Արթուր Վանեցյանը չբացառեց՝ առաջիկայում հնարավոր է հանդիպի Ռոբերտ Քոչարյանի հետ 07/31/2020   10:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքական ղեկավարությունը և ԱԱԾ գործող տնօրենը օրենքի ընթերցման հետ խնդիրներ ունեն։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Վերջինս, խոսելով գործի մասին, ասաց, որ 2018 թվականին նախկին աշխատակիցներից մեկը վերականգնվել է աշխատանքի, ով ըստ ԱԱԾ մեկնաբանության՝ իրավունք չուներ այդ պաշտոնին վերականգնվելու. «Երևի օրենքի ընթերցման և հասկանալու հետ կապված խնդիրներ ունեն ոչ թե ԱԱԾ աշխատակիցները կամ քննիչները, այլ օրենքի ընթերցման հետ խնդիրներ ունեն ՀՀ քաղաքական ղեկավարությունը, ինչպես նաև ԱԱԾ գործող տնօրենը։ Եթե օրենքը կարդային հստակ և մինչև վերջ, կհասկանային, որ որևէ օրենքի խախտում տեղի չի ունեցել»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Հարցին՝ հանդիպել է արդյոք ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, Արթուր Վանեցյանն ասաց, այդ տեղեկատվությունը հերքվել է, բայց չի բացառում, որ առաջիկայում հանդիպում լինի բոլոր քաղաքական ուժերի, անհատների, այդ թվում կարող է լինել և՛ Ռոբերտ Քոչարյանի, և՛ Սերժ Սարգսյանի, և՛ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ. «Քաղաքական գործընթացները հանդիպումներ են ենթադրում բոլոր քաղաքական ուժերի և քաղաքականության մեջ գործունեություն ծավալող անձանց հետ»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Վերջինս համոզված է, որ առաջիկայում լինելու են շատ ակտիվ քաղաքական գործընթացներ, որի ընթացքում կտեսնենք այն զարգացումները, որոնք կլինեն. «Իրականում երկիրը գտնվում է շատ բարդ իրավիճակում։ Երկիրը գտնվում է ծանրագույն վիճակում, իշխանությունները ձախողել են բոլոր ուղղություններով իրենց կատարված աշխատանքները։ Մենք կանգնած ենք առողջապահական, տնտեսական ճգնաժամի առջև։ Այսօր այդ գործն անելու փոխարեն, հարցերը կարգավորելու փոխարեն իշխանությունները իրենց քաղաքական ընդդիմախոսներին լռեցնելու գործով են զբաղված»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Հարցին՝ արդյոք այս գործով կալանավորելու հիմքեր կան, Արթուր Վանեցյանը նկատեց, որ այս գործով անգամ իրեն հարցաքննության հրավիրելու հիմքեր չկան, ուր մնաց կալանավորելու։
10:33 31/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհեթեթ գործի շրջանակում եմ հրավիրվել, որևէ կարգավիճակ չունեմ. Արթուր Վանեցյան

Ванецян не исключил возможность встречи с Кочаряном в ближайшее время 07/31/2020   11:16  |  Лента новостей
У политической власти и действующего руководства Службы национальной безопасности Армении есть проблемы с прочтением закона. Об этом бывший директор СНБ, председатель партии “Родина” Артур Ванецян заявил в беседе с журналистами в пятницу, 31 июля.
Говоря о деле, он заявил, что в 2018 году был восстановлен в работе один из бывших сотрудников, которые, согласно трактовке СНБ, не имел права на это. “Видимо,  проблемы с прочтением и пониманием закона возникли ни у сотрудников и следователей СНБ, а у политического руководства, а также действующего директора СНБ. Если бы они внимательно читали закон и до конца, то убедились в отсутствии каких-либо нарушений”, - сказал Артур Ванецян.
В ответ на вопрос о том, встречался ли он со вторым президентом Армени Робертом Кочаряна, Артур Ванецян заявил, что эту информацию опровергли. При этом он не исключил скорой встречи со всеми политическими силами и отдельными лицами, в том числе и с Робертом Кочаряном, и Сержем Саргсяном, и с Левоном Тер-Петросяном. Политические процессы подразумевают встречи со всеми политсилами лицами, занимающимися политической деятельностью.
Он убежден, что в ближайшее время развернутся актичные политические процессы.
“Страна находится в довольно сложном и тяжелейшем положении. Власти провалили свою работу по всем направлениям. Мы стоим перед экономическим кризисом и кризисом здравоохранения. Вместо того, чтобы его преодолевать, урегулировать вопросы, власти пытаются заглушить голоса оппонентов”, - сказал Артур Ванецян.
Отвечая на вопрос о наличии возможных оснований для ареста в рамках данного дела, Ванецян отметил, что  по этому делу нет даже оснований для вызова его на допрос; что уж говорить об аресте.