Պարետը թույլատրել է պարել, սակայն սոցիալական հեռավորությունը պետք է պահել 08/21/2020   14:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Պարետատան նոր որոշման մեջ հստակ ձևակերպված է, որ մինչև 40 հոգանոց միջոցառումների անցկացումը թույլատրվում է, կենդանի երաժշտությունը նույնպես, բայց միայն բացօթյա տարածքներում»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է վարչապետի, համատեղությամբ նաև պարետատան խոսնակ Մանե Գևորգյանը։
Կորոնավիրուսիային պայքարին միտված պարետատան սահմանած սահմանափակումների խիստ կանոններն աստիճանաբար մեղմացվում են։ Պարետի վերջին որոշման համաձայն, այսուհետ խնջույքներին մասնակցել կարող են 40 հոգի՝ նախկին 20-ի փոխարեն, նույն սեղանի շուրջ 5 մարդու փոխարեն կարող են նստել 8-ը։ Խնջույքների անցկացման բացօթյա ռեժիմը դեռևս պահպանվում է։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ում արտակարգ դրության ռեժիմի վերջին երկարաձգման հարցի քննարկման ընթացքում միջոցառումների անցկացման խիստ սահմանափակումների դեմ էր արտահայտվել նաև ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը, ով կառավարությանն առաջարկում էր թույլատրել ընտանեկան միջոցառումներն անցկացնել ոչ թե 40 հոգանոց կազմով, այլ 60. «Հարսանիք է, թե ուտուշ-խմուշ, պետքա 40 հոգու փոխարեն թույլատրել 60 հոգի։ Ես չեմ հասկանում՝ էդ 40-ի ու 60-ի մեջ ինչ տարբերություն կա։ Մենք սպեցիֆիկ ժողովուրդ ենք։ Կան Հարյուրավոր մարդիկ, որ նշանվել են, չեն կարողանում ամուսնանալ»,- մտահոգություն էր հայտնել պատգամավորը։
Նկատենք, որ հանելով երգիչների ու հարսանիք վարողների աշխատանքային սահմանափակումը, պարետ Տիգրան Ավինյանը մեծահոգաբար թույլ է տվել միջոցառումների մասնակիցներին պարել և լիարժեք ուրախությամբ նշել ընտանեկան տոները, բայց սոցիալական հեռավորությունը պահելու կանոնը մնում է ուժի մեջ։ Հավանաբար, ուտուշ – խմուշների անցկացման ընթացքում պարետատան կողմից կցված հատուկ աշխատակցի մշտական անհրաժեշտության կարիք կլինի, ով պարերի ընթացքում մետրի օգնությամբ պարբերաբար կստուգի պարետի որոշմամբ սահմանված սոցիալական հեռավորությունը չգերազանցող 1.5 մետրի չափը։
20:33 20/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում տեղի է ունեցել հայրենադարձության վերաբերյալ քննարկում
23:34 14/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹԻՀԿ-ն դիմել է վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել փոխվարչապետ Ավինյանին տրամադրել 33-րդ թաղամասին առնչվող տեղեկություններ
22:38 12/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱվինյանը սխալվեց, Մարուքյանը ճիշտ էր. Մարուքյանը՝ պարետի՝ արտագնա աշխատողների համար, արտակարգ դրությունը մեղմացնելու խոստման մասին (տեսանյութ)
17:21 12/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵս որևէ խոստում չեմ հիշում, որը խոստացել և չենք արել» Ավինյան
15:56 12/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍեպտեմբերի 15-ից դպրոցներում դասերը կվերսկսվեն. Ավինյան
15:35 12/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՕտարերկրացիներն օդային ճանապարհով կկարողանան Հայաստան գալ
15:24 12/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկկողմանի սահմանները բացելու հետ կապված ՌԴ-ի հետ աշխատանք է տարվում. Ավինյան
15:31 10/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՈւժեղացնել հսկողությունը գիշերային ժամերին լռության խախտման դեպքերի նկատմամբ. Տիգրան Ավինյան
10:25 05/08/2020  |  ՄեկնաբանությունՑնցված եմ Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի ու դրա հետևանքների մասին լուրով. Ավինյան

Комендант разрешил танцевать, но нужно соблюдать социальное расстояние 08/21/2020   17:04  |  Из жизни
"В новом решении комендатуры четко сформулировано, что проведение мероприятий из 40 человек разрешено, живая музыка также, но только на открытых территориях", - сказала в беседе с “Фактинфо” пресс-секретарь премьер-министра (по совместительству также коменданта) Мане Геворкян.
Строгие правила ограничения, введенные комендатурой, направленные на борьбу с коронавирусом, постепенно смягчаются. Согласно последнему решению коменданта, отныне на банкетах могут участвовать 40 человек вместо прежних 20-и, за одним столом вместо пяти человек могут сесть восемь. Режим проведения банкетов на открытом воздухе пока сохраняется.
Напомним, что в ходе обсуждения вопроса о последнем продлении режима чрезвычайного положения в НС против жестких ограничений проведения мероприятий выступил также депутат парламентской фракции «Мой шаг» Сасун Микаелян, который предлагал правительству разрешить проведение семейных мероприятий не в составе 40 человек, а в составе 60-и. "Свадьба это или пир, вместо 40 человек разрешили 60. Я не понимаю, какая разница между этими 40 и 60 человек. Мы-специфический народ. Есть сотни людей, которые обручились и не могут жениться", - выразил обеспокоенность депутат.
Заметим, что сняв ограничение на работу для певцов и проводящих свадьбу сотрудников, комендант Тигран Авинян великодушно позволил участникам мероприятий танцевать и с полной радостью отмечать семейные праздники, но правило соблюдения социального расстояния остается в силе. Вероятно, во время проведения пиров будет потребность присутствия специального сотрудника, прикрепленного комендантом, который в ходе танцев периодически будет проверять рулеткой установленное постановлением коменданта социальное расстояние, не превышающее 1,5 метра.