Ինձ վրա որևէ մեկը որևէ ազդեցություն չի ունեցել և չի էլ կարող ունենալ. Խունդկարյան 09/14/2020 12:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Որևէ մեկն ինձ վրա որպես դատավորի որևէ ազդեցություն ո՛չ ունեցել է, ո՛չ էլ կարող էր ունենալ։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց ՍԴ դատավորի թեկնածու Երվանդ Խունդկարյանը։
«Հավատացած եղեք, որ որևէ դատավոր որևէ մեկի քիմքին հաճո արդարադատություն չի իրականացնում։ Չեմ ընդունում այդպիսի դատավորի կերպարը»,-ասաց Երվանդ Խունդկարյանը։
Անդրադառնալով երկու գործարարներին առնչվող գործին՝ Երվանդ Խունդկարյանն ասաց, որ Խուդյանի գործով բազմաթիվ վեճեր են եղել թե՛ սնանկության վարույթին առնչվող, թե՛ քրեական գործերին առնչվող. «Ես հիմա կոնկրետ գործերը չեմ կարող վերլուծել, բայց Խուդյանի գործերով կայացված դատական ակտերն օրինական ուժի մեջ մտած են և դրա վերաբերյալ որևէ դիրքորոշում չեմ կարող հայտնել»,-նշեց Երվանդ Խունդկարյանը։
Դիտարկմանը, որ մերժել է գործարարին, վերջինս էլ միջպետական դատարաններում շահել է, այստեղ տեսնու՞մ է իր թերացումը, Երվանդ Խունդկարյանն ասաց. «Ես հայտնեցի իմ դիրքորոշումը։ Եթե կա օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ, եթե կա համապատասխան վերաբերմունք, ապա յուրաքանչյուր դեպքում պարտավոր ենք վերլուծել, թե ինչպսին է եղել Վճռաբեկ բողոքի բովանդակությունը, ինչպիսին է եղել Վճռաբեկ դատարանի վարքագիծն այդ բողոքի կապակցությամբ։ Այսինքն ապրիորի ասել, որ խախտում է տեղի ունեցել, ես դա ճիշտ չեմ համարի»,-նշեց Երվանդ Խունդկարյանը։

Никто на меня как на судью не оказывал какого-либо воздействия – Хундкарян 09/14/2020 12:57 | Лента новостей
Никто на меня как на судью не оказывал какого-либо воздействия и не может оказывать, заявил в понедельник в беседе с журналистами кандидат в судьи Конституционного суда Армении Ерванд Хундкарян.
“Будьте уверены, что никто из судей не осуществляет угодного кому-то правосудия. Я не приемлю такого образа судей”, - сказал Ерванд Хундкарян.
Комментируя касающееся двух предпринимателей дело, Ерванд Хундкарян заявил, что по делу Худяна было множество споров – как касательно производства о банкротстве, так и относительно уголовных дел. “Я сейчас не могу проанализировать конкретные дела, но вынесенные по делам Худяна судебные акты вступили в законную силу. Высказать какой-либо позиции по ним не могу”, - сказал Хундкарян.
На вопрос о том, видит ли он свое упущение в том, что он отказал бизнесмену, а последний выиграл дела в межгосударственных судах, Ерванд Хундкарян заявил: “Я высказал свою позицию. Если есть вступивший в законную силу судебный акт, если есть соответствующее отношение, то в каждом случае мы обязаны проанализировать, каким было содержание кассационной жалобы, каким было поведение Кассационного суда в связи с данной жалобой. Утверждать априори, что имело место нарушение, я не считаю правильным”, - отметил Ерванд Хундкарян.
Напомним, кандидатуру председателя Кассационного суда Ерванда Хундкаряна на пост судьи КС выдвинуло Общее собрание судей.