Դատական համակարգը դեպի առողջացում է գնում. Մակյան 07/31/2020 12:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Ես չեմ լսել, որ երկրի ղեկավարը վերջին մեկ տարում որեւէ վատ ազդակ ուղարկի դատական համակարգի վերաբերյալ: Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԲԴԽ անդամ, դատավոր անդամ Մեսրոպ Մակյանը:
«Հետեւաբար, կարծում եմ՝ երեւի կա առողջացում: Ես կարծում եմ, որ դատական համակարգը դրական առումով բավականին փոխվել է եւ ոչ միայն մեկ տարում, այլ 20-30 տարիների ընթացքում: Ամեն օր դատական համակարգը դեպի առողջացում է գնում, անկախացում է գնում, որի համար ուրախ եմ,- նշել է նա:
Նրա փոխանցմամբ՝ քաղաքական իշխանությունից ազդակները կան, դրանք թաքցված չեն, որ դատական իշխանությունը պետք է առավել անկախ լինի իշխանության մյուս թեւերից, ազդակներն էլ ընդունվում են: «Բայց դրանք ոչ թե միջամտություններ են, այլ քաղաքական իշխանության որդեգրած կուրս, որ իշխանության այս ճյուղը համահունչ աշխատի այն փոփոխություններին, որոնք տեղի են ունեցել երկրում: Այդ փոփոխությունները ձեզ համար էլ ակնհայտ են»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունենում դատավորների ընդհանուր ժողովը, որի ժամանակ պետք է ընտրեն ԲԴԽ անդամ, որի տեղն արդեն տեւական ժամանակ թափուր էր։

Судебная система идет на оздоровление - Макян 07/31/2020   12:43  |  Лента новостей
Член Высшего судебного совета, судья Месроп Макян заявил, что за последний год не слышал, чтобы руководитель страны направлял какие-либо плохие месседжи относительно судебной системы.
“Следовательно, я считаю, что имеет место оздоровление. Я полагаю, что судебная система довольно изменилась в лучшую сторону, и не только за год, а в течение 20-30 лет. Каждый год судебная система идет на оздоровление, к обретению независимости, и это меня радует”, - сказал он.
По его словам, от политической власти поступают незавуалированные месседжи, согласно которым судебная власть должна повысить уровень своей независимости от других ветвей власти, и их принимают…”, - сказал он.
Напомним, сегодня в СКК проходит общее собрание судей, в ходе которого должен быть избран член ВСС, чье место оставалось вакантным довольно длительное время.
13:31 10/06/2020  |  Лента новостейСоратник Ванецяна озвучил мечту действующей власти Армении
15:57 04/06/2020  |  Лента новостейИмеет место саботаж: Ален Симонян заявил о необходимости скорейшего решения проблемы судебной системы