Գերմանիայում ՀՀ դեսպանը հայերին կոչ է անում չտրվել ադրբեջանցիների կողմից հրահրվող սադրանքներին 07/27/2020   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գերմանիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը Գերմանիայի հայերին կոչ է անում չտրվել ադրբեջանցիների կողմից հրահրվող սադրանքներին, չմասնակցել Գերմանիայի իշխանության կողմից չարտոնված որևէ նախաձեռնության կամ բողոքի ակցիայի, որը կարող է նպաստել սադրիչների հետապնդած նպատակին՝ արդեն իսկ առկա լարվածության աճին:
Դեսպանը նախ հիշեցրել է, որ վերջին օրերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում Ադրբեջանի կողմից հրահրված մարտական գործողություններն իրենց արձագանքն են ստացել աշխարհի բազում երկրներում, այդ թվում և Գերմանիայում: Արձանագրվում են ՀՀ դեսպանությունների, հայ համայնքների անդամների հանդեպ բռնության, գույքի վնասման կամ ոչնչացման դեպքեր: Հրկիզվել է ԳԴՀ֊-ում ՀՀ դեսպանության ծառայողական մեքենան:
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը և կիսելով ձեզանից յուրաքանչյուրի անհանգստությունը՝ խնդրում եմ ցուցաբերել առավելագույն զգոնություն և չտրվել որևէ սադրանքի։ Յուրաքանչյուրիդ խնդրում և հորդորում եմ չմասնակցել ԳԴՀ իշխանությունների կողմից չարտոնված որևէ նախաձեռնության կամ բողոքի ակցիայի, որը կարող է նպաստել արդեն իսկ առկա լարվածության աճին, ինչն էլ սադրիչների հետապնդած նպատակն է։ Խնդրում եմ նաև տարատեսակ սոցիալական հարթակներում չտարածել ագրեսիվ բովանդակություն պարունակող նյութեր և մեկնաբանություններ։ Այս իրավիճակում մենք պետք է լինենք առավելագույնս հավասարակշռված և զգոն, համադրենք բոլորիս ջանքերը մեր հայրենիքի հզորացման անշեղ գործում։ Մեր ընդհանուր խնդիրն է գործել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության օրենսդրության շրջանակներում»,- նշել է Սմբատյանը:
Դեսպանությունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով՝ մշտական կապի մեջ լինելով Գերմանիայի պատկան մարմինների, ինչպես նաև հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
15:48 26/07/2020  |  Միջազգային լրահոսԲեռլինում մեքենան մխրճվել է մարդկանց բազմության մեջ
18:11 21/06/2020  |  Միջազգային լրահոսՀամաշխարհային ավտոգիգանտը մտածում է աշխատակիցների զանգվածային ազատման մասին
22:50 04/06/2020  |  Միջազգային լրահոսՄերկելը որոշել է այլևս չառաջադրվել Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնում
21:43 29/05/2020  |  Միջազգային լրահոսՀայտնել են Եվրոպայի գլխավոր տնտեսության փրկության գինը
22:45 28/05/2020  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում սնանկացման հզոր ալիք է բարձրացրել
19:58 25/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ հայանպաստ հայտարարություն Գերմանիայի արտգործնախարարության պաշտոնական կայքում. Էդմոն Մարուքյան
12:28 17/05/2020  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայում ՆԱՏՕ-ին մեղադրել են Ռուսաստանի սահմանների մոտ սադրանքների մեջ

Посол Армении в Германии призвал соотечественников не поддаваться на провокации азербайджанцев 07/27/2020 13:06 | Лента новостей
Посол Армении в Германии Ашот Смбатян призвал соотечественников, проживающих в ФРГ, не поддаваться на провокации азербайджанцев и отказаться от участия в каких-либо не санкционированных властями акциях.
Посол напомнил, что на спровоцированные Азербайджаном боевые действия на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы отреагировали в разных странах, в том числе и в Германии.
"Регистрируются случаи применения силы в отношении представителей армянской диаспоры, посольств, порчи или уничтожения их имущества. Была подожжена служебная машина посольства Армении в Германии", - говорится в заявлении дипломата.
Как отметил Смбатян, учитывая сложившуюся ситуацию и разделяя обеспокоенность армян, посольство призывает соотечественников проявлять максимальную бдительность и не поддаваться на провокации.
"Прошу и призываю не участвовать в какой-либо инициативе или акции протеста, не санкционированной властями ФРГ, которые могут способствовать росту уже существующей напряженности, чего и добиваются провокаторы.
Он призвал также не распространять в соцсетях материалы и комментарии агрессивного содержания.
В сложившейся ситуации мы должны быть максимально взвешенными и бдительными, консолидировать общие усилия в деле неуклонного наращивания мощи нашей Родины. Наша общая задача – действовать в рамках законодательства ФРГ", - отметил Ашот Смбатян.
Посольство продолжает работать в чрезвычайном режиме, находясь на постоянной связи с компетентными органами Германии, а также структурами армянской общины.