենքի դիմաց կրկին ցույց է. Երևանի Ավագանու Լույս խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանի գլխավորությամբ՝ քաղաքացիներ, անհատներ, հասարակական-քաղաքական խմբեր աջակցություն են հայտնում ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի խմբակցության պահանջին ։
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ-ում ներկայացվելու է «Լուսավոր Հայաստան»-ի հարցապնդումը՝ ուղղված Արայիկ Հարությունյանին։
«Սա պայմանավորված է նաև այն իրավիճակով՝ ինչ տիրում է Հարությունյանի համակարգած ոլորտներում։ Խմբակցության համապատասխան նախաձեռնությամբ՝ իրականացվելու է ԱԺ-ում քվեարկություն՝ հրաժարականի պահանջով։ Մենք քննարկելով այդ հարցը, հարցապնդման արդյունքները,համադրելով զրույցները կրթության, մշակույթի, սպորտի, գիտության ներկայացուցիչների հետ, եկանք եզրահանգման, որ պաշտոնավարումից առ այսօր բոլոր ոլորտներում ձախողումների շքերթ է։ Այն ինչ ակնկալում էին, որ պետք է հեղափոխությունը բերեր՝ չի իրականացվել։ Դրա համար անհրաժեշտ ենք գտել ներկայացնել պահանջը, որը պետք է քվեարկության դրվի։ Եթե Իմ քայլը խմբակցությունը չի առաջնորդվում մեկ կենտրոնից հնչող տեսակետներով, իսկապես գնահատում է ձախողումները, ապա այդ դեպքում պետք է մեծամասնությունը ևս համաձայնի, որ հրաժարականը տեղի ունենա։ Ոլորտում բարեփոխումներ Արայիկ Հարությունյանի քաղաքականությամբ հնարավոր չէ»,- պնդում է Խաժակյանը։

“Парад провалов”: акция с требованием отставки Араика Арутюняна проходит у здания парламента Армении 09/16/2020   16:18  |  Лента новостей
Перед зданием парламента Армении проходит очередная акция протеста. Граждане, представители общественных и политических групп во главе с главой фракции Совета старейшин Еревана “Луйс” Давидом Хажакяном выражают поддержку инициативе по требованию отставки министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна.
Напомним, что сегодня в парламент будет представлен иск к Араику Арутюняну.
По словам Хажакяна, это обусловлено также ситуацией, которая царит в сферах, курируемых Арутюняном.
“По соответствующей инициативе фракции в НС пройдет голосование с требованием отставки. Мы, обсудив этот вопрос, итоги запроса, сопоставив беседы с представителями сферы образования, науки, культуры и спорта, пришли к заключению, что с момента вступления в должность до сегодняшнего дня во всех сферах имеет место парад провалов. То, на что рассчитывали в связи с революцией, не удалось реализовать. Поэтому мы сочли необходимым выдвинуть требование, которое должно быть вынесено на голосование. Если фракция “Мой шаг” не руководствуется мнениями, звучащими из одного центра, а действительно оценивает провалы, то в таком случае и большинство должно согласиться на отставку. Реформы в сфере невозможны в условиях политики, проводимой Араиком Арутюняном”, -  отметил Хажакян.