Տավուշի սահմանամերձ համայնքներին հասցվել է 150 մլն դրամի վնաս. Կառավարությունը մարզպետարանին գումար կհատկացնի 07/23/2020 11:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության պահուստային ֆոնդից Տավուշի մարզպետարանին կտրամադրվի 25 մլն դրամ։ Համապատասխան նախագծին գործադիրը հավանություն տվեց այսօրվա նիստի ընթացքում։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքներին հասցվել է շուրջ 150 մլն դրամի վնաս. «Առաջարկվում է հրատապության կարգով 25 մլն դրամ տրամադրել Տավուշի մարզպետարանին և հնարավորություն ստեղծել արագ վերականգնել հասցված վնասը»,-ասաց նախարարը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշեց, որ այս փուլում արագ գումար են հատկացնում, որպեսզի աշխատանքները սկսվեն՝ հետագա ավելի լայնածավալ աշխատանքներ իրականացնելու համար. «Կառավարության նախորդ նիստի դռնփակ հատվածում մենք քննարկում ունեցանք և եկանք այն եզարակացության, որ մենք սահմանապահ գյուղերում վարվող քաղաքականության հայեցակարգային փոփոխություն պետք է իրականացնենք։ Կարող էր տպավորություն ստեղծվել, որ կա կոնտեքստ, որ այդ գյուղերը, միևնույն է, գտնվում են գնդակոծման ուղիղ նշանառության տակ, հետևաբար այնտեղ տեղի ունեցող վերականգնման աշխատանքներն արվում էին մի փոքր այս տրամաբանությամբ։
Պետք է տրամաբանությունը փոխենք և սահմանապահ գյուղերը պետք է ոչ թե և ոչ միայն ուղղակի վերականգնվեն, այլև պետք է ունենանք այդ գյուղերի, բնակավայրերի զարգացման կոնկրետ քաղաքականություն, կոնկրետ ռազմավարություն։ Սահմանապահ գյուղերում Հայաստանը ոչ թե ավարտվում է, այլ սահմանապահ գյուղերից ՀՀ-ն սկսվում է»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

В правительстве Армении озвучили примерный размер ущерба от азербайджанской агрессии 07/23/2020   12:47  |  Лента новостей
Ущерб приграничным общинам Тавушской области Армении от агрессии Азербайджана, по предварительным оценкам, достиг 150 млн. драмов, сообщила в ходе сегодняшнего заседания правительства министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян.
Правительство Армении из резервного фонда предоставит 25 миллионов драмов.
“Предлагаю в срочном порядке предоставить областной администрации Тавуша 25 млн. драмов и создать возможность для восстановления причиненного ущерба в кратчайшие сроки”, - сказал премьер Армении.
Пашинян указал, что на данном этапе власти оперативно выделяют определенные средства для старта работ, чтобы потом можно было проводить более широкомасштабные мероприятия.
“В ходе предыдущего заседания в закрытом режиме мы обсудили и пришли к заключению, что нам необходимо провести концептуальные изменения политики, проводимой в отношении приграничных районов. Если сейчас данные села находятся под огнем и следовательно восстановительные работы рассматриваются в этом контексте, то они должны быть не только восстановлены. Мы должны поменять логику. У нас должна быть четкая стратегия, конкретные программы развития приграничных сел. Следует понимать, что приграничными селами Армения не заканчивается, а начинается", - сказал Пашинян.