Չի կարելի թույլ տալ, որ Ռուսաստանը վերածվի ազգամիջյան բախումների ահաբեկչական դաշտի. Սանկտ Պետերգուրգում նախկին հյուպատոսը դիմել է ՌԴ նախագահին 07/27/2020   17:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սանկտ-Պետերբուրգում ՀՀ նախկին գլխավոր հյուպատոս Ռուբեն Հակոբյանը բաց նամակով դիմել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Դաշնայն ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոին՝ խնդրելով վճռական քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանցի առևտրական ահաբեկչի անօրինական գորրծողությունների պատճառով ռուսական հողը արյունահեղության դաշտ չվերածելու համար։
Բաց նամակում ասվում է.
«ՌԴ նախագահ պարոն Վլադիմիր Պուտինին
ՌԴ Դաշնային ժողովի նախագահ տիկին Վալենտինա Մատվինենկոյին
Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ
Հարգելի Վալենտինա Իվանովնա
Ձեզ դիմում եմ ոչ միայն որպես ՌԴ-ի քաղաքական բարձրագույն ղեկավարության ներկայցուցիչների, այլ նաև մարդկանց, ում հետ պատրվ եմ ունեցել անձնապես շփվել իմ աշխատանքային գործունեության ընթացքում։ Հատկապես, Սանկ-Պետերբուրգում, որպես ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս աշխատելու ժամանակ, ինչպես նաև որպես դիվանագիտական կորպուսի ավագ, տիկին Վալենտինա իվանովնայի հետ ձևավորվել էին ջերմ, բարեկամական հարաբերություններ, ինչը նպաստեց բավականին արդյունավետ համագործակցության։
ՌԴ հարգելի նախագահ
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության Խոհրդի հարգելի նախագահ
Կարծում եմ, Դուք տեղյակ եք վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանագծում տեղի ունեցող բախումների և դրանց արյունալի հետևանքների մասին։ Չեմ ցանկանում քաղաքական գնահատական տալ մեղավորներ փնտրելու հարցում, բայց կարծում եմ Դուք խորապես ծանաթ եք կոնֆլիկտի բուն էությանը և Ձեզ համար պետք է, որ տեսանելի լինի, թե նաև ում հավանավորությամբ ձեռնտու է սադրել կամ, նախահարձակ լինելով, ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում։ Բայց Ձեզ փոխանցվող մտահոգություններս այդ մասին չեն։ Այս պահին ինձ մտահոգում է այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զինված սահմանային բախումները տեղափոխվել են Ռուսաստանի Դաշնության փողոցները։ Կարծում եմ այդ բախումները սկսվեցին այն պահից, երբ Ֆուդ Սիթի մեծածախ շուկայի տնօրենը, ազգությամբ ադրբեջանցի, արգելեց հայկական ապրանքների վաճառքը, ինչը բացառապես քաղաքական ենթատեքս ուներ և ինչը, իմ կարծիքով, չարժանացավ Մոսկվայի իշխանությունների կողմից համարժեք գնահատականի։ Ազգային խտրականությունն առևտրում չպատժելու արդյունքում Մոսկվայի փողոցները ողողվեցին միմյանց նկատմամբ ատելությամբ ու ագրեսիայով լցված երիտասարդների կազմակերպված խմբերով։ Ընդօրինակելով Հունգարիայում քնած վիճակում հայ զինվորականին կացնահարելու սաֆարովյան փորձը, ում հերոսի կոչում շնորհեց Ադրբեջանի նախագահը, նույն գործելավոճը այս «հերոսները» այսօր տեղափոխել են Մոսկվա, ինչի տարածումը չկանխելու դեպքում այն հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով. արդեն առկա է դանակահարության փաստը։ Հավատացեք, այդ տեսակին պատասխանելը իմ հայրենակիցների կողմից դժվար չէ՝ նրանք իրենց հերոսությունը ցույց տվել են մարտի դաշտում՝ առավել ևս վերջերս ադրբեջանական բանակի հերթական սադրանքին ի պատասխան։ Մեր տղաների ձեռագիրը քնածին կացնահարելը կամ ամբոխով միայնակ մարդու վրա հարձակվելը չէ՝ անկախ նրա սեռից ու տարիքից։ Եվ, խնդրում եմ նկատի ունենալ, որ իմ դիմում-խնդրանքը Ձեզ հայրենակիցներիս պաշտպանելու մասին չէ։ Ուղղակի, չի կարելի թույլ տալ, որ Ռուսաստանը վերածվի ազգամիջյան բախումների ահաբեկչական դաշտի։
Դիմում եմ Ձեզ խնդրանքով՝ ամենավճռական քայլերով հնարավորինս շուտ կանխել այս ահաբեկչական ճղճիմ գործողությունները՝ ում կողմից էլ դրանք նախաձեռնված լինեն։ Թույլ մի տվեք, որ Մոսկվայի կենտրոնում ռուսական շուկան սեփականաշնորհած ադրբեջանցի առևտրական ահաբեկչի անօրինական գորրծողությունների պատճառով արյունահեղության դաշտ դառնա ռուսական հողը։
