Մեծամորի ատոմակայանը հրթիռակոծելու սպառնալիքն ի ցույց դրեց ահաբեկչական պետություն լինելու Ադրբեջանի էությունը. Փաշինյան 07/23/2020 13:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Անցած այս օրերին միջազգային համայնքի առջև ցուցաբերեցինք պատասխանատու և վստահ պահվածք։ Մենք հավատարիմ մնացինք կրակի դադարեցման երեք պայմանավորվածություններին, որոնք հաջորդաբար խախտվում էին Ադրբեջանի կողմից։ Այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք հանդես չեկանք Ադրբեջանի ժողովրդին և նրա քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ուղղված սպառնալիքներով անգամ այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սպառնում էր հրթիռակոծել Մեծամորի ատոմակայանը։ Այս սպառնալիքը պետք է դառնա լրջագույն միջազգային քննության առարկա, որովհետև ի ցույց է դնում ահաբեկչական պետություն լինելու Ադրբեջանի էությունը»,-ասաց վարչապետը։
Հրադադարի վերականգնման գործում Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով մեծ ներդրում ունեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և նրանց երկրները։ Վարչապետը նկատեց՝ այս տեսակետից հատկապես արդյունավետ էր ՌԴ-ի ներգրավումը, որն արտահայտվեց ինչպես ԱԳՆ-ի, այնպես էլ զինված ուժերի գլխավոր շտաբների մակարդակով. «Միակ երկիրը, որը փորձում էր ոչ թե հանդարտեցնել իրավիճակը, այլ առավել մեծ բռնություններ հրահրել, Թուրքիան էր։ Հաշվի առնելով այդ երկրի ապակայունացնող և ագրեսիվ քաղաքականությունը իրեն սահմանակցող մի շարք տարածաշրջաններում և ավանդական հակահայկական քաղաքականությունը, Թուրքիայի այս գործելակերպը մեծ հաշվով անակնկալ չէր։ Բայց նրա ագրեսիվության աճն առաջ է բերում մեր քաղաքականության որոշակի վերանայման անհրաժեշտություն, այդ թվում Թուրքիայի ագրեսիվությունը զսպելու միջազգային ֆորմատներում մեր մասնակցության ծավալների իմաստով»,-նշեց վարչապետը։

Пашинян завил о необходимости международного расследования угроз Баку и пересмотра внешней политики из-за агрессивности Турции 07/23/2020   13:36  |  Лента новостей
Угроза Азербайджана ударить по  Мецаморской АЭС должна стать объектом серьезного международного расследования, потому что демонстрирует террористическую сущность Азербайджана. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в четверг в ходе заседания правительства.
“Мы не выступили с угрозами в адрес народа и гражданской инфраструктуры Азербайджана даже тогда, когда министерство обороны Азербайджана грозилось нанести ракетный удар по Мецаморской атомной электростанции. Эта угроза должна стать предметом серьезного международного расследования, потому что обнажает сущность Азербайджана как террористического государства”, - сказал премьер Армении.
Пашинян отметил большой вклад сорпедседателей Минской группы ОБСЕ и их стран в деле восстановления режима прекращения огня. По его словам, с этой точки зрения особенно эффективным было вовлечение Российской Федерации, что проявилось как на уровне МИД, так и на уровне Генштабов ВС.
“Единственная страна, которая не хотела успокоить ситуацию, а наоборот подстрекала к насилию, была Турция. Учитывая агрессивную и дестабилизирующую политику этой страны в ряде приграничных с ней регионов и традиционную антиармянскую политику, которая выражается в оправдании Геноцида армян, такое поведение Турции по большому счету не стало сюрпризом”, - сказал он.
“Повышение ее агрессивности создает необходимость пересмотра внешней политики страны, в том числе в плане объемов нашего участия в международных форматах для сдерживания Турции”, - добавил он.