ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարը մեղադրվում է այլոց անունով դուրս գրված աշխատավարձը յուրացնելու մեջ 09/15/2020 14:59 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարը, 2019-2020 թվականների ընթացքում, շահադիտական դրդումներից ելնելով, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, թվով 5 անձանց հրամանագրել է ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի հնոցապանի, համակարգչային օպերատորի, էլեկտրագետի, սպասարկողի, ցրիչի հաստիքներում և հաստատապես տեղյակ լինելով վերջիններիս կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին՝ կազմել, հաստատել և իր ստորագրությամբ վավերացրել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ՝ աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր, աշխատակազմի աշխատողներին հաշվարկված և վճարված աշխատավարձերի փաստաթղթեր, միանվագ պարգևատրման մասին հրամաններ: Այնուհետև բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով՝ ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում պետական բյուջեից, չաշխատած օրերի դիմաց, վերջիններիս անվամբ անհիմն դուրս է գրվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 7.348.576 ՀՀ դրամ: Ավելին՝ Գ. Ժ.-ի և Վ.Վ.-ի աշխատավարձի վճարման բանկային քարտերը փաստացի գտնվել են աշխատակազմի ղեկավարի տրամադրության տակ և նա վերջիններիս անվամբ փոխանցված ընդհանուր՝ 3.638.425 դրամը, անձամբ, տարբեր բանկոմատներից կանխիկացրել և ծախսել է իր անձնական կարիքների համար, իսկ մնացած՝ 3.710.151 դրամ գումարը տնօրինվել է Կ. Գ.-ի, Ե. Մ.-ի և Ա. Կ.-ի կողմից։ Այս մասին հայտնում են Ազգային անվտանգության մամուլի ծառությունից։
Նկարագրված արարքը կատարելու համար 2020 թվականի հուլիսի 29-ին ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նույն օրը նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Առաջադրված մեղադրանքում ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարն իրեն մեղավոր է ճանաչել լիովին և տվել խոստովանական ցուցմունքներ՝ ամբողջությամբ հատուցելով նաև պետությանը պատճառված վնասը:
Միևնույն ժամանակ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի համաձայնության առկայության պայմաններում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում՝ մեղադրյալի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին:
Նախաքննության ընթացքում միջնորդագիր է ուղարկվել ՀՀ Դատական դեպարտամենտի ղեկավարին՝ ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմում նույնաբնույթ խախտումները վերացնելու, դրանց պատճառները պարզելու և խախտումներ թույլ տրված անձանց նկատմամբ կարգապահական ներգործության միջոցներ կիրառելու առաջարկությամբ:
2020 թվականի սեպտեմբերի 14-ին քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու նպատակով դատարան ուղարկելու նպատակով։

Глава аппарата Суда по делам о банкротстве Армении обвиняется в служебном подлоге и присвоении зарплат 09/15/2020   16:26  |  Криминальная хроника
В рамках расследуемого в СНБ Армении уголовного дела получено достаточно доказательств того, что руководитель аппарата Суда по делам о банкротстве в 2019-2020 годах, исходя из корыстных побуждений и воспользовавшись своим должностным положением, распорядился назначить пять человек на работу в Суде по делам о банкротстве. Об этом сообщает пресс-центр СНБ.
Согласно сообщению, зная о том, что они не ходят на работу и не выполняют своих обязанностей, он составил, утвердил и своей подписью ратифицировал поддельную по своему содержанию ведомость учета посещаемости, документы по зарплате, выплаченной сотрудникам, и приказы о единовременном премировании.
Затем, по данным следствия, введя фальшивые документы в оборот, он представил их к оплате, в результате чего из госбюджета на имя этих лиц за неотработанные дни безосновательно была выписана сумма в особо крупных размерах – 7 348 576 драмов. Более того, зарплатные банковские карты Г.Ж. и В.В. фактически находились в распоряжении руководителя аппарата, и он лично в разных банкоматах обналичил и использовал на личные нужды сумму в 3 638 425 драмов, перечисленную на имя указанных лиц. Остальной суммой в размере 3 710 151 драма распоряжались К.Г., Е.М., и А. К..
За совершение вышеописанного деяния глава аппарата Суда по делам о банкротстве 29-го июля 2020 года был привлечен в качестве обвиняемого, и в тот же день ему было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179( присвоение или растрата в особо крупных размерах) и части 1 статьи 314( служебный подлог) УК Армении.
Он в полном объеме признал себя виновным в инкриминируемых ему деяниях и дал признательные показания, полностью возместив также ущерб, нанесенный государству.
В то же время в условиях наличия согласия прокурора, осуществляющего процессуальное руководство, следственный орган принял решение о временном прекращении полномочий обвиняемого на посту руководителя аппарата Суда по делам о банкротстве.
В ходе предварительного следствия главе Судебного департамента Армении было направлено ходатайство с предложением об устранении аналогичных нарушений в аппарате Суда по делам о банкротстве, установлении их причин и применении мер дисциплинарного воздействия в отношении лиц, допустивших нарушения.
14 сентября текущего года уголовное дело с обвинительным заключением было направлено осуществляющему надзор за предварительным следствием прокурору для утверждения обвинительного заключения и отправки дела в суд с целью его рассмотрения по существу.