Սերգեյ Բագրատյանը վայր չի դնի մանդատը 07/31/2020 11:23 | Մեկնաբանություն
ԱԺ «Բարգավաճ ՀԱյաստան» խմբակցությունից դուրս գալու դիմում ներկայացրեց Սերգեյ Բագրատյանը հայտարարում է՝ գործելու է անկախ պատգամավորի կարգավիճակով։
Ֆեյսբուքյան իր էջում նա ներկայացրել է դուրս գալու պատճառներն ու իր անելիքները.
«Սույն թվի հուլիսի 23-ին դիմել եմ ՀՀ ԱԺ նախագահին և ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության նախագահին առ այն, որ դուրս եմ գալիս ԲՀԿ խմբակցությունից և հետևաբար՝ այլևս գործելու եմ անկախ պատգամավորի կարգավիճակով:
Դուրս գալու պատճառը եղել է այն, որ տևական ժամանակ իմ քաղաքական դիրքորոշումը էականորեն տարբերվել է ԲՀԿ քաղխորհրդի կողմից ընդունված որոշումների բովանդակությունից և առանցքային հայտարարություններից առաջ քանիցս ներկայացրել եմ իմ անհամաձայնությունն ու առարկությունները: Նոր Հայաստանի հայտարարած արժեքների հաստատման համար տասնյակ տարիներ պայքարել եմ և պայքարելու եմ: Հզոր պետականության, առանց բռնության հասարակության, մարդու իրավունքների գերակա արժեքներն այն նպատակադրումներն են, որոնք ինձ ուղեկցել և ուղեկցելու են միշտ: Քաղաքական միավորներն անցողիկ են, պետությունն է հավերժ: Իմ գործունեությունն ուղղված է եղել և այսուհետ առավելապես միտված է լինելու հայոց պետականության հզորացմանը:
Գրեթե համոզված եմ, որ բոլոր քաղաքական միավորներն առնվազն այս մոտեցումներն ընդունում են, սակայն դրանց հասնելու ճանապարհները տարբեր են: Այստեղ է, որ իմ պատկերացումները տարբերվում են ԲՀԿ-ի ուղենիշներից:
Մանդատը վայր դնելու մասին. ՀՀ սամանադրության 94 հոդվածի համաձայն՝ Պատգամավորը ներկայացնում է ամբողջ ժողովրդին, կաշկանդված չէ հրամայական մանդատով, առաջնորդվում է իր խղճով եւ համոզմունքներով:
Հստակ գրված է՝ ամբողջ ժողովրդին, ոչ թե որևէ քաղաքական միավորի:
Պատգամավորության ընթացքում իմ կատարած աշխատանքի մասին. parliamentmonitoring կայքում արձանագրված են իմ աշխատանքի ակտվության ցուցանիշները՝ 132 պատգամավորների թվում ամենաշատ ելույթներ բաժնում 2-րդ հորիզոնականն եմ զբաղեցնում՝ 196 ելույթներ և հարցեր. 19 օրենսդրական նախաձեռնություն և այլն: Խնդրում եմ անհամեստություն չդիտարկել, սակայն այս թվերը նույնպես հաստատում են ԱԺ-ում աշխատանքը շարունակելու իմ իրավունքը:
Իսկ նոր կարգավիճակում կրկնապատկելու եմ իմ եռանդը, և իմ գիտելիքն ու փորձը ծառայեցնելու եմ իմ հրաշալի հայրենիքի հզորացմանը, պետականության ամրապնդմանը,հայ ժողովրդի լավագույն շահի սպասարկմանը:

Багратян не сложит мандата: депутат озвучил причины своего выхода из фракции "Процветающая Армения" 07/31/2020   13:06  |  Комментарий
Депутат Национального собрания Армении Сергей Баргатян назвал причины своего выхода из состава фракции "Процветающая Армения".
Он сообщил, что 23 июля с.г. обратился к спикеру парламента и главе фракции "Процветающая Армения", проинформировав, что покидает фракцию и будет работать в статусе независимого депутата.
"Причина моего выхода заключается в том, что долгое время моя политическая позиция существенно отличалась от содержания решений политсовета ППА, и перед ключевыми заявлениями я неоднократно выражал свое несогласие и протест. Я десятилетиями боролся за ценности, провозглашенные новой Арменией, и буду продолжать это делать", - заявил депутат на своей странице в Facebook.
По словам Сергея Багратяна, "построение мощной государственности, общества без насилия, приоритетные права человека – это цели, которые его всегда сопровождали и сопровождают".
"Политические единицы преходящи, вечно лишь государство. Моя деятельность была направлена и впредь она будет нацелена на наращивание мощи армянской государственности. Почти все политические единицы по меньшей мере приемлют эти подходы, однако пути к достижению их реализации отличаются. Именно здесь мои представления разнятся с ориентирами ППА", - написал он.
Что касается вероятности сложения мандата, Багратян заявил, что не намерен делать этого. Он сослался на то, что депутат, согласно статье 94 Конституции РА, представляет интересы всего народа, руководствуется совестью и своими убеждениями.
Сергей Багратян напомнил, что среди 132 депутатов он второй по частоте выступлений и вопросов, и за время своей работы выступил с 19 законодательными инициативами.
"Не сочтите за нескромность, но эти цифры также подтверждают мое право продолжать работу в парламенте", - отметил депутат.