Ալկոհոլային թունավորման աշխարհագրությունն ընդլայնվել է՝ դեպքեր են արձանագրվել Արմավիրում, Կոտայքում, Երեւանում 09/03/2020 13:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Ալկոհոլային թունավորման դեպքերից տուժածները բուժում են ստանում հանրապետության տարբեր բժշկական կազմակերպություններում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Առողջապահության նախարարությունից։
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 3-ի` ժամը 12:00-ի դրությամբ, հանրապետությունում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 38 դեպք, որից 25-ը` Արմավիրի մարզից, 12-ը` Երևանից, 1-ը` Կոտայքի մարզից: Ցավոք, նաև գրանցվել է մահվան 14 դեպք:
Իրականացված համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ Արմավիրի մարզի տուժածների թունավորման հավանական աղբյուր է հանդիսացել մեկ վայրից ձեռք բերված ոչ գործարանային արտադրության օղու օգտագործումը:
Երևանի դեպքերից տուժածների մեծամասնությունն օգտագործել է բժշկական սպիրտ` որպես օղու փոխարինիչ, մյուս մասի, ինչպես նաև Կոտայքի մարզում արձանագրված դեպքից տուժածի օգտագործած սպիրտի տեսակը պարզելու համար համաճարակաբանական հետազոտությունները շարունակվում են:

Новые случаи алкогольного отравления зарегистрированы в Армении 09/03/2020   14:32  |  Чрезвычайное просшествие
Пострадавшие от алкогольного отравления проходят лечение в различных медучреждениях республики,  сообщает пресс-служба Минздрава Армении.
С 31-го августа по 3-е сентября(12:00), в республике зарегистрировано 38 случаев алкогольного отравления, из которых 25 - в Армавирской области, 12 - в Ереване, 1 - в Котайкской области. К сожалению, зафиксировано 14 летальных исходов.
В ведомстве сообщили, что в результате эпидемиологического исследования выяснилось, что в Армавире причиной массового отравления стало употребление приобретенной в одном месте водки не заводского производства. Большая часть отравившихся в Ереване употребила медицинский спирт в качестве заменителя водки. Что касается остальных, а также  для выяснения происхождения спирта, употребленного пострадавшим в Котайкской области, продолжают проводиться эпидемиологические исследования.