Կայացվել է Դեդ Հասանի ընկերոջը գնդակահարած «օրենքով գողի» դատավճիռը 07/28/2020 23:56 | Քրեական խրոնիկոն
Մոսկվայում դատավճիռ է կայացվել հանցավոր խմբի անդամի նկատմամբ, որը 2012-ին մարդ էր սպանել Պրեսնենսկի Վալ փողոցում: Դատարանը նրան դատապարտել է 19 տարվա ազատազրկման՝ խիստ ռեժիմի գաղութում բանտարկումով։ Այս մասին հայտնում է երկուշաբթի օրը, մարտի 2-ին, «Ленте.ру»-ին հայտնել է Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի տարածաշրջանային վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Յուլիա Իվանովան։
Հետաքննության տվյալներով՝ 2012 թվականի ապրիլի 19-ին, լինելով էթնիկ հանցավոր խմբի անդամ, տղամարդը մի քանի կրակոց է արձակել՝ ավտոմեքենայում գտնվող մրցակից խմբավորման մասնակցի եւ նրա ծանոթի վրա: Ստացված վնասվածքներից տղամարդը մահացել է, իսկ կինը հայտնվել է վերակենդանացման բաժանմունքում։ «Ленты.ру»-ի՝ իրավապահ մարմիններում իր աղբյուրի խոսքերով՝ խոսքը գնում է Թալիբհանլա Հաջիբաբ Թահիր օղլիի մասին, որը քրեական շրջանակներում հայտնի է որպես «օրենքով գող» Հաջի Բեյլագանսկի: Սպանվածը Ասլան Ուսոյանի (Դեդ Հասան) զինակիցն էր՝ Իլգար Ալիևը։
Մեղադրյալի համար սպանության շարժառիթ է հանդիսացել՝ քրեական աշխարհում սեփական կարգավիճակն ամրապնդելու իր ցանկությունը։ Քննությամբ ձեռք են բերվել հանցագործության մեջ մեղադրվողի ներգրավվածության անհերքելի ապացույցներ։ Դատավճիռը կայացվել է երդվյալ ատենակալների դատավճռի հիման վրա։
2018 թվականի հունիսի 13-ին հաղորդվել էր, որ «օրենքով գող» Հաջիբաբ Թալըբհանլիին, որը քրեական շրջանակներում հայտնի է որպես Հաջի Բեյլագանսկի, Մոսկվայի միակ՝ կանանց համար նախատեսված, մեկուսարանում են պահել՝ հնարավոր հարձակումներից զերձ պահելու համար:

В Москве вынесли приговор застрелившему сподвижника Деда Хасана вору в законе 07/29/2020   09:25  |  Криминальная хроника
В Москве вынесен приговор члену преступной группы, застрелившему человека на улице Пресненский Вал в 2012 году. Суд приговорил его к 19 годам лишения свободы с отбыванием в колонии строго режима. Об этом сообщает «Лента.ру» со ссылкой на официального представителя регионального управления Следственного комитета России (СКР) Юлию Иванову.
По данным следствия, 19 апреля 2012 года, будучи членом этнической преступной группы, он сделал несколько выстрелов в автомобиль, в котором находился участник конкурирующей группировки и его знакомая. От полученных ран мужчина скончался, а женщина попала в реанимацию. По словам источника «Ленты.ру» в правоохранительных органах, речь идет о Талыбханлы Гаджибабе Тахир оглы, известном в криминальных кругах, как вор в законе Хаджи Бейлаганский. Убитый являлся сподвижником Аслана Усояна (Дед Хасан) — Ильгаром Алиевым.
Мотивом, побудившим обвиняемого совершить убийство, явилось его желание укрепить свой статус в криминальном мире. Следствием были получены неопровержимые доказательства причастности обвиняемого к преступлению. Приговор был вынесен на основании вердикта присяжных заседателей.
13 июня 2018 года сообщалось, что вора в законе Хаджибабу Талыбханлы, известного в криминальных кругах как Хаджи Бейлаганский, поместили в единственный женский изолятор Москвы, чтобы обезопасить от возможных нападений.
18:19 23/07/2018  |  Криминальная хроникаСуд в Москве оставил под арестом возможного убийцу соратника Деда Хасана
10:14 05/01/2016  |  Криминальная хроникаВ центре Москвы зверски избит родственник Деда Хасана
09:17 29/05/2015  |  Криминальная хроникаРасследование дела об убийстве Деда Хасана приостановлено
15:34 28/11/2014  |  Криминальная хроникаАзербайджанский “вор в законе” Руфат Гянджинский задержан по подозрению в соучастии в убийстве Деда Хасана
13:07 07/04/2014  |  Криминальная хроникаВ Италии начался суд над организаторами убийства “вора в законе” Деда Хасана
12:00 11/09/2013  |  Международные новостиЗадержан подозреваемый в причастности к убийству Деда Хасана “вор в законе” Руфо Гянджинский
19:45 01/02/2013  |  Международные новостиУбийство Деда Хасана аукнулось на сей раз убийством азербайджанского “вора в законе”