Հենոյի հայրենասիրությունը շատ ավելի վեր է, քան այս կամ անձի հետ նրա հարաբերությունը. Ռուբեն Հայրապետյան 08/29/2020   10:23  |  Մեկնաբանություն
Կարծես թե ժամանակակից հայ սորոսականների վարկաբեկման թիրախում են հայտնվել ոչ միայն Արցախի գոյամարտի և առհասարակ մեր հաղթանակած բանակի հերոսները, այլ նաև ցանկացած, այդ թվում սպորտի բնագավառի մեր ազգային պարծանքները՝ Արթուր Ալեքսանյան, Ռոման Ամոյան, այժմ նաև Հենրիկ Մխիթարյան ... մինչև ու՞ր, մինչև ե՞րբ: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Ռուբեն Հայրապետյանը։
«Մեծ ափսոսանք ու զայրույթ եմ ապրում հետևելով համացանցում վարվող ակտիվ քննարկումներին՝ կապված Հենրիկ Մխիթարյանի ազգային հավաքականի առաջիկա հավաքին չմիանալուն: Բանը հասել է նրան, որ հայկական ֆուտբոլի և ողջ հայության պարծանքի հասցեին գրվում են վիրավորական ու զրպարտիչ մեկնաբանություններ, հնչեցվում են նրա կողմից մեր ֆուտբոլին ու մեր հայրենիքին մատուցած ծառայությունների անուրանալի մեծ դերակատարությունը նսեմացնող հայտարարություններ:
Չիմանալով անգամ Հենոյի հավաքին չմիանալու պատճառների մասին, կարող եմ համոզված ու վստահ պնդել, որ նա կարող էր դա անել միայն շատ ծանրակշիռ դրդապատճառների կամ այդ մասնակցությունը անհնարինության աստիճանին համարժեք դարձնող հանգամանքների առկայության դեպքում: Եվ պետք է հիասթափեցնեմ այն պնդումների հեղինակներին, թե Հենոյի որոշման պատճառը կարող էր լինել իմ կամ այլոց հետ լավ կամ վատ հարաբերությունը, որովհետև Հենոյի հայրենասիրությունը շատ ավելի վեր է, քան այս կամ անձի հետ նրա հարաբերությունը: Եվ առհասարակ, նա իմ ճանաչած և բոլոր ժամանակների ամենահայրենասեր հայ ֆուտբոլիստներից մեկն է, ով ոչ մեկ անգամ է դա ապացուցել ինչպես դաշտում և այնպես էլ դրանից դուրս: Հասկանանք ու գնահատենք նաև, որ նա շատ հաճախ դա արել է՝ վտանգելով իր առողջությունն ու վեր կանգնելով նեղ անձնական շահերից: Հենոն եզակի այն հայրենասերներից է, ով գիտի բարեգործություն անել, ով գիտի բարեգործություն անել և շատ հաճախ անգամ դրա մասին չխոսել: Նա երբ պետք էր՝ Արցախում էր, երբ պետք՝ Հայաստանի որևէ մի սահմանամերձ գյուղում, մանկատանը, հիվանդանոցում, իր ժողովրդի ու իր զինվորի կողքին: Եվ նույնիսկ այն հանգամանքը, որ անձը, որը հենց այդ նույն օրերին ակտիվորեն ու բացահայտ հանդես էր գալիս Արցախի Հանրապետության և հայոց բանակի դեմ, իսկ այսօր զբաղեցնում է ՀՖՖ նախագահի աթոռը՝ չէր կարող Հենոյի համար պատճառ հանդիսանալ չմիանալու ազգային թիմին:
Կարծես թե ժամանակակից հայ սորոսականների վարկաբեկման թիրախում են հայտնվել ոչ միայն Արցախի գոյամարտի և առհասարակ մեր հաղթանակած բանակի հերոսները, այլ նաև ցանկացած, այդ թվում սպորտի բնագավառի մեր ազգային պարծանքները՝ Արթուր Ալեքսանյան, Ռոման Ամոյան, այժմ նաև Հենրիկ Մխիթարյան ... մինչև ու՞ր, մինչև ե՞րբ:
Համոզված եմ, որ անկախ ՀՖՖ ղեկավարության կողմից Հենրիկ Մխիթարյանի առաջիկա հավաքից բացակայելու լուրի ոչ կոմպետենտ, կամ որ շատ ավելի վատ է՝ միտումնավոր լղոզված ներկայացնելու հանգամանքից և անկախ նրանից, որ լուրը համացանցում բացասական նոտայով ակտիվ հրահրողներից էին նաև որոշ ՀՖՖ աշխատակիցներ և ՀՖՖ ներկայիս ղեկավարության որոշ ընկերներ՝ միևնունն է, մենք բոլորս դեռևս երկար (իմ կարծիքով առնվազն 5-6 տարի) ենք վայելելու Հենոյի գեղեցիկ խաղը լավագույն Եվրոպական ակումբներում, դեռևս շատ ՀՖՖ ներկայիս անբարտավան ղեկավար աշխատակիցներ կճանապարհվեն նրա կողմից, և որ ամենակարևորն է, համոզված եմ, որ դեռևս բազմաթիվ անգամներ ենք տեսնելու մեր սիրելի Հենոյին ավագի թևկապով մեր սիրելի ազգային հավաքականի հաղթանակները առաջնորդելիս:
Կոչ եմ անում և խնդրում բոլոր իմ համախոհներին և հայկական ֆուտբոլի բոլոր ազնիվ երկրպագուներին աջակցել Հենրիկ Մխիթարյանին»:
21:51 13/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Հայրապետյանը կվճարի Նարինե Ոսկանյանի վիրահատության ողջ գումարը
14:24 05/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՌուբեն Հայրապետյանն այլ երկրի քաղաքացի հանդիսանալով առաջադրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորի թեկնածու. հրապարակումներն ուղարկվել են ՔԿ
17:10 04/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Հայրապետյանը ՌԴ քաղաքացի է 2003թ-ից
15:02 30/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Հայրապետյանի նկատմամբ հետախուզումը դադարեցվել է
