Արցախի Հանրապետությանը կհանձնվի 10 «Ֆորդ» մակնիշի ավտոմեքենաներ 09/10/2020 12:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետությանը կնվիրաբերվի ՀՀ առողջապահության նախարարության հաշվեկշռում հաշվառված 2020թ.-ին ձեռք բերված 10 «Ֆորդ» տեսակի ավտոմեքենա։
ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ նվիրաբերվող ավտոմեքենաներից 3-ը շտապօգնության ռեանիմոբիլներ են՝ հագեցած շտապ բժշկական օգնության ցուցաբերման համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով, իսկ մնացած յոթը գծային ավտոմեքենաներ են, որոնք ևս հագեցված են անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով. «Նվիրաբերվող շտապօգնության բժշկական ավտոմեքենաներն ունեն բարձր անցանելիություն և հնարավորինս հարմարեցված են Արցախի Հանրապետության լեռնային ռելիեֆին»,-ասաց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ այս նախաձեռնությունը դեռ երկու տարի առաջ էին սկսել, սակայն գնման գործընթացը մի փոքր երկար ընթացավ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հույս հայտնեց, որ Արցախում այս մեքենաները շատ չեն օգտագործվի և կօգտագործվեն բացառապես ծննդօգնության նպատակներով։

Армения подарит Арцаху 10 новых автомобилей "Скорой помощи" 09/10/2020   13:11  |  Лента новостей
Правительство Армении передаст в дар Республике Арцах 10 новых автомобилей "Скорой помощи", находящихся на балансе министерства здравоохранения РА.  Соответствующее решение было принято в четверг в ходе заседания правительства Армении.
10 автомобилей марки “Ford” были приобретены в текущем году.  Как сообщила первый заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян, 3 автомобиля – реанимобили "Скорой помощи", оснащенные необходимым медицинским оборудованием, остальные 7 – линейные автомашины, которые также оснащены всем необходимым медицинским оборудованием.
“У автомобилей высокая проходимость, и они максимально адаптированы к горному рельефу Арцаха”, - сказала заместитель министра, добавив, что к реализации данной инициативы приступили еще 2 года назад, однако процесс закупок немного затянулся.
В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил надежду, что автомобили будут мало использоваться в Арцахе и что понадобятся исключительно в целях родовспоможения.
14:35 16/06/2020  |  Лента новостейПрезидент Арцаха встретился с начальником Генштаба ВС Армении Оником Гаспаряном