Պետք է հասկանալ, որ այս ամենի արդյունքում վտանգվում է աշխարհի տարբեր կետերում ապրող հայերի կյանքը. Մարուքյան 07/24/2020 15:22 | Մեկնաբանություն
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է հայերի և ադրբեջանցիների միջև ՌԴ-ում և այլ վայրերում տեղի ունեցող բախումներին։
«Ուժի գործադրման մեկ տարածք կա
Իհարկե քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, սպորտային ասպեկտներում կարելի է և անհրաժեշտ է մրցակցել ադրբեջանցիների հետ, բայց փողոցային հաշվեհարդարն ու ֆիզիկական բռնությունը չեն կարող մեր դրսևորման միջոցները լինել: Պետք է հասկանալ, որ այս ամենի արդյունքում վտանգվում է աշխարհի տարբեր կետերում ապրող հայերի կյանքը:
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին հորդորում եմ չտրվել սադրանքներին և չներգրավվել հրահրվող ազգամիջյան բախումներին: Դա անթույլատրելի և կործանարար պրակտիկա է:
Անհրաժեշտ է ցուցաբերել զսպվածություն և հանգստություն ու մեկընդմիշտ արձանագրել, որ ուժի կիրառման համար նախատեսված ընդամենը մեկ տարածք կա` հայ-ադրբեջանական սահմանը, որտեղ մեր զինվորներն ու սպաները պաշտպանում են մեր հայրենիքն ու անհրաժեշտության դեպքում ուժի կիրառմամբ պարտադրում խաղաղություն:
Կոչ եմ անում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցիչներին դեսպանատներում և հյուպատոսարաններում բացել թեժ գծեր՝ հավաքագրելու համար մեր այն հայրենակիցների տվյալները, ովքեր ենթարկվել են բռնության ադրբեջանցիների հարձակման հետևանքով և տվյալ երկրի օրենսդրությանը համապատասխան իրավական գործընթաց սկսել՝ անհրաժեշտ իրավաբանական և այլ աջակցություն ցուցաբերելով մեր հայրենակիցներին»,-ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում գրել է Մարուքյանը։

Марукян призвал представителей армянской диаспоры не поддаваться на провокации азербайджанцев 07/24/2020   15:49  |  Лента новостей
Глава парламентской фракции "Просвещенная Армения" прокомментировал столкновения армян и азербайджанцев в России и других странах.
"Есть лишь одно место для применения силы. Конечно, в политической, экономической, культурной и спортивной сферах можно и нужно конкурировать с азербайджанцами, но уличные месть и физическое насилие не могут быть нашими средствами выражения. Следует понимать, что в результате всего этого жизни армян, живущих в различных частях света, находятся под угрозой", - заявил Марукян.
Депутат призвал наших соотечественников в диаспоре не поддаваться на провокации, не участвовать в спровоцированных этнических столкновениях.
"Это недопустимая и разрушительная практика. Необходимо проявить сдержанность, спокойствие и раз и навсегда установить, что есть только одно место, предназначенное для применения силы - это армяно-азербайджанская граница, где наши солдаты и офицеры защищают Родину и, при необходимости, применяют силу в целях обязывания мира", - отмтил Эдмон Марукян.
Он также призвал дипломатических представителей Республики Армения открыть «горячие линии» в посольствах и консульствах для сбора данных наших соотечественников, подвергшихся нападению со стороны азербайджанцев, с целью начать правовые процессы в соответствии с законодательствами соответствующих стран, предоставляя юридическую и иную необходимую помощь.
13:21 24/07/2020  |  Лента новостейАзербайджанцы сообщают, что охота на российских армян сегодня продолжится
12:58 24/07/2020  |  Лента новостейВ Москве проводится спецоперация по задержанию азербайджанцев, напавших на армян(Видео)