ՀՔԾ-ն ստացել է Վահե Էնֆիաջյանին առնչվող քրեական գործը 08/10/2020 18:30 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանի մասնակցությամբ զենքի գործադրմամբ տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ հարուցված քրեական գործն արդեն ՀՔԾ-ում է։
«Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ՀՔԾ-ից հայտնեցին, որ ստացել են Երևանի Ֆրիկի փողոցում զենքի գործադրմամբ տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Կենտրոնական բաժնում օպերատիվ տվյալների հիման վրա նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2020թ. օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 02։00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ֆրիկի 15 հասցեի մոտակայքում մի խումբ անձինք, կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը և բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության նկատմամբ, վիճաբանել են միմյանց հետ, միմյանց հասցեին հնչեցրել հայհոյանքներ, որի ընթացքում վիճաբանության մասնակիցներից՝ դեռևս չպարզված անձը, իր մոտ եղած ատրճանակից արձակել է կրակոց։ Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով։
«Նկատի ունենալով, որ դեպքն առերևույթ առնչվում է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը քրեական գործը քննչական ենթակայության կարգով ուղարկել է ՀՀ ՀՔԾ՝ նախաքննություն կատարելու համար»,- ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել են դատախազությունից։
Մամուլում շրջանառվող տեղեկություններով՝ ատրճանակով կրակոց է արձակել ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը, որի անունը, թեեւ պաշտոնական մարմինները չեն նշում, բայց քրգործը ՀՔԾ ուղարկելը՝ բարձրաստիճան պաշտոնյայի ենթադրյալ առնչության պատճառաբանությամբ, վկայում է, որ գործը հենց նրան է վերաբերում։ Վահե Էնֆիաջյանը հերքել է զենքի գործադրման մասին տեղեկությունները:

ССС Армении получила уголовное дело, касающееся Ваге Энфиаджяна 08/10/2020   19:07  |  Лента новостей
Уголовное дело, возбужденное по факту инцидента с участием вице-спикера Национального собрания Армении Ваге Энфиаджяна, уже в Специальной следственной службе РА.
В ответ на запрос “ФактИнфо” в ССС сообщили, что к ним поступило уголовное дело, возбужденное в связи с произошедшим на улице Фрика в Ереване инцидентом с применением оружия. Дело заведено по части 4 статьи 258(“Хулиганство, совершенное с применением оружия”) УК РА.
Ранее агентство сообщило, что по материалам, подготовленным в центральном отделе на основании оперативной информации, получены данные о том, что 4 августа текущего года, около 02։00 недалеко от улицы Фрика №15 в Ереване между группой лиц возник конфликт, в ходе которого участники нецензурно ругались в адрес другу друга. В ходе ссоры один из участников, личность которого пока не установлена, из имевшегося при нем пистолета произвел выстрел. По факту возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 258 УК РА.
“С учетом того, что инцидент, предположительно, касается высокопоставленного должностного лица, Генеральная прокуратура по подследственности направила уголовное дело в ССС РА для производства предварительного расследования”, - сообщили ранее “ФактИнфо” в Генпрокуратуре.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, выстрел из пистолета произвел вице-спикер НС Ваге Энфиаджян. Хотя его имя официальные органы не указывают, но передача уголовного дела в ССС с мотивировкой о предполагаемой причастности высокопоставленного чиновника, свидетельствует о том, что дело касается именно его. В свою очередь Ваге Энфиаджян опроверг сведения о применении оружия.