Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը՝ Արսեն Ջուլֆալակյանի մասին 09/10/2020 12:54 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանի հրաժարականի դիմումի մասին:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանը սեպտեմբերի 9-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»:

Спикер НС Армении выступил с заявлением по поводу отказа Арсена Джулфалакяна от депутатского мандата 09/10/2020 14:19 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян распространил заявление об отказе депутата от фракции "Мой шаг" Арсена Джулфалакяна от мандата.Арсен Джулфалакян решил сложить мандат и назвал причину"Согласно части 1 статьи 155 конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, депутат НС РА Арсен Джулфалакян 9 сентября представил заявление об отставке. Согласно части 2 статьи 155 конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, если в течение одной недели после обнародования отставки депутат письменным заявлением не отзывает свое заявление об отставке, то составляется протокол о прерывании его полномочий, который подписывает и опубликовывает председатель Национального Собрания. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола", – говорится в заявлении.