Աշոտ Հովսեփյանը գնել է գործարանային սպիրտ, խառնել ջուր, շաքարավազ և կիտրոնի աղ. «մահացու ալկոհոլի» հետքերով 09/03/2020 12:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Արմավիրում ալկոհոլային խմիչքից զանգվածային թունավորման դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալված Աշոտ Հովսեփյանը ներկայացված կասկածանքը չի ընդունում։ Հովսեփյանի պաշտպան Գոռ Գևորգյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ իր պաշտպանյալը մանրամասն ցուցմունք է տվել՝ հայտնելով, թե որտեղից է ձեռքբերել գործարանային արտադրության սպիրտը, նշել պատրաստման հանգամանքները։
«Ստացվում է՝ գործարանային արտադրության սպիրտ է գնել իր պատկերացմամբ, թորած ջուր է խառնել, լիմոնի աղ և շաքարավազ՝ համային երանգները ստանալու համար։ Պատրաստել է օղի։ Մինչ այդ նա պարտադիր փորձել է, քանի որ համային հատկանիշները պետք է ինքը զգար՝ որպես դրա մասնագետ։ Իր հետ որևէ բան չի եղել և չենք էլ կարող պատկերացնել, թե դա ինչ ճանապարհով, ինչպես տարածվեց, արդյո՞ք դա համապատասխանում է իրականությանը։ Հնարավոր է՝ հիմնավոր կասկածի շրջանակներում սպիրտի հետ կապված ինչ-որ խնդիր լինի, բայց համենայն դեպս ինքը, որպես այդպիսին, որևէ քիմիական հավելում չի խառնել։ Խառնել է ջուր, շաքարավազ և լիմոնի աղ»,- ասաց Գևորգյանը՝ նշելով, որ կասկած չկար, որ իր խառնածը կարող էր այդպիսի թունավորում առաջացնել։
Նրա խոսքով՝ ձերբակալված մյուս երկու անձանցից մեկը, ամենայն հավանականությամբ, այն անձն է, ումից սպիրտը գնել է իր պաշտպանյալը, իսկ մյուս անձի վերաբերյալ տեղեկություն չկա, նրանց մասնակցությամբ դեռևս որևէ քննչական գործողություն չի եղել։
Փաստաբանը հայտնեց, որ Աշոտ Հովսեփյանը մատնացույց է արել այն տեղը, որտեղ պահելիս է եղել սպիրտի ամբողջ քանակությունը։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ, եթե ինքը մատնացույց չաներ, որևէ մեկը դրա տեղը չգիտեր։ Նախաքննական մարմինը չէր էլ կարող հայտնաբերել, բայց իր մատնացույցով գնացել, հայտնաբերել են, որ, եթե իրականում դա է եղել խնդիրը, հանկարծ տարածում չստանա»,- ասաց պաշտպանը։
Աշոտ Հովսեփյանը, փաստաբանի փոխանցմամբ, ներկայացրել է այն անձանց ցուցակը, ովքեր իրենից օղի են գնել։ Նրա խոսքով՝ նախկինում երբևէ նման դեպք չի եղել։
Անդրադառնալով քրեական գործի շրջանակներում նշանակված փորձաքննություններին՝ պաշտպանը տեղեկացրեց, որ նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, որի եզրակացությունը դեռևս չի ստացվել, իսկ հայտնաբերված օղու վերաբերյալ դեռևս որևէ փորձաքննություն չի նշանակվել։
Ինչ վերաբերում է պնդումներին, թե նախնական վարկածով մեթիլ սպիրտ է եղել, փաստաբանը նշեց, որ մահացածների արյան միջից հայտնաբերվել է մեթիլ թունավորում։
«Տեսչությունը երկրորդ անգամ, կարծես թե, ուղղվածությունը տանում է դեպի այդտեղ, սակայն անպատասխանատու հայտարարություններ անում, քանի որ, ձեռքի տակ չունենալով փաստական տվյալ, չպետք է խախտես անձի անմեղության կանխավարկածը։ Ունենք մեթիլ սպիրտից թունավորում։ Ընդ որում՝ դա տրվել է ոչ թե դիակի դատաբժշկական փորձաքննությամբ, այլ՝ հիվանդանոցում են եկել նման եզրահանգման, բայց արդյոք դրա կապը կարելի էր տանել դեպի Աշոտ Հովսեփյան կամ արդյոք այդ սպիրտից են թունավորվել, այս պահին որևէ մեկին այդ հանգամանքը պարզ չէ, նույնիսկ՝ նախաքննական մարմնին»,- ասաց նա։
Ավելի վաղ արձանագրել ենք, որ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է ալկոհոլային թունավորման 38 դեպք՝ Արմավիրում, Կոտայքում, Երեւանում, որից 14-ը՝ մահվան ելքով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի (անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը) 3-րդ մասի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություններ, հայտնաբերվել և առգրավվել են ալկոհոլի հոտին նմանվող հեղուկով լցված տարաներ: Ըստ մասնակիցների հայտարարությունների` թունավորված անձինք գործածել են նշված հեղուկը: Անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ իրացնելու կասկածանքով ձերբակալվել է Արմավիր քաղաքի բնակիչ՝ Աշոտ Հովսեփյանը՝ ծնված 1970թ։ Գործի շրջանակներում ձերբակալվել է ևս երկու քաղաքացի։

Адвокат Ашота Овсепяна представил некоторые подробности по делу о смертельном отравлении алкоголем 09/03/2020   13:29  |  Лента новостей
Задержанный в рамках уголовного дела о массовом отравлении алкоголем в Армавире Ашот Овсепян отвергает выдвинутые против него подозрения. Адвокат Гор Геворкян, представляющий интересы Овсепяна, в беседе с “ФактИнфо” заявил, что его подзащитный дал подробные показания, указав, у кого приобрел спирт заводского производства и обстоятельства изготовления.
