Հակառակորդի դիպուկահարի կողմից արձակված կրակոցից զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 07/27/2020 12:07 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել հակառակորդի դիպուկահարի կրակոցից հայ զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ։
ՔԿ տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«27.07.2020 թ.՝ ժամը 01։10-ի սահմաններում, հակառակորդի մարտական դիրքից դիպուկահարի կողմից արձակված կրակոցից, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում կոկորդի շրջանում հրազենային վնասվածք է ստացել պայմանագրային զինծառայող Աշոտ Գևորգի Միքայելյանը: Զինվորական հոսպիտալ տեղափոխելու ճանապարհին վերջինս մահացել է: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 2-րդ մասի 2-րդ և 13-րդ կետերով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն»:

Армянский военнослужащий погиб от выстрела азербайджанская снайпера: возбуждено уголовное дело 07/27/2020 12:22 | Лента новостей
Уголовное дело возбуждено по факту убийству противником армянского военнослужащего. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
“27 июля 2020 года примерно в 01։10 от выстрела, произведенного снайпером с боевой позиции противника, на боевом посту оборонительного участка N-ской воинской части МО РА огнестрельное ранение в области горла получил военнослужащий контрактной службы Ашот Георгиевич Микаелян. По дороге в военный госпиталь последний скончался”, - говорится в сообщении.
По факту шестым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления СК Армении возбуждено уголовное дело по пунктам 2 и 13 части 2 статьи 104(“Убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма”) Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.