35 միլիոն դոլար կառավարությունը կտրամադրի մետրոյի կայարանի կառուցման համար. քաղաքապետարանը փորձել է ներգրավվել նաև մասնավորի 09/14/2020 14:12 | Մեկնաբանություն
Մետրոյի նոր կայարանի կառուցման համար քաղաքապետարանը փորձել է ներգրավվել մասնավորի։ Այս մասին facebook-ի իր էջում տեղադրած տեսանյութում հայտնել է Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
«Որպեսզի պետության վրա հոգս չլինի։ Բայց այն պայմանները, որ առաջարկել են տարբեր մասնավոր ընկերություններ, այնուամենայնիվ նաև իմ կողմից գնահատվել է ոչ այդքան բարենպաստ թե քաղաքի, թե պետության համար, նաև կառավարության կողմից այդպես է գնահատվել, եկել ենք ընդհանուր հայատարարի, որ պետությունը կկառուցի կայարանը՝ պետական միջոցներով, այս պահին մշակվում է նախագծի մրցույթը։ Մենք էսքիզներ ունենք, սակայն մրցույթից հետո կունենանք նախագիծ, կդնենք շինարարական աշխատանքների մրցույթ։ Խոսքը մոտ 35 միլիոն դոլարի մասին է. կառավարությունը հավաստաիացրել է, որ այդ գումարը կարող է տրամադրել մետրոյի կայարանի կառուցման համար»,- ասաց Հայկ Մարությանը։

Правительство Армении предоставит 35 млн. долларов на строительство станции метро в Ереване 09/14/2020   14:47  |  Лента новостей
Мэрия Еревана пыталась привлечь к участию в строительстве новой станции метрополитена частные компании, чтобы избежать возложения дополнительного бремени на государства.  Об этом заявил мэр Еревана Айк Марутян в беседе с журналистами. Видео беседы опубликовано на его странице в Facebook.
"Однако те условия, которые предлагали различные частные компании, мною также были расценены как не столь благоприятные как для города, так и для государства. Аналогичную оценку дало и правительство. Мы пришли к общему знаменателю: государство построит станцию за счет госсредств. В данный момент ведется проработка конкурса на лучший проект. У нас есть эскизы, но по итогам конкурса у нас будет проект, и мы объявим тендер на проведение строительных работ. Речь идет о сумме в размере 35 млн. долларов. Правительство заверило, что может предоставить эту сумму для строительства станции метро», - сказал Айк Марутян.