Գլխավոր դատախազի տեղակալ է նշանակվել Քոչարյանի գործով դատախազը՝ Գեւորգ Բաղդասարյանը 08/24/2020 14:34 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում նոր աշխատանքի անցնելու և գիտամանկավարժական առավել ներգրավված գործունեությամբ զբաղվելու կապակցությամբ, իր անձնական դիմումի հիման վրա, ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով այսօր զբաղեցրած պաշտոնից ազատվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Դավիթ Մելքոնյանը:
Օգոստոսի 24-ին հրավիրված ՀՀ դատախազության կոլեգիայի նիստի ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել պարոն Մելքոնյանին նախորդ ավելի քան 6 տարիների ընթացքում դատախազության համակարգում ներդրած մեծ ավանդի, կատարած բարեխիղճ, նվիրված, ծավալուն, արդյունավետ աշխատանքի համար, հաջողություն մաղթել նրան պետության համար ոչ պակաս կարևոր գիտակրթական ոլորտում իր հետագա աշխատանքի ընթացքում:
ՀՀ գլխավոր դատախազը տեղեկացրել է, որ Դավիթ Մելքոնյանի բարձր պրոֆեսիոնալ հատկանիշները, գիտական միտքը ՀՀ դատախազության համակարգի զարգացմանը ծառայեցնելու նպատակով, իր հրամանով նա կնշանակվի ՀՀ դատախազությունում նոր ձևավորվող գիտամեթոդական խորհրդի նախագահ:
Հրավիրված կոլեգիայի նիստին, առաջնորդվելով «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 36-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնում նշանակելու համար առաջարկել է Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի թեկնածությունը, որը միաձայն հավանության է արժանացել կոլեգիայի անդամների կողմից:
ՀՀ գլխավոր դատախազի օգոստոսի 24-ի հրամանով Գևորգ Բաղդասարյանը նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ:
Գևորգ Բաղդասարյանի կենսագրությունը
Գևորգ Սուրենի Բաղդասարյանը ծնվել է 1987թ. հոկտեմբերի 14-ին Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում: 2007 թվականին ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատը, իսկ 2009թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան:
2012թ. մարտի 30-ին ԵՊՀ-ում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն եւ ստացել իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2008թ. փետրվարի 12-ից մինչեւ 2008թ. հոկտեմբերի 8-ը աշխատել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի աշխատակազմի իրավական փորձաքննությունների ծառայության կրտսեր մասնագետ, իսկ 2008թ. հոկտեմբերի 8-ից մինչեւ 2013թ. մարտի 15-ը՝ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահի խորհրդական:
2013թ. մարտի 15-ին նշանակվել է Երեւան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության դատախազ, իսկ 2013թ. նոյեմբերի 1-ին՝ Երեւան քաղաքի դատախազության դատախազ:
2014թ. մարտի 17-ից մինչեւ 2014թ. մայիսի 8-ը աշխատել է ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության եւ դատական ակտերի բողոքարկման վարչության ավագ դատախազ, 2014թ. մայիսի 8-ից մինչեւ 2015թ. մարտի 30-ը՝ նույն վարչության պետի տեղակալ: 2015թ. մարտի 31-ից մինչեւ 2016թ. հոկտեմբերի 12-ը աշխատել է որպես Երեւան քաղաքի դատախազի տեղակալ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի 2016թ. հոկտեմբերի 12-ի հրամանով նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության եւ դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի 2018թ. հուլիսի 11-ի հրամանով նշանակվել է Երեւան քաղաքի դատախազ:
Արդարադատության առաջին դասի խորհրդական է:
ՀՀ դատախազության կոլեգիայի եւ ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի անդամ է:
ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհրդի անդամ է:
Բարձրագույն որոկավորման կոմիտեի թիվ 001 մասնագիտական խորհրդի անդամ է;
2009 թվականից զբաղվում է գիտամանկավարժական գործունեությամբ:
Դասավանդում է ՀՀ-ում Ֆրանսիական համալսարանում, ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայում և Երևանի պետական համալսարանում:

Заместителем генпрокурора назначен прокурор по делу Кочаряна - Геворк Багдасарян 08/24/2020 17:47 | Лента новостей
В связи с переходом на новую работу на юридическом факультете ЕГУ и занятօстью наиболее вовлеченной научно-педагогической деятельностью, на основании личного заявления, приказом Генерального прокурора РА сегодня от занимаемой должности освобожден заместитель генерального прокурора РА, государственный советник юстиции третьего класса Давид Мелконян.
В ходе созванного 24 августа заседания коллегии прокуратуры РА генеральный прокурор РА Артур Давтян выразил благодарность господину Мелконяну за большой вклад, добросовестную, преданную, объемную, эффективную работу в системе прокуратуры в течение более чем 6 лет, пожелал ему успехов в его дальнейшей работе в не менее важной для государства научно-образовательной сфере.
Генеральный прокурор РА сообщил, что с целью использования высоких профессиональных качеств Давида Мелконяна, научной мысли в целях развития системы прокуратуры РА, по его приказу он будет назначен председателем нового научно-методического совета в прокуратуре РА.
На заседании коллегии, руководствуясь частями 1 и 3 статьи 36 Закона РА "О прокуратуре", генеральный прокурор РА Артур Давтян предложил на пост заместителя генпрокурора РА кандидатуру прокурора города Еревана Геворга Багдасаряна, который был единогласно одобрен членами коллегии.
Приказом Генерального прокурора Армении от 24 августа Геворк Багдасарян назначен заместителем генерального прокурора Армении.
Биография Геворга Багдасаряна
Геворг Суренович Багдасарян родился 14-го октября, 1987г. в городе Алаверди Лорийской области. В 2007 году окончил бакалавриат факультета юриспруденции Ереванского государственного университета, а в 2009 году - .магистратуру того же факультета.
В 2012 году 30 марта в ЕГУ защитила кандидатскую диссертацию и получила ученую степень кандидата юридических наук.
В 2008г. с 12 февраля по 8 октября 2008г. работал младшим специалистом службы правовых экспертиз аппарата Апелляционного уголовного суда РА, а с 8 октября по 15 марта 2013 года - советником председателя Апелляционного уголовного суда РА.
В 2013г. 15 марта был назначен прокурором прокуратуры ереванского административного района Шенгавит, а 1 ноября 2013 года - прокурором в прокуратуре города Еревана.
С 17 марта 2014 года по 8 мая 2014 года работал старшим прокурором управления по защите обвинения и обжалованию судебных актов Генеральной прокуратуры РА, с 8 мая 2014 года по 30 марта 2015 года - заместителем начальника того же управления. С 31 марта 2015 года по 12 октября 2016 года работал заместителем прокурора города Еревана.
По приказу генерального прокурора РА от 12 октября 2016г. был назначен начальником управления по защите обвинения и обжалованию судебных актов Генеральной прокуратуры Армении.
Генеральный прокурор РА приказом от 11 июля 2018года был назначен прокурором Еревана.
Является советником юстиции первого класса.
Член квалификационной комиссии при коллегии прокуратуры РА и Генеральном прокуроре РА.
Член совета управления Академии юстиции РА.
Член специализированного совета N 001 высшего квалификационного комитета.
С 2009 года занимается научно-педагогической деятельностью.
Преподает во французском университете Ра, Академии юстиции РА и Ереванском государственном университете.