Արտակարգ դրությունն այլևս չի երկարաձգվի. Դրան փոխարինում է կարանտինը՝ նոր կարգավորումներով 09/04/2020   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է արտակարգ դրությունը կարանտինով փոխարինելու հարցը։ ԱԺ-ը արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված են Կառավարության հեղինակած «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման», «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» օրենքների նախագծերն ու դրանց կից փաթեթը: Հիմնական զեկուցող՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը ԱԺ ամբիոնից տեղեկացրեց, որ նախագծի հրատապությունը պայմանավորված է արտակարգ դրությունը չերկարաձգելու պայմաններում անհարժեշտ գործիքակազմի առկայությունը ապահովելու անհրաժեշտությամբ։
«Ըստ նախագծի՝ վարակիչ հիվանդությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներբեռնման, ներթափանցման, դրանց ծագման և տարածման վտանգի, բռնկումների, համաճարակի առաջացման, ինչպես նաև դրանց հետևանքով արտակարգ իրավիճակ առաջանալու դեպքերում կարող է սահմանվել կարանտին: Նման դեպքում օրենքների ընդունման և ուժի մեջ մտնելու պայմաններում ՀՀ-ում մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 11-ը երկարաձգված արտակարգ դրությունն այլևս չի երկարաձգվի, իսկ ավարտից հետո կգործեն կարգավորումները։
Կարանտին հնարավոր է սահմանել առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմնի առաջարկությամբ, մարզպետի կամ Երևանի քաղաքապետի կողմից և կառավարության կողմից տարբեր տարածքներում: Համաճարակի գոտում մուտքի և ելքի հատուկ ռեժիմի սահմանում, պետական սահմանով հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցում կամ սահմանափակում, անձանց ազատ տեղաշարժի իրավունքի կամ տրանսպորտային միջոցի տեղաշարժի սահմանափակումներ, ինքնամեկուսացում/մեկուսացում: Երբ ունենք այնպիւսի իրավիճակ երբ երբ համաճարակը հանգեցրել է արտակարգ իրավիճակի, ապա կառավարությունը կարող է միայն սահմանել կարանտին։
Այն դեպքերում, երբ կարանտին կսահմանվի կառավարության կողմից, հնարավոր կլինի նաև ավելի խիստ միջոցառումներ՝ հավաքներ կամ հանրային միջոցառումներ կազմակերպելու, անցկացնելու կամ դրանց մասնակցելու սահմանափակումներ, իրավաբանական անձանց գործունեության սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնների սահմանում, ապրանքների փոխադրման սահմանափակումներ, կրթական հաստատությունների գործունեության սահմանափակումներ, սահմանափակումներ ՏԻՄ-երում կամ այլ հաստատություններում։ Առաջարկվում է սահմանել հատուկ ընթացակարգ, որի պայմաններում անձինք կարող են վիճարկել իրենց նկատմամբ կարանտինի շրջանակներում իրենց նկատմամբ կիրառված միջոցառումները, այլ ոչ վարչական պատասխանատվության միջոցները հատուկ ընթացակարգով, այն է՝ տասնօրյա ժամկետում բողոքարկելու դեպքում առաջին ատյանի դատարանը 10 օրյա ժամկետում պետք է որոշում կայացնի»։
Արտակարգ դրությունը նոր ռեժիմից տարբերվում է իրավունքների սահմանափակման ծավալներով, խստությամբ և կիրառվող գործիքակազմի ինտենսիվությամբ: Այլևս չեն գործի էլեկտրոնային հսկողության համակարգի միջոցով մարդկանց տեղորոշման համակարգը, տնտեսական գործունեության արգելման դեպքերը։
21:40 03/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀոնքն ուղղելու փոխարեն` աչքն էլ հետը հանում են. Էդմոն Մարուքյանը՝ արտակարգ դրությունը կարանտինով փոխելու վերաբերյալ
20:13 01/09/2020  |  ՄեկնաբանությունՈրպես քամի եկաք, փչեցիք ու կանցնեք…
20:25 31/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկում եմ այս տարի գումար չգանձել դպրոցական դասագրքերի համար գործազուրկ և անապահով ընտանիքներից. Աննա Կոստանյան
19:10 31/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏրանսպորտում մարդկանց հոսքը վերահսկելն այլևս շատ դժվար է լինելու, քաղաքային իշխանություններն ուշացել են. Միքայել Մանրիկյան
22:13 30/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏաքսի ավտոմեքենաներով, կանոնավոր ուղևորափոխադրման համակարգերում խախտումներ չեն արձանագրվել
21:06 28/08/2020  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՀրապարակվել է Մոսկվայից դեպի Երեւան նախատեսված նոր չարտերային չվերթների ժամանակացույցը
19:47 28/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սեպտեմբերին դպրոցներում քաոսային վիճակ է սպասվում».կրթության փորձագետ
23:11 27/08/2020  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՕգոստոսի 28-ին տեղի կունենա Դոնի Ռոստով-Երևան չարտերային թռիչքը
23:48 26/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ24 ժամով արգելվել է «Սիթի»-ի մեկ մասնաճյուղի ևերկու այլ ընկերությունների գործունեությունը

Карантин вместо режима ЧП: замглавы Минюста Армении представил новый законопроект 09/04/2020   12:13  |  Лента новостей
Национальное собрание на внеочередном заседании 4-го сентября рассматривает проекты законов “Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения РА” и “О защите населения при чрезвычайных ситуациях” и прилагаемый к ним пакет.
Основной докладчик, первый заместитель министра юстиции Армении Рафик Григорян с трибуны парламента сообщил, что срочность принятия законопроекта обусловлена необходимостью обеспечения наличия требуемого инструментария в условиях отказа от продления режима чрезвычайного положения.
Согласно проекту,  в случае проникновения заразных заболеваний на территорию Армении, угрозы появления их очагов, возникновения эпидемии и, как следствие,  чрезвычайной ситуации может быть установлен карантин.
В данном случае в условиях принятия закона и вступления его в силу в Республике Армения продленный до 11-го сентября режим чрезвычайного положения отныне не будет продлеваться, а после истечения срока начнут действовать новые нормы регулирования.
Карантин может быть введен в населенном пункте по предложению полномочного органа госуправления в сфере здравоохранения, губернатора, мэра Еревана или правительства на различных территориях.
Поправками также предусмотрено, что в зоне эпидемии возможно установление особого режима въезда и выезда, введение временного ограничения или запрета на пересечение границы, ограничения права граждан и транспортных средств на свободное передвижение, изоляции и самоизоляции граждан. В случае, если сложилась такая ситуация, при которой эпидемия привела к ЧС, то правительство может только установить карантин.
В случае, если правительство введет карантин, возможно ужесточение мер, в частности введение ограничений на организацию, проведение и участие в массовых и общественных мероприятиях, установление санитарно-эпидемиологических правил безопасности деятельности юридических лиц, введение ограничений на перевозку товаров, а также ограничение деятельности образовательных учреждений, органов местного самоуправления и в других учреждениях. Предлагается установить специальную процедуру, в условиях которой граждане смогу оспорить примененные в отношении них меры в рамках карантина, а не меры административной ответственности по специальной процедуре, а именно: в случае обжалования в десятидневный срок суд первой инстанции должен в течение 10 дней вынести решение.