Մեկնարկում է Գագիկ Խաչատրյանի և Կարեն Խաչատրյանի գործի քննությունը 08/25/2020   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ ս.թ. օգոստոսի 25-ին, ժամը 12:00-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում (հասցե՝ Տիգրան Մեծ 23/1) կմեկնարկի ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի և նրա եղբորորդու՝ ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության նախկին ղեկավար Կարեն Խաչատրյանի գործի քննության առաջին նիստը (դատավոր՝ Արթուր Պետիկի Մկրտչյան)։
Գագիկ Խաչատրյանը և Կարեն Խաչատրյանը մեղադրվում են  պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, գույքի վատնման և պաշտոնեական կեղծիքի համար։ Երկուսն էլ չեն ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքը, և ըստ գործում առկա ապացույցների, երբևէ փորձ չեն կատարել թաքնվելու քննությունից կամ խոչընդոտելու քննության ընթացքը։ Գագիկ Խաչատրյանը 2019թ.-ին գտնվելով Գերմանիայում՝ քննիչի առաջին իսկ հեռախոսային կանչով ընդհատել է հետվիրահատական պարտադիր բուժումը և վերադարձել Հայաստան ու ներկայացել վարույթն իրականացնող մարմնին։ Կարեն Խաչատրյանը խափանման միջոցի՝ կալանավորման վճռի հրապարակումից հետո անձամբ է ներկայացել դատարան։ Երկուսն էլ պնդում են հրապարակային ու թափանցիկ գործի քննության անցկացման։
Դատական այսօրվա նիստի ընթացքում կքննվի Խաչատրյանների խափանման միջոցի հարցը դատաքննության ընթացքում. հիշեցնենք՝ նրանք երկուսն էլ արդեն 1 տարի է կալանավորված են: Ընդ որում, 64-ամյա Գագիկ Խաչատրյանը ողնաշարի ստենոզի անհապաղ վիրահատական բուժման կարիք ունի, որի չկատարումը և կատարման հապաղումը լուրջ և անդառնալի վտանգներ է պարունակում նրա հետագա առողջության և կյանքի համար։ Այս կապակցությամբ 2020 hուլիսի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) կիրառել է միջանկյալ միջոց՝ պահանջելով ՀՀ կառավարությունից ապահովել Խաչատրյանի առողջական վիճակին համարժեք անհապաղ բուժում քաղաքացիական հիվանդանոցում, ներառյալ արտասահմանյան բժիշկների կողմից։ Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը օգոստոսի 5-ին արձանագրել է, որ ՀՀ կառավարությունը ողջամիտ որևէ քայլ չի ձեռնարկել ՀՀ քաղաքացու կյանքի և առողջության համար ակնհայտ վտանգների առկայության պարագայում համարժեք բուժում ապահովելու համար՝ հայտարարելով, որ աննախադեպ է Մարդու իրավուքնների եվրոպական դատարանի վճռի չկատարումը։
Հատկանշական է, որ Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ ս.թ. հուլիսի 21-ին միջանկյալ միջոց կիրառելուց զատ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նրա վերաբերյալ գործը ընդունել է վարույթ առաջնահերթության կարգով՝ ՄԻԵԴ կանոնակարգի 41 հոդվածի համաձայն։ ՄԻԵԴ-ը առաջնահերթությունը շնորհել է Խաչատրյանի առողջական վիճակից ելնելով, ինչը ենթադրում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը համոզվել է, որ անձը ենթարկվում է անմարդկային վերաբերմունքի և առողջության իրավունքից զրկման։
14:24 10/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Կառավարությունը չի կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պահանջը. Գագիկ Խաչատրյանը բուժում չի ստացել
19:39 27/07/2020  |  ՀարցազրույցԳագիկ Խաչատրյանի բուժումը հնարավոր է կազմակերպել նաեւ քրեակատարողական հիմնարկում. Եղիշե Կիրակոսյան
18:20 27/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍYahoo Financе, The Daily Press. Միջազգային մամուլն արձագանքել է ՄԻԵԴ-ի որոշմանը Գագիկ Խաչատրյանի գործով
16:50 25/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Խաչատրյանը դեռ ՔԿՀ-ում է. բուժօգնություն տրամադրելու ՄԻԵԴ պահանջը դեռ չի կատարվել
15:26 24/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ գործով ակնհայտ անօրինականությունները շարունակվում են. պաշտպանների հայտարարություն
20:22 23/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումները պարտադիր են. Սիրանուշ Սահակյան

В Ереване начинается судебный процесс по делу экс-главы Минфина Гагика Хачатряна и его племянника 08/25/2020   12:06  |  Лента новостей
В суде общей юрисдикции Еревана сегодня, 25 августа, в 12:00 начнется первое заседание суда по делу бывшего министра финансов Армении, экс-председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна и его племянника, бывшего руководителя управления внутренней безопасности КГД Карена Хачатряна. Дело рассматривает судья Артур Мкртчян.
Гагик Хачатрян и Карен Хачатрян обвиняются в предполагаемом злоупотреблении должностными полномочиями, допущенном в ходе государственной деятельности, растрате имущества и служебном подлоге. Оба не признают вину в инкриминируемых им деяниях, и, согласно имеющимся в деле доказательствам, никогда не предпринимали попыток скрыться от следствия и препятствовать ходу расследования. Гагик Хачатрян, находясь в 2019 году в Германии, по первому же телефонному звонку следователя прервал обязательное послеоперационное лечение, вернулся в Армению  и явился в орган, осуществляющий производство. Карен Хачатрян после оглашения решения о мере пресечения в виде заключения под стражу лично явился в суд. Оба настаивают на публичном и прозрачном расследовании дела.
На сегодняшнем судебном заседании будет рассмотрен вопрос о мере пресечения Хачатрянам в ходе судебного разбирательства.  Напомним, что они оба уже год, как содержатся под стражей. При этом 64-летний Гагик Хачатрян нуждается в неотложном операционном лечении стеноза позвоночника. Непроведение операции или промедление  чревато необратимыми последствиями для его жизни и здоровья в дальнейшем.
В этой связи 21 июля 2020 года Европейский суд по правам человека применил временную меру, потребовав от правительства Армении обеспечить в соответствии с состоянием здоровья Хачатряна оказание неотложной медпомощи в гражданской клинике, в том числе при участии зарубежных врачей. Группа адвокатов Хачатряна 5 августа констатировала, что правительство РА не предприняло разумных шагов для обеспечения адекватного лечения при наличии явных угроз для жизни и здоровья гражданина и что отказ от исполнения решения ЕСПЧ является беспрецедентным.
Примечательно, что 21 июля Европейский суд по правам человека, помимо применения временной меры, принял касающееся его дело к производству в порядке приоритетности, в соответствии со статьей 41 Регламента ЕСПЧ. Евросуд придал приоритет ввиду состояния здоровья Хачатряна, что подразумевает, что ЕСПЧ убедился в том, что человек подвергается бесчеловечному обращению и лишению права на здоровье.