Բացահայտվել են պաշտոնատար անձի հանցակցությամբ խոշոր չափերի թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեպքեր 09/08/2020 11:47 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանման կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության օպերատիվ ծառայության աշխատակիցների գործուն աջակցության շնորհիվ բացահայտվել են խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, կաշառք տալու և ստանալու դեպքեր, ինչպես նաև կանխվել է քրեակատարողական ծառայության պաշտոնատար անձի կողմից քրեակատարողական հիմնարկի տարածք խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրումը:
Մասնավորապես՝ ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում պարզվել է, որ Ս.Հ.-ն, զբաղեցնելով Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետի պաշտոնը, ունենալով արդարադատության կապիտանի հատուկ կոչում, խախտելով «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության 2019 թվականի մարտի 18-ի թիվ 270-ն որոշման պահանջները, փորձել է oժանդակել խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի ձեռք բերելուն, դրա դիմաց ստացել է կաշառք, ինչպես նաև չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները:
Պարզվել է, որ մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձը «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալ Վ. Խ.-ի խնդրանքով, շահադիտական դրդումներից ելնելով, 2020 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Երևան քաղաքի Մալաթիայի գյուղմթերքների շուկայի մոտակայքում Վ. Խ.-ի մորից՝ Մ. Մ.-ից, ստացել է ընդհանուր խոշոր չափերով՝ 0.5928 գրամ «Մեթադոն» տեսակի թմրամիջոց, 0.15 գրամ «Պրեգաբալին» տեսակի հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութ պարունակող դեղահատեր, ինչպես նաև 8.56 գրամ հաստատուն քաշով զգալի չափերով «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց և իր լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու՝ նշված խոշոր չափի թմրամիջոցներն «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալ Վ. Խ.-ին փոխանցելու համար, Մ. Մ.-ից ստացել է 25 հազար ՀՀ դրամ կաշառք։
2020 թվականի սեպտեմբերի 2-ի առավոտյան Ս. Հ.-ն «Արմավիր» ՔԿՀ-ի ավտոկայանատեղիում բռնվել է ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների կողմից, ովքեր անձնական խուզարկությամբ նրա մոտից հայտնաբերել ու վերցրել են իր կողմից՝ Մ. Մ.-ից ստացած թմրամիջոցները, որից հետո վերջիններս հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա բերման են ենթարկվել Ազգային անվտանգության ծառայություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն: 2020 թվականի սեպտեմբերի 4-ին Ս.Հ.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Նույն քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև Մ.Մ-ին, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերին առնչված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Чиновник в Армении “попался” на соучастии в незаконном обороте наркотиков и взяточничестве 09/08/2020   13:27  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщает о раскрытии случаев незаконного оборота крупных партий наркотиков и психотропных веществ, а также дачи и получения взятки при соучастии должностного лица.
Как сообщает пресс-центр ведомства, благодаря эффективным оперативно-разыскным мероприятиям пресечен также незаконный провоз чиновником Уголовно-исполнительной службы  наркотиков в крупных размерах на территорию УИУ.
В частности, как сообщает СНБ, выяснилось, что ведущий специалист отдела обеспечения безопасности УИУ “Армавир” Министерства юстиции РА, капитан юстиции С.Х. в нарушение требований закона "О наркотиках и психотропных веществах" и решения правительства от 18 марта 2018 года, пытался содействовать незаконным закупкам наркотиков в крупных размерах в обмен на взятку, а также злоупотребил своими должностными полномочиями.
Выяснилось, что чиновник по просьбе одного из осужденных В.Х., содержащихся УИУ “Армавир”, исходя из корыстных побуждений, 1 сентября 2020 года близ сельскохозяйственного рынка в ереванском районе Малатия получил от матери В.Х. – М.М. таблетки метадона (0.5928 гр), прегабалина(0.15 гр.), марихуану(8.56 гр.) и в обмен на передачу указанных наркотиков осужденному В.Х. получил от М.М. взятку в размере 25 тыс. драмов.
Утром 2 сентября 2020 года  С.Х. был пойман с поличным сотрудниками СНБ на автостоянке у УИУ "Армавир". При личном досмотре у него были обнаружены и изъяты наркотики, после чего он по подозрению в совершении преступления был подвергнут приводу в Службу нацбезопасности.
По факту в следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело, ведется предварительное следствие. 4 сентября с.г. С.Х. был привлечен в качестве обвиняемого. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. В рамках того же уголовного дела обвинение предъявлено также М.М., с нее взята подписка о невыезде.
Предварительное следствие продолжается, принимаются активные меры по выявлению всего круга лиц, причастных к случаям незаконного оборота наркотиков, и  дачи их деяниям соразмерной уголовно-правовой оценки.