Պարզ կոռուպցիոն սխեմա է. ՌԴ-ն իր բողոքը գրավոր է հայտնել ԵՏՀ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Գեղամ Վարդանյանին 09/05/2020 19:37 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչի կարգադրությամբ՝ ստեղծվում է նոր կոմիտե, որն ըստ էության կրկնելու է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում ՀՀ ներկայացուցիչ Գեղամ Վարդանյանի գործառույթները։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում մեծ դժգոհություն կա՝ մեր ներկայացուցչի աշխատանքի հետ կապված։ Գեղամ Վարդանյանը ԵՏՀ-ում իրականացնում է նախարարի գործառույթներ և կոչված է համակարգելու ներքին շուկաների և ինֆորմացիզացիայի աշխատանքները, որոնք ԵՏՀ մեր զրուցակից պաշտոնյայի փոխանցմամբ, բառացիորեն ձախողել է։ «Արդեն իսկ արձանագրված փաստ է, որ Վարդանյանի պաշտոնեական անգործության հետևանքով տապալվել են ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի զարգացման աշխատանքները»,- ասել էր մեր զրուցակիցը։
Միխայիլ Մյասնիկովիչի կարգադրությամբ ստեղծված նոր կոմիտեն զբաղվելու է տարաձայնությունների և վիճելի իրավիճակների վերացման և ապրանքների ազատ տեղաշարժի ապահովման հարցերով ու արդեն տեղի է ունեցել առաջին նիստը։ Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ նոր մարմնի ձեւավորումը Գ.Վարդանյանի նկատմամբ անվստահության հրապարակային դրսեւորումներից է։ Ինչպես արդեն նշել ենք՝ ԵՏՀ-ում ոչ միայն դժգոհ են Գ.Վարդանյանի աշխատանքից, այլ նաեւ նրան կասկածում են վատնումների և չարաշահումների մեջ։
«Փաստինֆո»-ի հրապարակումից հետո Գ.Վարդանյանի գրասենյակից պաշտոնական պատասխան ու պարզաբանում դեռ չենք ստացել, փոխարենը մեզ հայտնի են դարձել նոր տվյալներ, որոնց վերաբերյալ ակնկալում ենք պարոն Վարդանյանի պարզաբանումները։
Գ.Վարդանյանը ԵՏՀ-ում իր գործառույթների իրականացմանը պաշտոնապես անցել է փետրվարի 2-ին, եւ արդեն փետրվարի 3-ից Եվրասիական միության ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի ստեղծման և զարգացման պայմանագրերով աշխատող ռուսական ընկերությունները սկսել են սպառնալիքներ և ծանուցումներ ստանալ պայմանագրերի հնարավոր դադարեցման մասին։ Նշենք, որ խոսքը գնում է ՌԴ շուկայում առաջատար ընկերությունների մասին, որպիսիք են՝ Ростелеком, ГК Ланит, ГК Айтеко, УниверсАудит։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում ՀՀ ներկայացուցչին կասկածում են չարաշահումների մեջ
Մեկ ամսվա ընթացքում բոլոր պայմանագրերը դադարեցվել են, ինչը ռուսական կողմը գնահատել է որպես արտասահմանյան կուրատորների, Եվրասիական տնտեսական միասնական տարածքին Հայաստանի ինտեգրմանը ընդդիմացողների կողմից Գ.Վարդանյանի ստացած առաջադրանքի կատարում։
«Սա սովորական կոռուպցիոն մոտեցում է, դաշտը մաքրել և իրենց ընկերությունները բերել, որոնք համաձայն կլինեն կոռումպացված պաշտոնատար անձի հետ փոխգործակցության որոշակի պայմանների։ Այս գործողություններով առավել աչքի է ընկնում նախարարի օգնական Ղազարյանը», - ասել է մեր աղբյուրը։
Այս պահին աշխատանք չի տարվում, ինտեգրման ներուժը վերացվել է, և փոխգործակցությունը դադարեցվել: Գեղամ Վարդանյանի և նրա թիմի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ինտեգրմանը և հեղինակությանը հասցված վնասը անգնահատելի և հսկայական է:
«Ինչպե՞ս բնութագրել տեղի ունեցածը և նախարար Վարդանյանի գործունեությունը՝ անփութություն, չարաշահում, սաբոտաժ, կոռուպցիա կորոշեն հանձնաժողովը և իրավասու մարմինները՝ ներքին աուդիտով»,- նկատել է ԵՏՀ պաշտոնյան։
Դժվարանում ենք ասել, թե ստեղծված վիճակի մասին արդյոք ՀՀ կառավարությունը տեղյակ է, թե ոչ, սակայն մեր հավաստի տեղեկություններով՝ 2-3 ամսվա ընթացքում իրավիճակն այնքան էր սրվել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը `ի դեմս Ֆինանսների նախարարության, նամակով նախազգուշացրել է Վարդանյանին ու պահանջել՝ շարունակել ինտեգրացման զարգացման ծրագրի իրագործումը` զգուշացնելով, որ հակառակ դեպքում 2021-2022 թթ. աշխատանքների ֆինանսավորում չի լինի։
Միության ակտիվ մասնակիցները ՝ Բելառուսը և Ղազախստանը բարձրացրել են ներդրված միջոցների ու ստացած արդյունքների անհամաչափության, տեղեկատվական փոխգործակցության անհրաժեշտ մակարդակի բացակայության հարցը։
«Վերլուծելով նախարարի գործունեությունը ՝ պաշտոնավարման սկզբից ի վեր, պարզ է դառնում, որ ո՛չ Հայաստանի շահերը, ո՛չ էլ Եվրասիական տնտեսական միության շահերը Գեղամ Վարդանյանին չեն հետաքրքրում»,- նկատել է մեր աղբյուրը։
Ակնկալում ենք, որ ԵՏՀ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Գ.Վարդանյանը ինքը կներկայացնի ՌԴ ֆինանսների նախարար 2020 թվականի մայիսի 15-ի գրության բովանդակությունը ու պարզաբանումներ կտա իր աշխատանքից առկա դժգոհությունների պատճառների մասին։
Նշենք, որ անկախ աշխատանքի որակից՝ Գ.Վարդանյանի աշխատավարձը բավական բարձր է՝ նրա ամսական աշխատավարձը կազմում է 10,000 ԱՄՆ դոլար է, հատկացվել է անվճար բնակարան Մոսկվայի կենտրոնում և մեքենա ՝ դիվանագիտական համարներով, ունի աշխատակազմ, օգտվում է բիզնես կարգի թռիչքներով և այլ արտոնություններից, բայց ստացած այս հնարավորությունները չի օգտագործում ի շահ հայ տնտեսվարողների համար բարենպաստ միջավայր ստեղծմանը, ինչու չէ նաեւ՝ Լարսի ճանապարհի հարցի կարգավորմանը, որով կարող էր իր նպաստը բերել կառավարությանը՝ մասնավորապես կորոնավիրուսի հետեւանքները նվազագույնի հասցնելու համար։

Простая коррупционная схема: РФ письменно выразила свое недовольство представителю Армении в ЕЭК Гегаму Варданяну 09/07/2020 10:42 | Лента новостей
По распоряжению председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии(ЕЭК) Михаила Мясниковича создается комитет, который, по сути, будет дублировать функции представителя РА в ЕЭК Гегама Варданяна.
