«Խաչատուրովի համար շատ վիրավորական էր, երբ ասացին՝ պատերազմի ժամանակ բիլիարդ է խաղացել». Սերժ Սարգսյան 08/19/2020   14:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Որևէ գաղտնի փաստաթուղթ Ապրիլյան պատերազմի օրերին Մոսկվայում չի ստորագրվել: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 19-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սարգսյանը նշեց, որ այդ հարցի վերաբերյալ պետք չի դատել իր ասածներով, այլ փաստերով. «Դուք կարող եք վերցնել 2016 թվականի ապրիլի 12-ի ԵԱՀԿ-ի հայտարարությունը, որտեղ գրված է 1994 թվականին անժամկետ կնքված համաձայնագրի մասին: Եթե ուժի մեջ է, ապա ի՞նչ նոր փաստաթղթի մասին է խոսքը: Մինսկի համանախագահները հո չեն կարող ապատեղեկատվություն տալ միջազգային հանրությանը: Դուք կարող եք ծանոթանալ այդ ժամանակահատվածում արված ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությանը»:
Սարգսյանը հիշեցրեց, որ հոկտեմբերին ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությունում ասվում էր հրադադարի անժամկետ համաձայնագիրն ուժի մեջ մնալու մասին:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչու ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը չի մասնակցել Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքների ուսումնասիրման քննիչ հանձնաժողովի նիստին, Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ մի քանի անգամ զրուցել է Խաչատուրովի հետ։
«Ես ըմբռնմամբ եմ մոտենում Խաչատուրովի դիրքորոշմանը, տեսեք, Խաչատուրովը շատ երկար ժամանակ՝ իր կյանքի լավագույն հատվածը նվիրել է ՀՀ անվտանգությանը: Ռազմական գործողությունների հենց սկզբից շատ ակտիվ և կարևոր մասնակցություն է ունեցել մեր ռազմական գործողություններում, նա ուղնուծուծով զինվորական է, նրա համար շատ վիրավորական էին մինչ այդ եղած հայտարարությունները։ Մարդն իր ամբողջ կյանքը նվիրել է բանակին, Հայաստանի անվտանգությանը, իսկ ինչ-որ մարդիկ հերյուրանքներ են տարածում, որ իբր ռազմական գործողությունների ժամանակ բիլիարդ էր խաղում»:
Սարգսյանը նշեց, որ հանձնաժողովի ժամանակ, երբ խոսակցություն է եղել, ասել է, որ մեկ անգամ ևս Խաչատուրովին հորդորում է մասնակցել նիստին, որը Խաչատուրովը չընդունեց. «Ես պաշտոնաթող նախագահ եմ, Խաչատուրովը՝ պաշտոնաթող գեներալ, և կարող է ունենալ իր կարծիքը: Կանցնի ժամանակ, կարծում եմ՝ Խաչատուրովն էլ առիթ կունենա շփվել լրագրողների հետ»:
14:18 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը՝ ապրիլյանի զոհերի ընտանիքներից ներողություն խնդրելու մասին
14:14 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մինչև ապրիլյան պատերազմը մենք հսկայական տարածքներ ենք վերադարձրել, որոնց վերաբերյալ ես հիմա իրավունք չունեմ թվեր հրապարակելու». Սերժ Սարգսյան
14:07 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հատկապես ո՞ր սխրագործության համար են բոլոր 71 հոգին պարգևատրվել, կամ դեռ պետք է պարգևատրվեն «Մարտական խաչ» շքանշանով». Սերժ Սարգսյան
13:53 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր պատերազմի վտանգը չափազանց մեծ է․ Սերժ Սարգսյան
13:50 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵս քաղաքական ակտիվություն չեմ ցուցաբերում. Սերժ Սարգսյան
13:40 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե պատերազմական գործողությունները երկարաձգվեին՝ մենք կճանաչեինք ԼՂՀ անկախությունը․ Սարգսյան
13:35 19/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի վրա մինչև 350 ռումբ, արկ ու հրթիռ է ընկել, այդ բանի համա՞ր ներողություն խնդրեինք Ադրբեջանից. Սերժ Սարգսյան

Серж Саргсян прокомментировал отказ Юрия Хачатурова от участия в заседании комиссии по Апрельской войне 08/19/2020 15:40 | Лента новостей
Никакого секретного документа в дни Апрельской войны не подписывали в Москве, заявил третий президент Армении Серж Саргсян на встрече с журналистами в четверг, 19 августа.
Саргсян отметил, что об этом следует судить не по его высказываниям, а по фактам. “Вы можете взять заявление ОБСЕ от 12-го апреля 2016 года, где написано о подписанном в 1994 году бессрочном соглашении. Если оно в силе, то о каком новом документе идет речь?Не могут же сопредседатели Минской группы предоставлять дезинформацию международной общественности. Вы можете ознакомиться с заявлением МИД РФ, сделанным в данный период”, - сказал Серж Саргсян.
Экс-президент Армении напомнил, что в заявлении, сделанном в ходе министерской встречи ОБСЕ, говорится о том, что бессрочное соглашение о прекращении огня в силе.
Что касается отказа бывшего начальника Генштаба ВС Армении Юрия Хачатурова в заседании парламентской следственной комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны, Серж Саргсян заявил, что несколько раз беседовал с Хачатуровым.
“Я с пониманием отношусь к его позиции. Хачатуров большую часть своей жизни посвятил безопасности Армении. С самого начала боевых действий он принял активное и важное участие в наших военных действиях. Он военный до мозга костей. Для него были крайне оскорбительны сделанные до этого заявления. Он всю свою жизнь посвятил Родине, безопасности Армении, а какие-то люди тиражируют выдумки о том, что якобы во время военных действий он играл в бильярд”, - заявил экс-президент Армении.
Саргсян отметил, что в ходе заседания комиссии, когда речь зашла об этом, он заявил, что еще раз призвал Хачатурова принять участие в слушаниях, однако он не внял.
“Пройдет время, и я полагаю, что у Хачатурова будет повод пообщаться с журналистами”, - сказал Серж Саргсян.