“Получается, что он, по его представлению, купил спирт заводского производства, добавил туда дистиллированную воду, лимонную соль и сахар для придания аромата. Он изготовил водку. До этого он в обязательном порядке продегустировал, поскольку как специалист должен был ознакомиться с его вкусовыми качествами. С ним ничего не случилось. Мы даже представить себе не можем, каким путем и как это произошло. Соответствует ли это действительности? Возможно, в рамках обоснованного подозрения могут возникнуть проблемы, связанные со спиртом. И, тем не менее, с какими-либо химическими добавками он не смешивал его. Он добавил туда воду, сахар и лимонную соль”, - сказал Геворкян, отметив, что подозрений по поводу того, что добавленное им может обернуться таким отравлением, не было.
По его словам, один из остальных двух задержанных лиц, по всей вероятности, - тот самый человек, у которого его подзащитный приобрел спирт. Сведений же о другом человеке нет; каких-либо следственных действий с их участием пока не проводилось.
Адвокат добавил, что Ашот Овсепян указал то место, где он хранил весь спирт.
“С учетом того, что если бы он не указал, то никто не знал его место. Орган предварительного следствия и не мог обнаружить, но по указанным им данным они отправились туда и обнаружили, чтобы предотвратить распространение на случай, если действительно проблема была в этом”, - сказал адвокат.
Адвокат сообщил, Ашот Овсепян представил список лиц, которые приобрели у него водку. По его словам, прежде ничего подобного не происходило.
Коснувшись назначенных в рамках уголовного дела экспертиз, адвокат сообщил, что назначена судмедэкспертиза трупа, заключение которой пока еще не получено. Что касается обнаруженной водки, то какой-либо экспертизы по ней еще не назначено.
Что же касается предварительной версии о наличии метилового спирта, адвокат отметил, что при исследовании крови умерших обнаружили отравление метилом.
“Инспекция во второй раз, казалось бы, ведет к этому, однако делает безответственные заявления, поскольку в условиях отсутствия под рукой фактических данных нельзя нарушать презумпцию невиновности человека. Есть отравление метиловым спиртом. Причем, это определили не по результатам судебно-медицинской экспертизы трупа, а к такому выводу пришли в больнице. Но можно ли это увязать с Ашотом Овсепяном или действительно ли отравились этим спиртом, пока никому не ясно, даже органу предварительного следствия”, - сказал он.
Ранее сообщалось, что в период с 31-го августа по 2-е сентября в Армавирской области и Ереване зарегистрировано 27 случаев алкогольного отравления, из которых 14 – с летальным исходом.
По факту в следственном управлении СК Армении по Армавирской области возбуждено уголовное дело по признакам части 3 статьи 279("Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности,повлекшие по неосторожности смерть человека") УК РА.
В ходе предварительного расследования проведены ряд следственных действий: произведен осмотр места происшествия, обнаружены и изъяты емкости, наполненной жидкостью с запахом, похожим на запах алкоголя. Согласно заявлениям участников, отравившиеся употребляли указанную жидкость. По подозрению в сбыте товаров, не соответствующих требованиям безопасности, задержан житель Армавира Ашот Овсепян 1970 года рождения.
В рамках дела задержаны еще двое граждан. 72-часовой срок задержания Ашота Овсепяна истекает сегодня.