Զոհրաբ Մնացականյան հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄԷ ԱԳ նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ-Նահյանի հետ 07/28/2020   13:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը  հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄԷ ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ-Նահյանի հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արտգործնախարարները քննարկել են երկկողմ օրակարգին և տարբեր ոլորտներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ առանձնահատուկ կարևորելով առևտրատնտեսական և առողջապահական ոլորտները:
Երկուստեք գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակի և համագործակցության զարգացման դինամիկայի առնչությամբ:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նոր տիպի կորոնավիրուսի հետևանքների հաղթահարման ազգային և միջազգային մակարդակներում ձեռնարկվող քայլերին։
Նախարարները շոշափել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային հրատապության մի շարք հարցեր։ Նախարար Մնացականյանը իր գործընկերոջը ներկայացրեց տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության հարցերի առնչությամբ ՀՀ մոտեցումները:
10:19 23/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեֆ Բորելի հետ
13:01 21/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱտոմակայանին ուղղված ադրբեջանական սպառնալիքներն ի ցույց են դնում բանականության ճգնաժամը. Զոհրաբ Մնացականյան
12:17 15/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Կիպրոսի ԱԳ նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ
23:39 14/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ
23:50 13/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանը դատապարտում է Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանային անվտանգության խաթարման փորձերը

Глава МИД Армении переговорил по телефону с коллегой из ОАЭ 07/28/2020   13:56  |  Лента новостей
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян 27 июля провел телефонный разговор с министром иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Абдаллой бен Заидом Аль Нахайяном. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Министры иностранных дел обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки и сотрудничества в различных сферах, особо подчеркнув важность торгово-экономической и здравоохранительной сфер.
Стороны выразили удовлетворение высоким уровнем дружественных отношений между Арменией и ОАЭ и динамикой развития сотрудничества.
В ходе беседы были затронуты предпринимаемые на национальном и международном уровнях шаги по преодолению последствий пандемии COVID-19.
Министры обсудили и ряд других вопросов, имеющих международную и региональную актуальность. Министр Мнацаканян представил своему коллеге подходы Армении к вопросам мира и безопасности в регионе.
10:43 18/01/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с руководством Международного финансового центра Дубая возможности сотрудничества
17:48 17/01/2019  |  Лента новостейАрмен Саркисян: Армянское искусство обязательно должно быть представлено в музее Лувр Абу-Даби
15:17 16/01/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с исполнительным директором инвесткомпании «Мубадала» перспективы сотрудничества