Բռնագրավվել է զանգվածային թունավորման պատճառ դարձած ոգելից խմիչքի չիրացված խմբաքանակը 09/01/2020 12:33 | Քրեական խրոնիկոն
Այսօր առավոտյան ժամը 8:00 ՍԱՏՄ Արմավիրի մարզային կենտրոնը ահազանգ է ստացել այն մասին, որ Արմավիր բժշկական կենտրոն են տեղափոխվել քաղաքացիներ, որոնց մոտ կասկածվում է սննդային թունավորում: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ, ըստ նախնական տվյալների, հիվանդանոց տեղափոխված անձինք թունավորվել են տնայնագործ պայմաններում պատրաստված օղուց: Որոշ քաղաքացիների կյանքը փրկել չի հաջողվել:
ՀՀ ոստիկանության Արմավիրի վարչության և ՀՀ Քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ենթադրյալ օղի արտադրողը: Այս պահի դրությամբ բռնագրավվել է չիրացված ոգելից խմիչքի խմբաքանակ, քայլեր են արվում նաև քաղաքացիների կողմից ձեռք բերված խմբաքանակները հայտնաբերելու և բռնագրավելու ուղղությամբ: Ըստ նախնական վարկածի և թունավորման ախտանիշների` խոսքը գնում է մեթիլ սպիրտից թունավորման մասին: ՍԱՏՄ Արմավիրի մարզային կենտրոնի տեսուչներին են միացել նաև Երևանի կենտրոնից մասնագետներ, որոնց նշյալ օղու առգրավված խմբաքանակից տրամադրվել են նմուշներ` լաբորատոր փորձաքննություն իրականացնելու համար: Արդյունքների մասին կտրամադրվի հավելյալ տեղեկատվություն: ՍԱՏՄ-ն ևս մեկ անգամ կոչ է անում քաղաքացիներին զերծ մնալ անհայտ ծագման ոգելից խմիչքներ օգտագործելուց, և հիշեցնում է, որ անհայտ ծագման խմիչքների շրջանառությունն արգելվում է։

В Армении изъяли партию "паленой" водки, ставшей причиной смерти нескольких граждан 09/01/2020   13:15  |  Криминальная хроника
Сегодня утром в 08:00 в областной центр Инспекционного органа безопасности продуктов питания поступила информация о госпитализации в Армавирский медицинский центр граждан с подозрением на пищевое отравление.
Согласно сообщению, в результате предпринятых мероприятий выяснилось, что доставленные в больницу лица, по предварительным данным, отравились водкой, изготовленной в домашних условиях. Жизнь некоторых граждан спасти не удалось.
В результате предпринятых областной полицией Армавира и областным управлением СК РА по Армавирской области мероприятий был найден и задержан предполагаемый изготовитель водки. Сообщается, что к этому моменту изъята партия нереализованного алкоголя. Предпринимаются шаги по обнаружению и изъятию приобретенной гражданами партии спиртного. По предварительной версии и симптомам отравления, речь идет об отравлении метиловым спиртом. К инспекторам армавирского областного центра ИОБПП присоединились также специалисты из Еревана, которым были предоставлены взятые с конфискованной партии упомянутой водки пробы для проведения лабораторной экспертизы.
В ИОБПП пообещали дополнительно проинформировать о результатах экспертизы. Инспекционный орган вновь призывает граждан воздержаться от употребления спиртных напитков неизвестного происхождения. Инспекционный орган напоминает, что продажа спиртных напитков неизвестного происхождения запрещена.