Հարգանքներով՝ 2000-2008թթ. Սանկտ-Պետերբուրգում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս, ՀՀ ԱԺ չորս գումարումների պատգամավոր, քաղաքական գիտությունների թեկնածու

Нельзя допустить, чтобы Россия превратилась в поле боя для межнациональных разборок – обращение экс-генконсула в Санкт-Петербурге к президенту РФ 07/27/2020   17:37  |  Лента новостей
Бывший генеральный консул Армении в Санкт-Петербурге, экс-депутат Национального Собрания Республики Армении, кандидат политических наук Рубен Акопян опубликовал открытое письмо к президенту Российской Федерации, председателю Совета Федерации Федерального Собрания РФ. Обращение приводим ниже:
"Уважаемый Владимир Владимирович!
Уважаемая Валентина Ивановна!
Обращаюсь к Вам не только как к представителям высшей власти РФ, но и как к людям, с кем имел честь работать лично. В частности, в годы моей работы на посту Генерального консула Армении в Санкт-Петербурге, а также в качестве дуайена дипломатического корпуса, с Валентиной Ивановной были налажены теплые, дружественные отношения, способствовавшие достаточно эффективному сотрудничеству.
Уважаемый господин Президент!
Уважаемая госпожа Председатель!
Думаю, Вы знаете о происходящих в последнее время столкновениях на армяно-азербайджанской линии соприкосновения и об их кровопролитных последствиях. Не стану давать политических оценок в вопросе определения виновных, однако считаю, что вы глубоко осведомлены об истинной сути конфликта и Вам ясно, кому и под чьим покровительством выгодно посредством провокаций и упреждающих ударов дестабилизировать ситуацию в регионе. Но суть моего обращения заключается не в этом. В данный момент меня беспокоит, что боевые действия между Арменией и Азербайджаном перенеслись с границы на улицы Российской Федерации. Считаю, что началом данных столкновений послужил момент, когда директор оптового рынка Фуд Сити, азербайджанец, запретил продажу армянских продуктов, что имело исключительно политическую окраску и что, на мой взгляд, к сожалению, не удостоилось адекватной оценки со стороны московского руководства. В результате отсутствия наказания на национальную дискриминацию в торговле, улицы Москвы стали переполнены организованными группами молодых людей переполненных ненавистью и агрессией по отношению к друг другу.
Перенимая сафаровский опыт, когда был убит топором спящий армянский военнослужащий в Венгрии, за что президент Азербайджана наградил убийцу званием героя, тот же почерк «герои» сегодня перенесли в Москву. Если подобное распространение не остановить, оно чревато непредсказуемыми последствиями – уже имеется факт поножовщины. Поверьте, дать отпор людям подобного сорта моим соотечественникам не составит труда, они в очередной раз продемонстрировали свой героизм на поле боя в ответ на недавнюю азербайджанскую провокацию. Почерк наших парней не в том, чтобы бить топором спящего человека или нападать толпой на одного, невзирая на его пол и возраст. И, прошу заметить, я обращаюсь к Вам не с просьбой о защите моих соотечественников. Просто нельзя допустить, чтобы Россия превратилась в поле боя для межнациональных разборок.
Обращаюсь к Вам с просьбой, как можно скорее предпринять самые решительные меры для пресечения подобных террористических малодушных действий, кем бы они ни были бы инициированы. Не допустите, чтобы незаконное действие азербайджанского базарного террориста, приватизировавшего русский рынок в центре Москвы, стало началом межнационального кровопролития на российской земле.
С уважением, Генеральный консул Армении в Санкт-Петербурге 2000-2008 гг, депутат Национального Собрания Республики Армении четырех созывов, кандидат политических наук, Рубен Акопян".