«Ֆրանսիան պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման լուծման համար». Ֆրանսիայի Արտաքին Գործերի նախարար 07/29/2020 14:01 | Միջազգային լրահոս
«Հայ-ադրբեջանական սահմանին վերսկսած վերջին լարվածություններն անհանգստության առիթ են տալիս, հատկապես, որ դրանք տեղի են ունեցել ոչ թե ղարաբաղա - ադրբեջանական, այլ Հայաստանի Հանրապետության հետ պետական սահմանին։ Ֆրանսիան պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման լուծման համար», -այս մասին նախօրեին հայտարարել է Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանը՝ երկրի Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ընթացքում»:
LCP-ի թվիթերյան օգտահաշիվը տեղեկացնում է նաև՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարը հստակ դիրքրոշում է հայտնել այն մասին, որ ղարաբաղա- ադրբեջանական հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում. «Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չի կարող ունենալ, այլ միայն քաղաքական, և ես հույս ունեմ, որ կողմերին կհաջողվի հասնել դրան։ Պաշտոնական Փարիզը բոլոր ջանքերը կներդնի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար: Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահներից մեկն է, որը զբաղվում է այս հակամարտության կարգավորմամբ»,- Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում հայտարարել է երկրի արտգործնախարար Ժան Իվ Լը Դրիանը։

Париж готов приложить все усилия для достижения политического решения карабахского конфликта– глава МИД Франции 07/29/2020   14:29  |  Карабахский конфликт
Франция готова приложить все усилия для достижения политического решения карабахского конфликта. Об этом заявил министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан, выступая в парламенте страны. Видео речи министра опубликовал телеканал LCP на своей странице в Twitter.
Он отметил, что недавняя эскалация напряженности на армяно-азербайджанской границе вызывает тревогу, особенно то, что она произошла не на карабахо-азербайджанской, а на армяно-азербайджанской границе.
Глава МИД Францииподчеркнул, что азербайджано-карабахский конфликт не имеет военного решения.
"Этот конфликт не может иметь военного решения. Он может быть решен только политическими средствами. Я  надеюсь, что сторонам удастся достичь этого. Официальный Париж приложит все усилия для мирного урегулирования конфликта. Франция – одна из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которая занимается урегулированием конфликта", — сказал глава внешнеполитического ведомства Франции.