Քննարկվել են աղբահանության համակարգի ռազմավարությունն ու դրանով նախատեսված միջոցառումները 07/29/2020   15:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորութամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է աղբահանության համակարգի ռազմավարությունն ու դրանով նախատեսված միջոցառումների ծրագիրը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Զեկուցվել է, որ ռազմավարությամբ մշակվել է երկամյա միջոցառումների ծրագիր, որով նախատեսվող աշխատանքները միտված են լինելու հանրապետությունում աղբահանության ծառայությունների որակի բարձրացմանը, էկոլոգիական պայմանների ապահովմանը, վերամշակման ենթակա թափոնների համար համապատասխան մեխանիզմների ներդրմանը և այլն:
Նշվել է, որ ներկայումս ընթացքի մեջ են տեխնիկական սարքավորումներով համալրման աշխատանքները, մասնավորապես արդեն իսկ ձեռք է բերվել թվով 59 տեխնիկա, 600 աղբաման: Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացվում են նաև երկու խոշոր նոր աղբավայրերի կառուցման աշխատանքները՝ Երևանում և Հրազդանում: Շինարարությունը կմեկնարկի արդեն առաջիկայում:
Ռազմավարությամբ նախատեսվում է համայնքների համար գծագրել աղբահանության կոնկրետ սխեմաներ, բնակավայրերում հիմնել աղբի հավաքման կետեր, իսկ շինարարարական աղբի համար սահմանել առանձին ընթացակարգեր:
Քննարկվել են նաև աղբի վերամշակման հնարավորություններն ու այդ ուղղությամբ նախատեսվող աշխատանքները:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հանրապետությունում աղբահանության բարձր մակարդակի կազմակերպումը և նշել, որ ռազմավարությունը պետք է իր միջոցառումներով ապահովի այդ խնդիրը լիարժեք: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նաև հանգստի վայրերում, գետերի ափամերձ տարածքներում աղբահանության կազմակերպումը և տվել համապատասխան հանձնարարականներ:
10:44 29/07/2020  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը Հայկ Պետրոսյանին արձակուրդ է ուղարկել.
09:38 29/07/2020  |  ՄամուլՓաշինյանը հանձնարարվել է՝ «քնած» տեղից շարժել գործերը. «Փաստ»
23:50 28/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի՝ RBC-ին տված հարցազրույցի մեջ, անցյալում արված մի քանի հայտարարություններ խմբագրելու փորձ է նկատվում. Աննա Կարապետյան
22:05 28/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈւ նորից նույն էժան «շուստրիության» փորձերը. Աննա Մկրտչյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցի մասին
17:26 28/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետին է ներկայացվել Կապսի ջրամբարի կառուցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը
15:23 28/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը պատասխանեց Մարգարիտա Սիմոնյանի՝ «անշնորհակալ» Հայաստանի մասին գրառմանը

Новые полигоны и возможности переработки мусора: в правительстве Армении обсудили стратегию управления отходами 07/29/2020 17:46 | Лента новостей
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого была обсуждена стратегия системы управления отходами и программа предусмотренных ею мероприятий. Подробности передает пресс-служба главы правительства.
Было доложено, что стратегией разработана программа двухлетних мероприятий. Работы в рамках программы будут направлены на повышение качества услуг по вывозу мусора в республике, обеспечение экологических условий, внедрение соответствующих механизмов для подлежащих переработке отходов и т.д.
Было отмечено, что в настоящее время ведутся работы по оснащению техническим оборудованием, в частности, уже приобретено 59 единиц техники и 600 мусорных баков. В сотрудничестве с международными партнерами осуществляются также работы по строительству двух новых крупных мусорных полигонов - в Ереване и Раздане. Строительство начнется уже в ближайшее время.
Стратегией планируется наметить конкретные схемы вывоза твердых отходов из общин, основать в населенных пунктах пункты по сбору мусора, а для строительного мусора установить отдельные процедуры.
Были обсуждены также возможности переработки отходов и планируемые в этом направлении работы.
Премьер-министр Пашинян отметил важность организации высокого уровня вывоза мусора в республике и отметил, что стратегия своими мероприятиями должна полноценно решить этот вопрос. Никол Пашинян также подчеркнул вопрос организации вывоза мусора в местах отдыха, на прибрежных территориях рек и дал соответствующие поручения.