Как уже агентство сообщило, в Евразийской экономической комиссии назрело серьезное недовольство в связи с работой нашего представителя. Гегам Варданян выполняет в ЕЭК функции министра и призван координировать работы внутренних рынков и информатизации, которые, по словам представителя в ЕЭК, буквально провалил.
“Уже зафиксирован факт того, что вследствие служебного бездействия Варданяна была сорвана работа по развитию интегрированной информационной системы”, - сказал наш собеседник.
Созданный по распоряжению Михаила Мясниковича новый комитет займется вопросами устранения разногласий и разрешения спорных ситуаций, а также обеспечения свободного передвижения товаров. Уже состоялось первое заседание. Как передает наш источник, формирование нового органа - одно из публичных проявлений недоверия к Г. Варданяну. Как мы уже отмечали, в ЕЭК недовольны не только работой Г. Варданяна, но его также подозревают в растрате и злоупотреблениях.
После появления публикации “ФактИнфо”, официального ответа и пояснения от офиса Г. Варданяна мы еще не получили. При этом нам стали известны новые данные, относительно которых ожидаем разъяснений от г-на Варданяна.
Г. Варданян официально приступил к выполнению своих функций в ЕЭК 2-го февраля, и уже с 3-го февраля российские компании, работающие по соглашению о создании и развитии интегрированной информационной системы, стали получать угрозы и уведомления о возможном прекращении договора. Отметим, что речь идет о таких ведущих компаниях на российском рынке, как Ростелеком, ГК Ланит, ГК Айтеко, УниверсАудит.Представителя Армении в Евразийской экономической комиссии подозревают в злоупотребленияхВ течение одного месяца все договора были приостановлены. Российской стороной это было расценено как выполнение задания, полученного Варданяном от зарубежных кураторов, противников интеграции Армении в Единое Евразийское экономическое пространство.
“Это обыкновенный коррупционный подход – расчистить поле для прихода своих компаний, которые согласятся на определенные условия взаимодействия с коррумпированным чиновником. Этими действиями наиболее всего выделяется помощник министра – Казарян”, – заявил наш источник.
Работа в настоящее время не ведется, потенциал интеграции изжит, взаимодействие приостановлено. Нанесенный Гегамом Варданяном и его командой урон экономической интеграции и авторитету Республики Армении громаден и не поддается оценке.
“Как охарактеризовать случившееся и деятельность министра Варданяна – халатность, злоупотребление, саботаж, коррупция – решат Комиссия и компетентные органы по итогам внутреннего аудита”, - заметил чиновник ЕЭК.
Затрудняемся сказать, в курсе ли правительство Армении создавшейся ситуации или нет, однако, по имеющимся у нас достоверным сведениям, за 2-3 месяца обстановка настолько накалилась, что Российская Федерация в лице министерства финансов в письме предостерегла Варданяна и потребовала продолжить реализацию программы развития интеграции, предупредив, что в противном случае финансирования работ в 2021-2022 гг. не будет.
Активные участники Союза – Беларусь и Казахстан – подняли вопрос о несоответствии вложенных средств и полученных результатов, отсутствии необходимого уровня информационного взаимодействия.
“Анализируя деятельность министра с момента его вступления в должность, становится ясно, что ни интересы Армении, ни интересы Евразийского экономического союза Гегама Варданяна не волнуют”, - заметил наш источник.
Рассчитываем, что представитель РА в ЕЭК Г. Варданян сам представит содержание письма министра финансов РФ от 15-го мая 2020 года и даст разъяснения о причинах недовольства его работой.
Отметим, что независимо от качества работы, Варданян получает довольно высокую зарплату: она ежемесячно составляет 10 тыс. долларов США. Ему предоставили бесплатное жилье в центре Москвы и автомобиль с дипломатическими номерами. У него есть аппарат. Он пользуется возможностью летать бизнес-классом и другими льготами. При этом он не использует эти возможности для создания благоприятной среды в интересах армянских хозсубъектов, почему бы и нет, для урегулирования вопроса, связанного с дорогой через КПП “Ларс”, чем смог бы посодействовать правительству, в частности, в вопросе сведения последствий коронавируса к минимуму.