Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործով դատավորը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ 09/07/2020 17:19 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Հարություն Մանուկյանի նախագահությամբ, հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը վերացնելու միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու, որը կհրապարակվի այսօր
Մինչ այդ դատարանը որոշեց՝ Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործով հաջորդ նիստի օրը, որը կկայանա նոյեմբերի 18-ին։
Հիշեցնենք, որ Արա Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով, իսկ Արսեն Բաբայանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով։
Ըստ մեղադրանքի՝ Արա Բաբլոյանը 2018թ․ հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը, մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, ինչպես նաեւ կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։ Իսկ Արսեն Բաբայանը 2018թ․ մարտի 5-ին համատեղության կարգով հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատարը, օժանդակել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանին եւ այլ պաշտոնակատար անձանց՝ իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, ինչպես նաեւ կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։

Суд удалился на совещание по ходатайству об отмене меры пресечения Арсену Бабаяну 09/07/2020 17:45 | Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Арутюна Манукяна удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству об отмене меры пресечения, избранной в отношении бывшего заместителя главы аппарата парламента Армении Арсена Бабаяна. Решение будет оглашено сегодня.
До этого, суд определился с датой следующего заседания по делу Ары Баблояна и Арсена Бабаяна, которое состоится 18-го ноября.
Напомним, Аре Баблояну предъявлено обвинение по части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") и части 1 статьи 314("Служебный подлог"), а Арсену Бабаяну – по части 2 статьи 38-308(“Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия") и части 1 статьи 314("Служебный подлог") УК РА. Они не признают вину в инкриминируемых им деяниях.