Զոհրաբ Մնացականյանը հայտնել է, թե որ դեպքում կարելի է առանջընթաց ակնկալել ԼՂ հակամարտության կարգավորման մեջ 09/01/2020   11:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի համար կարևոր սկզբունք է ջանքեր գործադրել խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտ ստեղծելու համար: «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ մեկնաբանելով հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած սրացմանը զուգահեռ հայերի և ադրբեջանցիների միջև էթնիկական բախումները աշխարհի տարբեր քաղաքներում, այդ թվում Մոսկվայում։
«Ցավալի է տեսնել ատելության մթնոլորտի հրահրումը մեր տարածաշրջանում, ինչպես նաև այն տարածաշրջանից դուրս տեղափոխելու փորձերը: Խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի համար կարևոր սկզբունք է ջանքեր գործադրել խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտ ստեղծելու համար: Անհնար է վարել խաղաղ բանակցային գործընթաց ատելության, պատերազմի հռետորաբանության և ուժի կիրառման սպառնալիքի առկայության պայմաններում»,- ասել է Մնացականյանը։
Նրա խոսքով՝ անիմաստ է բանակցություններում առաջընթաց ակնկալել, երբ Ադրբեջանը մի կողմից ատելություն է հրահրում, մյուս կողմից բառերով ձգտում խաղաղության:
«Անհնար է հայատյացության, ռազմատենչ հռետորաբանության պայմաններում ենթադրել, որ մենք կարող ենք իրական առաջընթաց ունենալ բանակցություններում»,- ընդգծել է նախարարը։
Հարցին, թե ինչ անել, որ հետագայում նման բախումներ չլինեն, Մնացականյանը պատասխանել է, որ նախ պետք է գիտակցություն լինի խաղաղ գործընթացի անհրաժեշտության մասին:
«Պետք է լինի քաղաքական կամք և պետք է լինեն կոնկրետ միջոցներ: Մենք բանակցություններ ենք վարում, այդ թվում տարբեր հստակ քայլերի շուրջ, որոնք կօգնեն նվազեցնել այս հռետորաբանությունը և ատելության սրումը: Այս բլոկը ունի կոնկրետ բովանդակություն, կան բազմաթիվ առաջարկներ մեր կողմից, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Այս բոլոր գաղափարները պետք է իրականացվեն: Մենք լավ օրինակ ունենք, երբ անցյալ տարի կարողացանք իրականացնել նախագիծ ՝ լրագրողների փոխանակում Բաքվից, Երևանից և Ստեփանակերտից: Արդյունքները կարող են լինել համեստ, բայց շատ կարևոր: Սա խաղաղության ողջ գործընթացի կարևոր մասն է»,- ասել է նախարարը։
21:20 26/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան լռում է Մնացականյան-Լավրով հեռախոսազրույցի մասին
16:26 25/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ և Վրաստանի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
15:37 12/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև երբ պետք է պատանդ պահեք ժողովրդին. Ակցիայի մասնակիցները պնդում են՝ սահմանները պետք է բացվեն
12:09 11/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը կարևորում է ֆրանկոֆոն ընտանիքի աջակցությունը Լիբանանի ժողովրդին
15:16 09/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի կողմից եղբայրական Լիբանանին տրամադրվելիք օգնության երեք խմբաքանակներից առաջինն արդեն ժամանել է Բեյրութ. ԱԳՆ նախարար
13:24 05/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարար․ Հայաստանը պատրաստ է շտապ օգնություն ցուցաբերել Լիբանանին և նրա ժողովրդին
13:48 01/08/2020«Ադրբեջանի ԱԳ նոր նախարարի հետ անմիջապես շփումներ չեմ ունեցել պարզ պատճառներով» Զոհրաբ Մնացականյան
13:26 01/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍպորտի է վերածվում, թե ով ում ինչպես է աջակցում. ԱԳ նախարար
13:19 01/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինան, կարծես, բարդույթ ունի ընկալելու ԼՂ հակամարտության էությունը․ Զոհրաբ Մնացականյան
13:10 01/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս հռետորաբանությունն ավելի սազական է թաղային հաշիվ մաքրելու ինչ որ գործընթացի. Զոհրաբ Մնացականյան

Бессмысленно ожидать прогресса в переговорах по карабахскому урегулированию, когда Азербайджан разжигает ненависть - Мнацаканян 09/01/2020   11:20  |  Интервью
Важным принципом для Армении в процессе мирного урегулирования является приложение максимальных усилий для создания атмосферы, способствующей миру, заявил министр иностранных дел Армении в интервью агентству “Интерфакс”, комментируя недавнее обострение на армяно-азербайджанской границе, сопровождавшееся этническими столкновениями между армянами и азербайджанцами в разных городах мира, в том числе в Москве.
“Прискорбно наблюдать разжигание атмосферы ненависти не только в нашем регионе, но и попытку перенести ее за пределы региона. Важным принципом для Армении в процессе мирного урегулирования является приложение максимальных усилий для создания атмосферы, способствующей миру. Невозможно вести мирный переговорный процесс при наличии атмосферы ненависти, риторики войны и угрозы применения силы”, - заявил Мнацаканян.
По его словам, бессмысленно ожидать прогресса в переговорах, когда Азербайджан, с одной стороны, разжигает ненависть, с другой стороны, на словах, стремится к миру.
“Невозможно в условиях "армянофобии", воинствующей риторики, предполагать, что мы можем иметь реальный прогресс в переговорах”, - подчеркнул Мнацаканян.
На вопрос о том, что же делать, чтобы избежать таких столкновений в дальнейшем, глава МИД Армении отметил, что, во-первых, должно быть осознание необходимости мирного процесса.
“Должна быть политическая воля, и должны быть конкретные меры. Мы ведем переговоры, в том числе относительно различных конкретных шагов, которые способствуют снижению этой риторики и эскалации ненависти. Этот блок имеет конкретное наполнение, есть масса предложений с нашей стороны, со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Все эти идеи надо осуществлять. У нас есть хороший пример, когда в прошлом году мы смогли реализовать проект по обмену журналистами из Баку, Еревана и Степанакерта. Результаты, возможно, были, скромные, но очень важные. Это – важная часть всего мирного процесса”, - заявил Мнацаканян.
11:12 09/07/2020  |  Карабахский конфликтМИД Арцаха: Азербайджан искусственно затягивает процесс мирного урегулирования карабахского конфликта
09:48 09/07/2020  |  Лента новостейПресс-секретарь МИД Армении отреагировала на последние заявления Алиева