«Առավոտյան այցելել եմ դեպքի վայր և տեղում ծանոթացել իրավիճակին». Նիկոլ Փաշինյանը՝ փլուզված շենքի մասին 08/26/2020 10:47 | Մեկնաբանություն
Քիչ առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է Երևանում գազի արտահոսքի պատճառով փլուզված բնակելի շենքի թեմային։ Գրառման մեջ մասնավորապես նշված է. «Այսօր առավոտյան պայթյունի հետեւանքով փլուզում է տեղի ունեցել Երեւանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Ռայնիսի 1 հասցեում գտնվող 4 հարկանի շենքում։
Նախնական վարկածով պայթյունի պատճառ է դարձել բնական գազի արտահոսքը։ Մասնակի փլուզվել է նույն շքամուտքում գտնվող 12 բնակարան։
19 բնակիչ ինքնուրույն կամ փրկարարների օգնությամբ դուրս է եկել շենքի փլուզված հատվածից։ Նախնական տվյալներով փլատակների տակ մնացել էր 3 քաղաքացի։ Երկուսին փրկարարները դուրս են բերել։ Մեկին՝ դուրս բերեցին րոպեներ առաջ։ Երկուսն էլ գիտակցության մեջ են։
Առավոտյան այցելել եմ դեպքի վայր եւ տեղում ծանոթացել իրավիճակին։ Փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։

Пашинян побывал на месте частичного обрушения жилого дома в Ереване 08/26/2020   11:51  |  Чрезвычайное просшествие
Из-под завалов жилого дома, частично обрушившегося в результате взрыва, извлекли третьего пострадавшего. Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Сегодня рано утром в четырехэтажном здании на улице Райниса в Ереване в столичном районе Канакер-Зейтун, произошел взрыв; здание частично обрушилось.
Как сообщил премьер Армении, 19 жильцов самостоятельно или с помощью спасателей выбрались из участка обрушившегося здания.
По предварительным данным, под завалами оставались три человека. Двоих спасатели вызволили. Одного вытащили несколько минут назад. Оба в сознании. По предварительным данным, причиной взрыва стала утечка природного газа; частично обрушились 12 квартир, расположенных в том же подъезде здания", - написал Пашинян на своей странице в Facebook.
Пашинян сообщил, что утром побывал на месте происшествия и ознакомился с ситуацией. Спасатели продолжают работу.