Հակառակորդի գնդակից զոհված Աշոտը Միքայելյանը 29 տարեկան էր, ամուսնացած 07/27/2020 13:39 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքում, գիշերը հակառակորդի կողմից դիպուկահար հրազենից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում ստացած պայմանագրային զինծառայող Աշոտ Գևորգի Միքայելյանը Վանաձորի բնակիչ էր։
«Աշոտը 1991 թվականին էր ծնվել, ամուսնացած էր, երկու եղբայր էին, երկուսն էլ զինվորական»։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Վանաձորի համայնքապետի առաջին տեղակալ Արկադի Փելեշյանը՝ նշելով, որ անձամբ ճանաչել է, երկու եղբայրն էլ հայրենասեր տղաներ են, շատ լավ ընտանիքից։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ այսօր՝ 27.07.2020 թ.՝ ժամը 01։10-ի սահմաններում, հակառակորդի մարտական դիրքից դիպուկահարի կողմից արձակված կրակոցից, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում կոկորդի շրջանում հրազենային վնասվածք է ստացել պայմանագրային զինծառայող Աշոտ Գևորգի Միքայելյանը: Զինվորական հոսպիտալ տեղափոխելու ճանապարհին վերջինս մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 2-րդ մասի 2-րդ և 13-րդ կետերով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն»:

Погибшему от снайперского выстрела противника Ашоту Микаеляну было 29 лет, он был женат 07/27/2020   14:08  |  Лента новостей
Погибший в результате  произведенного противником выстрела из снайперского оружия военнослужащий-контрактник Ашот Микаелян был жителем Ванадзора.
“Ашот родился в 1991 году. Он был женат. У него двое братьев, оба они служат в армии”,- рассказал в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” первый заместитель мэра Ванадзора Аркадий Пелешян. Он отметил, что лично знал его, и его оба брата – патриоты, они из очень хорошей семьи.
Как ранее сообщалось, 27 июля 2020 года примерно в 01։10 от выстрела, произведенного снайпером с боевой позиции противника, на боевом посту оборонительного участка N-ской воинской части МО РА огнестрельное ранение в области горла получил военнослужащий контрактной службы Ашот Георгиевич Микаелян.  По дороге в военный госпиталь он скончался.
По факту шестым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления СК Армении возбуждено уголовное дело по пунктам 2 и 13 части 2 статьи 104(“Убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма”) Уголовного кодекса РА.  Ведется предварительное следствие.