15:52 27/07/2020  |  Քրեական խրոնիկոն«Հարսնաքար» ռեստորանահյուրանոցային համալիրի գործադիր մարմնի ղեկավարի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ազատությունից ապօրինի զրկելու, ունեզրկելու գործով հինգ հետախուզվողներից մեկը հայտնաբերվել է
16:03 25/06/2020  |  ՄեկնաբանությունՌուբեն Հայրապետյանին առաջադրված մեղադրանքի մի քանի արարքների հիմնավոր կասկածը բացակայում է. փաստաբան
15:33 25/06/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը Ռուբեն Հայրապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը թողել է անփոփոխ
18:59 04/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Հայրապետյանի գտնվելու վայրը հայտնի է վարույթն իրականացնող մարմնին. Նա մեկուսացած է

Айрапетян отреагировал на обсуждения вокруг неучастия Мхитаряна в двух предстоящих матчах в составе сборной Армении 08/29/2020 10:49 | Комментарий
Бывший президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян на своей странице в Facebook коснулся обсуждений вокруг неучастия капитана сборной̆ Армении по футболу Генриха Мхитаряна в двух ближайших матчах национальной команды.
“С большим сожалением и возмущением слежу за активными дискуссиями в Сети, связанными с неприсоединением Мхитаряна к предстоящему сбору национальной̆ команды. Дело дошло до того, что в адрес гордости армянского футбола и всего армянского народа пишут оскорбительные и клеветнические комментарии, озвучиваются заявления, принижающие неоспоримо весомую роль его заслуг перед нашим футболом и нашей Родиной. Не зная даже причин неприсоединения Генриха к сбору, могу с уверенностью утверждать, что он мог это сделать только лишь при наличии веских мотивов или обстоятельств, делающих его участие невозможным. И я должен разочаровать авторов утверждений о том, что причиной такого решения футболиста могли быть его хорошие или плохие взаимоотношения со мной или другими людьми, потому что патриотизм Гено превыше отношений с тем или иным лицом”, - написал Айрапетян.
И вообще, как указал экс-глава ФФА, Мхитарян - один из самых патриотичных армянских футболистов всех времен, которых он когда-либо знал.
“Он доказывал это не раз – как на поле, так и за его пределами. Давайте поймем и оценим и то, что он часто это делал, ставя под угрозу свое здоровье и становясь выше личных интересов. Гено – один из тех редких патриотов, который умеет заниматься благотворительностью и часто даже не упоминать об этом. Когда это было нужно, он был в Арцахе, когда было нужно – в каком-либо приграничном селе Армении, детском доме, больнице, рядом со своим народом и солдатом. И даже то обстоятельство, что человек, который в те же дни активно и открыто выступал против Республики Арцах и армянской армии, а ныне занимает кресло президента ФФА, не мог послужить причиной для Мхитаряна, из-за которой он бы не присоединился к национальной̆ команде. Кажется, мишенью для дискредитации для современных армянских соросовцев оказались не только герои Арцахской войны, герои нашей победоносной армии в целом, но и любая наша национальная гордость, в том числе и в сфере спорта, – Артур Алексанян, Роман Амоян, а теперь и Генрих Мхитарян… До каких пор, до какого предела?” - отметил Айрапетян.
“Убежден, что вне зависимости от некомпетентного сообщения руководства ФФА об отсутствии Генриха Мхитаряна на предстоящем сборе, или, что еще хуже, намеренно размытой подачи этой новости, и независимо от того, что информацию в негативном свете в интернете активно тиражировали и некоторые сотрудники ФФА и ряд товарищей нынешнего руководства федерации, все равно мы все еще долго (на мой взгляд, как минимум, 5-6 лет) будем наслаждаться красивой игрой Гено в лучших европейских клубах. И самое главное: уверен, что мы еще неоднократно будем видеть нашего любимого Генриха с повязкой капитана команды, который будет вести нашу любимую национальную сборную к победе”, - написал Рубен Айрапетян.
Экс-глава ФФА призвал и попросил всех своих единомышленников и истинных болельщиков армянского футбола поддержать Генриха Мхитаряна.